Połącz się z nami

Newsy

Google Adiantum – nowy sposób szyfrowania danych

Ma działać na tanich urządzeniach z Androidem.

Systemy szyfrowania kojarzone są przede wszystkim z droższymi smartfonami i tabletami. Google zaprezentowało właśnie moduł Adiantum, który pozwoli zaszyfrować każde niedrogie urządzenie działające na Androidzie, niezależnie od jego rodzaju.

Adiantum jest przeznaczony dla urządzeń, które nie mają wystarczająco mocnej specyfikacji, aby wspierać dotychczasowy system szyfrowania AES – jego uruchomienie mogłoby spowodować całkowite zacięcie się sprzętu. Problem dotyczy nie tylko tańszych smartfonów, ale także inteligentnych zegarków czy telewizorów wyposażonych w nieco słabszy procesor. Do tej pory wiele z nich było zatem całkowicie pozbawionych możliwości zaszyfrowania przechowywanych w nich informacji.

Właśnie z myślą o nich Google opracowało Adiantum, które zostało oparte na mechanizmach zaczerpniętych z szyfrowania połączeń internetowych. Testy wykazały, że nowy system działał do pięciu razy szybciej na telefonach wyposażonych w procesor ARM Cortex-A7 niż standard AES. Chociaż może on działać na każdym urządzeniu z Androidem, Google planuje wprowadzić go jedynie na sprzęcie, który nie współpracuje z istniejącym systemem szyfrowania, czyli wspomnianych już smartfonach z Androidem Go czy smartwatchach. Powodem tej decyzji jest fakt, że na high-endowych urządzeniach wyposażonych w dedykowane mechanizmy szyfrujące AES działa po prostu szybciej i sprawniej. Adiantum trafi na telefony wraz z tegoroczną wersją Androida oznaczoną literką Q.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Google prezentuje aplikację do dystansowania społecznego Sodar

Newsy

Nowy głos polskich Map Google

Newsy

TEST: Streaming gier wideo

Testy

Mapy Google pokażą miejsca dostępne dla osób na wózku

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!