Połącz się z nami

Newsy

Google Adiantum – nowy sposób szyfrowania danych

Ma działać na tanich urządzeniach z Androidem.

Opublikowane

dnia

Systemy szyfrowania kojarzone są przede wszystkim z droższymi smartfonami i tabletami. Google zaprezentowało właśnie moduł Adiantum, który pozwoli zaszyfrować każde niedrogie urządzenie działające na Androidzie, niezależnie od jego rodzaju.

Adiantum jest przeznaczony dla urządzeń, które nie mają wystarczająco mocnej specyfikacji, aby wspierać dotychczasowy system szyfrowania AES – jego uruchomienie mogłoby spowodować całkowite zacięcie się sprzętu. Problem dotyczy nie tylko tańszych smartfonów, ale także inteligentnych zegarków czy telewizorów wyposażonych w nieco słabszy procesor. Do tej pory wiele z nich było zatem całkowicie pozbawionych możliwości zaszyfrowania przechowywanych w nich informacji.

Właśnie z myślą o nich Google opracowało Adiantum, które zostało oparte na mechanizmach zaczerpniętych z szyfrowania połączeń internetowych. Testy wykazały, że nowy system działał do pięciu razy szybciej na telefonach wyposażonych w procesor ARM Cortex-A7 niż standard AES. Chociaż może on działać na każdym urządzeniu z Androidem, Google planuje wprowadzić go jedynie na sprzęcie, który nie współpracuje z istniejącym systemem szyfrowania, czyli wspomnianych już smartfonach z Androidem Go czy smartwatchach. Powodem tej decyzji jest fakt, że na high-endowych urządzeniach wyposażonych w dedykowane mechanizmy szyfrujące AES działa po prostu szybciej i sprawniej. Adiantum trafi na telefony wraz z tegoroczną wersją Androida oznaczoną literką Q.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Facebook pozyskiwał kontakty mailowe ze skrzynek użytkowników bez ich wiedzy

Problem dotyczy 1,5 miliona użytkowników.

Opublikowane

dnia

Facebook nie potrafi ustrzec się od kontrowersji związanych z prywatnością i ochroną danych osobowych. Tym razem chodzi o proceder, podczas którego portal pozyskiwał od użytkowników zawartość ich list kontaktów ze skrzynek mailowych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Google daje użytkownikom możliwość wyboru przeglądarki

Jedno z antymonopolowych zaleceń Unii Europejskiej wchodzi w życie.

Opublikowane

dnia

O zmianach w Androidzie i domyślnych programach dostarczanych wraz z nim słyszymy już od kilku tygodni, ale dopiero teraz Google podało więcej szczegółów na temat tego, jak system operacyjny będzie wyglądał po ich wprowadzeniu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Dane klientów Morele.net dostępne w sieci

Brak haseł i informacji o płatnościach, ale wyciekły telefony.

Opublikowane

dnia

Baza danych o klientach sklepu internetowego Morele.net została wykradziona w zeszłym roku, ale do tej pory była ona dostępna jedynie w niektórych kręgach. Dopiero teraz odpowiedzialny na wyciek haker opublikował ją w internecie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Problemy z ekranami recenzenckich telefonów Galaxy Fold

Kontrowersje związane z warstwą ochronną i wytrzymałością na zgięcia.

Opublikowane

dnia

Technologia składanych ekranów dopiero wchodzi do świata smartfonów, dlatego można było przewidzieć, że napotka ona na swojej drodze pewne przeszkody. Część użytkowników recenzenckich egzemplarzy Samsunga Galaxy Fold zgłosiła problemy z wyświetlaczami smartfonów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Sony ujawnia pierwsze informacje na temat PlayStation 5

Wsparcie dla 8K i ray-tracingu.

Opublikowane

dnia

Wieści o następcy PS4 od czasu do czasu pojawiają się w internecie, ale do tej pory żadne z nich nie zostały oficjalnie potwierdzone lub zaprzeczone. Dopiero teraz Sony zdecydowało się na ujawnienie pierwszych detali next-genowej konsoli.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne