Połącz się z nami

Newsy

Huawei w centrum afery szpiegowskiej

Podejrzany o szpiegostwo pracownik zwolniony.

Opublikowane

dnia

Huawei nie ma ostatnio dobrej passy – coraz więcej krajów zaleca ostrożność w wybieraniu produktów chińskiej marki, która oskarżana jest o zbieranie informacji na użytek chińskiego rządu. Po raz pierwszy sytuacja ta dotknęła bezpośrednio Polski.

W piątek Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformowała o zatrzymaniu dwóch osób – Weijinga W., dyrektora sprzedaży Huawei w Polsce, i byłego oficera ABW Piotra D, obecnie pracownika sieci komórkowej Orange. Obydwu zatrzymanym postawiono zarzut szpiegostwa na szkodę Polski.

O sprawie bardzo szybko dowiedziały się media na całym świecie, w tym w Pekinie. Chińska gazeta rządowa Global Times określiła zatrzymanie jako bezzasadne, a wprowadzenie jakichkolwiek konsekwencji wobec Huawei jako szkodliwe przede wszystkim dla Polski. Na sytuację zareagowała także sama marka, która bezzwłocznie zwolniła zatrzymanego pracownika ze stanowiska – w wydanym oświadczeniu Huawei podkreśliło, że zarzucana działalność szpiegowska Weijinga W. była niepowiązana z pracą dla koncernu, a incydent poważnie naruszył jego wizerunek publiczny i zaufanie konsumentów.

Według komentarzy ABW podstawą do zatrzymania dyrektora sprzedaży Huawei była jego prywatna działalność – poprzednio pracował on dla konsulatu Chin w Polsce. Z drugiej strony jego powiązanie z chińską marką, która od wielu miesięcy jest przedmiotem kontrowersji w wielu krajach, może wpłynąć na jej wizerunek i obecność w Polsce. Sytuacja ta najprawdopodobniej będzie miała także wpływ na rozwój sieci 5G w Polsce, ponieważ infrastruktura, którą dysponują sieci komórkowe, została dostarczona przez Huawei.

Do państw, które wypowiedziały się przeciwko Huawei, należą Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia i Czechy. Czy dołączy do nich Polska? Na 17 stycznia zaplanowane zostało specjalne posiedzenie komisji ds. służb specjalnych, podczas którego powinniśmy poznać więcej szczegółów całej sytuacji oraz oficjalne stanowisko polskiego rządu.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Sztuczna inteligencja od Adobe rozpoznaje edytowane zdjęcia

Narzędzie do walki z technologią deepfake?

Opublikowane

dnia

W erze Photoshopa coraz trudniej jest rozpoznać, które zdjęcia są w pełni naturalne, a które zostały poddane retuszowi. Pomóc w tym może sztuczna inteligencja rozwijana przez Adobe i Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley rozpoznająca, czy dana grafika była poddawana korekcie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Nowy wygląd aplikacji mobilnej Spotify

Zmiany przede wszystkim dla użytkowników Premium.

Opublikowane

dnia

Spotify od jakiegoś czasu mocno stawia na podcasty. Widać to także w nowym układzie aplikacji mobilnej dla subskrybentów serwisu – biblioteka zawartości została ułożona w taki sposób, aby dawać im łatwiejszy dostęp do słuchowisk.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Reedycja konsoli PC Engine Core Grafx od Konami

W wersjach na rynek amerykański, europejski i japoński.

Opublikowane

dnia

Niektóre konsole nie osiągnęły takiej popularności jak NES czy Sega Genesis, a przynajmniej nie w Europie. PC Engine, znane także jako TurboGrafx-16, było w późnych latach 80 prawdziwym hitem w Japonii, ale na zachodzie zdobyło stosunkowo niewielu fanów. Mimo tego Konami postanowiło wypuścić w świat jej odświeżoną wersję.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Mapy Google ze zgłaszaniem utrudnień drogowych

Kolejne funkcje dla społeczności w popularnej aplikacji.

Opublikowane

dnia

Wielu kierowców preferuje Yanosika i Waze od Map Google – te pierwsze aplikacje pozwalają uzyskiwać szybkie informacje na temat nagłych sytuacji drogowych. Funkcja zgłaszania utrudnień nareszcie trafiła także do polskiej wersji nawigacji od Google.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Nowości od Creative w strefie audio!

Coś dla sportowców i fanów dobrego dźwięku.

Opublikowane

dnia

przez

Creative wprowadza kolejne nowości na lato, nowy model słuchawek bezprzewodowych edycja specjalna Outlier Air Sports, niskobudżetowe słuchawki Outlier Active dla wszystkich aktywnych, odporny na warunki atmosferyczne głośnik Muvo Play, nowatorski zestaw głośnikowy 2.1 do komputera Pebble Plus.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne