Połącz się z nami

Newsy

Google chce zrezygnować z URL

Mają zastąpić je bezpieczniejsze identyfikatory.

Opublikowane

dnia

Google Chrome obchodzi swoje 10 urodziny. Od początku swojego istnienia przeglądarka była nastawiona na bezpieczeństwo w sieci i eliminowanie rozwiązań, które mogłyby mu zagrozić. Okazuje się, że tym razem na celowniku Google są adresy URL – firma zastanawia się nad alternatywnym rozwiązaniem.

Trudno wyobrazić sobie poruszanie się po sieci bez adresów URL. Umożliwiają one płynne przechodzenie pomiędzy różnymi portalami, zapamiętywanie ulubionych stron i korzystanie z wielu dobrodziejstw internetu. Programiści pracujący przy Google Chrome uważają jednak, że adresy URL to jedno z najtrudniejszych do zwalczenia zagrożeń czyhających na użytkowników. Ich skomplikowana struktura ułatwia podejrzanym adresom podszycie się pod te bezpieczne. Wiele osób korzystających z internetu nie potrafi „czytać” adresów i rozpoznawać, na które elementy ciągu znaków powinno się zwracać uwagę, a niektóre technologie maskowania URL są niemożliwe do wykrycia nawet przez zaawansowanych użytkowników. Zagrożenie to jest szczególnie wyraźne w przypadku stron mobilnych, na których trudno jest na pierwszy rzut oka podejrzeć cały adres – uniemożliwiają to małe rozmiary ekranów smartfonów i tabletów.

Google Chrome wielokrotnie próbowało zwiększyć transparentność adresów URL, na przykład w eksperymencie „origin chip” z 2014 roku. Polegał on na pokazywaniu całych ciągów znaków na pasku adresu, co miało pomóc w identyfikacji podejrzanych stron. Eksperyment zakończył się dość szybko w momencie, gdy okazało się, że użytkownicy masowo blokowali wprowadzoną funkcję. Większości osób nie podobało im się, że adresy przesłaniały prawie cały pasek.

Tym razem Google otwarte jest do rozmowy na temat zmian w URL. Ambicją firmy jest znalezienie alternatywy dla adresów lub przynajmniej gruntowne przebudowanie systemu tak, aby był on prostszy i łatwiejszy w interpretacji. Nowy sposób poruszania się po sieci powinien wyraźnie określać, czy dana strona jest bezpieczna i uniemożliwiać podszywanie się pod zaufane adresy, a jednocześnie zapewniać komfortowe i intuicyjne przeglądanie. Póki co nie padła jednak żadna propozycja rozwiązania, które zastąpiłoby obecny internetowy standard. Więcej informacji na temat projektu Google ma podać jesienią lub wiosną przyszłego roku. Czyżby szykowała się rewolucja?

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Facebook pozyskiwał kontakty mailowe ze skrzynek użytkowników bez ich wiedzy

Problem dotyczy 1,5 miliona użytkowników.

Opublikowane

dnia

Facebook nie potrafi ustrzec się od kontrowersji związanych z prywatnością i ochroną danych osobowych. Tym razem chodzi o proceder, podczas którego portal pozyskiwał od użytkowników zawartość ich list kontaktów ze skrzynek mailowych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Google daje użytkownikom możliwość wyboru przeglądarki

Jedno z antymonopolowych zaleceń Unii Europejskiej wchodzi w życie.

Opublikowane

dnia

O zmianach w Androidzie i domyślnych programach dostarczanych wraz z nim słyszymy już od kilku tygodni, ale dopiero teraz Google podało więcej szczegółów na temat tego, jak system operacyjny będzie wyglądał po ich wprowadzeniu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Dane klientów Morele.net dostępne w sieci

Brak haseł i informacji o płatnościach, ale wyciekły telefony.

Opublikowane

dnia

Baza danych o klientach sklepu internetowego Morele.net została wykradziona w zeszłym roku, ale do tej pory była ona dostępna jedynie w niektórych kręgach. Dopiero teraz odpowiedzialny na wyciek haker opublikował ją w internecie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Problemy z ekranami recenzenckich telefonów Galaxy Fold

Kontrowersje związane z warstwą ochronną i wytrzymałością na zgięcia.

Opublikowane

dnia

Technologia składanych ekranów dopiero wchodzi do świata smartfonów, dlatego można było przewidzieć, że napotka ona na swojej drodze pewne przeszkody. Część użytkowników recenzenckich egzemplarzy Samsunga Galaxy Fold zgłosiła problemy z wyświetlaczami smartfonów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Sony ujawnia pierwsze informacje na temat PlayStation 5

Wsparcie dla 8K i ray-tracingu.

Opublikowane

dnia

Wieści o następcy PS4 od czasu do czasu pojawiają się w internecie, ale do tej pory żadne z nich nie zostały oficjalnie potwierdzone lub zaprzeczone. Dopiero teraz Sony zdecydowało się na ujawnienie pierwszych detali next-genowej konsoli.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne