Połącz się z nami

Newsy

Google zapyta o to, z której przeglądarki chcemy korzystać

Przełom dla użytkowników Androida w Europie.

Oskarżenia o praktyki monopolistyczne to nie przelewki – mogą prowadzić do poważnych kar. Teraz Google, chcąc uniknąć dalszych kar ze strony Komisji Europejskiej, zapyta nas, z której przeglądarki mobilnej chcemy korzystać.

Na oficjalnym blogu Google pojawiła się informacja o tym, że Google Chrome i Google Search już wkrótce przestaną być domyślnymi produktami instalowanymi na dostępnych w Europie urządzeniach z Androidem. Jak podkreślają przedstawiciele firmy, już teraz każdy użytkownik może wybrać dowolną przeglądarkę i wyszukiwarkę oraz zainstalować je na swoim telefonie. Do tej pory Google nie informowało, że taka możliwość istnieje, co ma się zmienić już wkrótce. Nowi i obecni użytkownicy telefonów z Androidem zostaną wprost zapytani, z których aplikacji chcą korzystać. Nie wiadomo, w jaki sposób zostanie zadane to pytanie, i jakie programy zostaną podane jako alternatywa dla produktów Google. Zmiana ma zostać wprowadzona w ciągu najbliższych miesięcy – dokładna data pozostaje nieznana.

„Promocja” konkurencyjnych aplikacji to wynik ogromnych kar finansowych, jakie zostały nałożone na Google przez Komisję Europejską. Przyczyną była domyślna instalacja przeglądarki Chrome, sklepu Play i wyszukiwarki Search na każdym nowym urządzeniu z Androidem, co zostało uznane za przejaw nieuczciwej konkurencji. W odpowiedzi na żądania KE, Google zdecydowało się na zmianę sposobu licencjonowania swoich produktów, które teraz są niezależne od licencji na korzystanie z Androida. Pytanie użytkowników o to, które apki chcą zainstalować na swoich urządzeniach, jest kontynuacją działań mających na celu przekonanie organów unijnych, że Google do serca wzięło sobie nałożoną na nie karę.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Aplikacje G-Suite zmieniają się w Google Workspace

Newsy

Google kończy wsparcie dla Daydream VR

Newsy

Google Pixel 5 i Pixel 4a 5G oficjalnie

Newsy

HarmonyOS od Huawei będzie dostępne na smartfonach

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!