Połącz się z nami

Newsy

Facebook zmienia regulamin i zasady korzystania z portalu

To efekt negocjacji z Komisją Europejską.

Opublikowane

dnia

Wprowadzenie RODO nałożyło na firmy zarządzające danymi wiele obostrzeń. Na celowniku znaleźli się także giganci pokroju Google czy Facebooka. Ten ostatni właśnie oficjalnie zmienił swój regulamin, aby ten lepiej odpowiadał zasadom prywatności panującym w krajach UE.

Zmiany w regulaminie świadczenia usług zostały wymuszone przez Komisję Europejską jako odpowiedź na luki bezpieczeństwa i przecieki, które regularnie odkrywane są na portalu społecznościowym. Facebook ma od tej pory obowiązek jasno informować użytkowników, w jaki sposób zarabia na udostępnianych w nim danych osobowych. Ponadto podczas zakładania konta regulamin ma przypominać, że usługa jest darmowa dzięki reklamom, które są generowane w oparciu o zebrane informacje.

Najważniejszą zmianą jest jednak zapis o odpowiedzialności ponoszonej przez Facebooka, gdy partnerzy portalu wykorzystają pozyskane za jego pomocą dane w sposób wskazujący na nadużycie. Ma to chronić konsumentów przed powtórzeniem się sytuacji z Cambridge Analytica, która spowodowała ogromny wyciek informacji i wykorzystanie ich do agitacji politycznej. Ponadto zawartość, którą użytkownik usunie z portalu, ma być przechowywana jedynie tak długo, jak wymagają tego kwestie techniczne, o ile nie jest ona wykorzystywana przez policję jako materiał dowodowy.

Nowe zapisy zostaną wprowadzone dla wszystkich użytkowników Facebooka, nie tylko tych z obszaru Unii Europejskiej. Sama zmiana regulaminu to dopiero pierwszy krok – teraz Komisja Europejska będzie sprawdzać, czy za słowami pójdą również czyny. Wśród portali, które zdaniem UE mają wprowadzić podobne ustalenia, jest Twitter; na liście znajdowało się również Google+, ale w tym miesiącu zostało ono zamknięte.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Premiera Samsunga Galaxy Fold przełożona

Na razie nie wiadomo, kiedy trafi do sprzedaży.

Opublikowane

dnia

Składany telefon od Samsunga był jedną z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku. W świetle problemów z niektórymi egzemplarzami recenzenckimi Koreańczycy postanowili jednak nie spieszyć się z wypuszczeniem produktu na rynek i wyeliminować wszystkie problemy zanim sprzęt trafi do użytkowników.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Tesla prezentuje technologię jazdy autonomicznej

Taksówki autonomiczne, carsharing i wiele innych planów.

Opublikowane

dnia

Samochody Tesli są wyposażone w tryb autopilota, ale do tej pory nie mógł on pełnić funkcji w pełni autonomicznego systemu prowadzenia. Firma zaprezentowała technologię, która to zmieni: autorski komputer pokładowy mogący jeździć bez kierowcy w kabinie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Facebook pozyskiwał kontakty mailowe ze skrzynek użytkowników bez ich wiedzy

Problem dotyczy 1,5 miliona użytkowników.

Opublikowane

dnia

Facebook nie potrafi ustrzec się od kontrowersji związanych z prywatnością i ochroną danych osobowych. Tym razem chodzi o proceder, podczas którego portal pozyskiwał od użytkowników zawartość ich list kontaktów ze skrzynek mailowych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Google daje użytkownikom możliwość wyboru przeglądarki

Jedno z antymonopolowych zaleceń Unii Europejskiej wchodzi w życie.

Opublikowane

dnia

O zmianach w Androidzie i domyślnych programach dostarczanych wraz z nim słyszymy już od kilku tygodni, ale dopiero teraz Google podało więcej szczegółów na temat tego, jak system operacyjny będzie wyglądał po ich wprowadzeniu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Dane klientów Morele.net dostępne w sieci

Brak haseł i informacji o płatnościach, ale wyciekły telefony.

Opublikowane

dnia

Baza danych o klientach sklepu internetowego Morele.net została wykradziona w zeszłym roku, ale do tej pory była ona dostępna jedynie w niektórych kręgach. Dopiero teraz odpowiedzialny na wyciek haker opublikował ją w internecie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne