Połącz się z nami

Newsy

Google chce zrezygnować z URL

Mają zastąpić je bezpieczniejsze identyfikatory.

Opublikowane

dnia

Google Chrome obchodzi swoje 10 urodziny. Od początku swojego istnienia przeglądarka była nastawiona na bezpieczeństwo w sieci i eliminowanie rozwiązań, które mogłyby mu zagrozić. Okazuje się, że tym razem na celowniku Google są adresy URL – firma zastanawia się nad alternatywnym rozwiązaniem.

Trudno wyobrazić sobie poruszanie się po sieci bez adresów URL. Umożliwiają one płynne przechodzenie pomiędzy różnymi portalami, zapamiętywanie ulubionych stron i korzystanie z wielu dobrodziejstw internetu. Programiści pracujący przy Google Chrome uważają jednak, że adresy URL to jedno z najtrudniejszych do zwalczenia zagrożeń czyhających na użytkowników. Ich skomplikowana struktura ułatwia podejrzanym adresom podszycie się pod te bezpieczne. Wiele osób korzystających z internetu nie potrafi „czytać” adresów i rozpoznawać, na które elementy ciągu znaków powinno się zwracać uwagę, a niektóre technologie maskowania URL są niemożliwe do wykrycia nawet przez zaawansowanych użytkowników. Zagrożenie to jest szczególnie wyraźne w przypadku stron mobilnych, na których trudno jest na pierwszy rzut oka podejrzeć cały adres – uniemożliwiają to małe rozmiary ekranów smartfonów i tabletów.

Google Chrome wielokrotnie próbowało zwiększyć transparentność adresów URL, na przykład w eksperymencie „origin chip” z 2014 roku. Polegał on na pokazywaniu całych ciągów znaków na pasku adresu, co miało pomóc w identyfikacji podejrzanych stron. Eksperyment zakończył się dość szybko w momencie, gdy okazało się, że użytkownicy masowo blokowali wprowadzoną funkcję. Większości osób nie podobało im się, że adresy przesłaniały prawie cały pasek.

Tym razem Google otwarte jest do rozmowy na temat zmian w URL. Ambicją firmy jest znalezienie alternatywy dla adresów lub przynajmniej gruntowne przebudowanie systemu tak, aby był on prostszy i łatwiejszy w interpretacji. Nowy sposób poruszania się po sieci powinien wyraźnie określać, czy dana strona jest bezpieczna i uniemożliwiać podszywanie się pod zaufane adresy, a jednocześnie zapewniać komfortowe i intuicyjne przeglądanie. Póki co nie padła jednak żadna propozycja rozwiązania, które zastąpiłoby obecny internetowy standard. Więcej informacji na temat projektu Google ma podać jesienią lub wiosną przyszłego roku. Czyżby szykowała się rewolucja?

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

80-lecie Batmana – od komiksu do filmu w 8K

Doskonały obraz to składowa wielu technologii i funkcji.

Opublikowane

dnia

W tym roku mija 80 lat od wydania pierwszego komiksu z człowiekiem-nietoperzem w roli głównej. Na przestrzeni ostatnich lat i kolejnych filmów mieliśmy okazję obserwować nie tylko rozwój superbohatera, lecz także – ewolucję telewizji i telewizorów. Teraz po raz pierwszy możemy zobaczyć kultowe ekranizacje, takie jak „Batman” czy „Powrót Batmana” na UHD Blu-ray na najwyższej jakości telewizorach Samsung QLED 4K i 8K.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google Chrome z możliwością zgłaszania podejrzanych stron

Rozszerzenie pozwoli nam uchronić się przed niebezpieczeństwem.

Opublikowane

dnia

Sztuczki z instalowaniem szkodliwego oprogramowania czy wyłudzaniem danych są wciąż popularne wśród hakerów. Najnowsze oficjalne rozszerzenie do przeglądarki Chrome ma nie tylko bronić użytkowników przed tymi atakami, ale także pomagać im w zgłaszaniu potencjalnych niebezpieczeństw.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Libra – nowa kryptowaluta od Facebooka

Tworzy ją 27 partnerów ze świata finansów i technologii.

Opublikowane

dnia

Podstawową cechą kryptowalut jest ich decentralizacja, która chroni posługujące się nimi strony przed nadużyciami i oszustwami. Ciekawe podejście do tego tematu zaprezentował Facebook, którego nowa kryptowaluta, Libra, została właśnie oficjalnie ogłoszona.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Instagram ułatwi odzyskiwanie straconego konta

Ochrona przed przejmującymi konta hakerami.

Opublikowane

dnia

Utrata kontroli nad swoim profilem w mediach społecznościowych to niekomfortowa sytuacja, która może przysporzyć wielu problemów, także w procesie jego odzyskiwania. Instagram testuje właśnie nowe funkcje pomagające użytkownikowi na powrót przejąć profil.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Apple planuje przyszłość 5G w iPhone’ach

Od 2021 roku wszystkie smartfony Apple będą w nie wyposażone.

Opublikowane

dnia

Technologia 5G wciąż się rozwija, dlatego nic dziwnego, że nie wszyscy producenci zdecydowali się na podążenie za tym trendem. Wśród „wielkich nieobecnych” znalazło się Apple, okazuje się jednak, że producent ma ambitne plany względem 5G.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne