SOCJAL
Do góry


Huawei w centrum afery szpiegowskiej

Podejrzany o szpiegostwo pracownik zwolniony.

Huawei nie ma ostatnio dobrej passy – coraz więcej krajów zaleca ostrożność w wybieraniu produktów chińskiej marki, która oskarżana jest o zbieranie informacji na użytek chińskiego rządu. Po raz pierwszy sytuacja ta dotknęła bezpośrednio Polski.

W piątek Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformowała o zatrzymaniu dwóch osób – Weijinga W., dyrektora sprzedaży Huawei w Polsce, i byłego oficera ABW Piotra D, obecnie pracownika sieci komórkowej Orange. Obydwu zatrzymanym postawiono zarzut szpiegostwa na szkodę Polski.

O sprawie bardzo szybko dowiedziały się media na całym świecie, w tym w Pekinie. Chińska gazeta rządowa Global Times określiła zatrzymanie jako bezzasadne, a wprowadzenie jakichkolwiek konsekwencji wobec Huawei jako szkodliwe przede wszystkim dla Polski. Na sytuację zareagowała także sama marka, która bezzwłocznie zwolniła zatrzymanego pracownika ze stanowiska – w wydanym oświadczeniu Huawei podkreśliło, że zarzucana działalność szpiegowska Weijinga W. była niepowiązana z pracą dla koncernu, a incydent poważnie naruszył jego wizerunek publiczny i zaufanie konsumentów.

Według komentarzy ABW podstawą do zatrzymania dyrektora sprzedaży Huawei była jego prywatna działalność – poprzednio pracował on dla konsulatu Chin w Polsce. Z drugiej strony jego powiązanie z chińską marką, która od wielu miesięcy jest przedmiotem kontrowersji w wielu krajach, może wpłynąć na jej wizerunek i obecność w Polsce. Sytuacja ta najprawdopodobniej będzie miała także wpływ na rozwój sieci 5G w Polsce, ponieważ infrastruktura, którą dysponują sieci komórkowe, została dostarczona przez Huawei.

Do państw, które wypowiedziały się przeciwko Huawei, należą Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia i Czechy. Czy dołączy do nich Polska? Na 17 stycznia zaplanowane zostało specjalne posiedzenie komisji ds. służb specjalnych, podczas którego powinniśmy poznać więcej szczegółów całej sytuacji oraz oficjalne stanowisko polskiego rządu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Newsy