Połącz się z nami

Newsy

Unia Europejska przyspiesza programy kosmiczne

To odpowiedź na niedawne sukcesy USA i Chin.

Dotychczas Unia Europejska pozostawała nieco z boku w wyścigu kosmicznym XXI wieku, ale nadszedł czas, by to zmienić. Najnowszy raport wskazuje, że już wkrótce przeznaczy ona więcej środków na badania nad rakietami, satelitami i eksploracją kosmosu.

Według Thierry’ego Bretona, członka Komisji Europejskiej, Unia Europejska planuje podpisać wart 1 mld EUR kontrakt z Arianespace, francuskim operatorem komercyjnych rakiet. Współpraca ta ma zaowocować szybszym rozwojem technologii rakietowych, które będą wykorzystywane przy wynoszeniu na orbitę europejskich satelitów. Pomogą one w umieszczeniu na orbicie systemu nawigacyjnego Galileo, jak również europejskiej sieci satelitów internetowych; te ostatnie mają zapewnić szybkie prędkości sieci na całym kontynencie.

To nie jedyny plan dofinansowania projektów kosmicznych na terenie UE. Komisja Europejska zastanawia się nad zasileniem tego obszaru budżetowego kwotą 16 mld EUR. Z tego 1 mld ma zostać przeznaczony na wspieranie startupów i przedsiębiorstw projektujących nowatorskie rozwiązania, które mogą zostać wykorzystane do eksploracji przestrzeni pozaziemskiej. To odpowiedź na ostatnie sukcesy Stanów Zjednoczonych i Chin: wielorazowe rakiety SpaceX i pierwsze udane lądowanie na ciemnej stronie Księżyca to przełomowe osiągnięcia, dające sporą przewagę nad konkurentami. Jeśli Unia Europejska nie chce pozostać w tyle wyścigu kosmicznego, musi rozpocząć inwestycje w tym obszarze.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

TEST: HTC Desire 20 pro

Testy

RECENZJA: Captain Tsubasa: Rise of New Champions

Gaming

Niebezpieczne SMS-y podszywające się pod operatorów

Newsy

Samsung: od 54 do 2,3 milimetra, czyli dlaczego mniej znaczy więcej

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!