SOCJAL
Do góry


Facebook Portal – inteligentny głośnik z ekranem

Zaawansowane funkcje kamery i szyfrowane połączenia.

Informacje o inteligentnym głośniku od Facebooka pojawiają się w mediach już od kilkunastu miesięcy, ale sprzęt został ukończony dopiero niedawno. Portal społecznościowy właśnie zaprezentował Portal. Wyposażony jest on w kamerkę, mikrofony i duży ekran, a jego głównym zastosowaniem będą wideokonferencje.

Facebook Portal dostępny jest w dwóch edycjach: ta mniejsza kosztuje 200 USD (ok. 750 PLN) i jest wyposażona w 10-calowy ekran o rozdzielczości 1 280 x 800. Za większą wersję Portal+ z 15-calowym ekranem 1 920 x 1 080 zapłacimy 400 USD (ok. 1 500 PLN). Droższy głośnik otrzymał także lepszej jakości głośniki i kamerę.

Ta ostatnia jest sercem nowej propozycji Facebooka – Portal ma być wykorzystywany przede wszystkim do wideokonferencji. Podczas rozmowy użytkownik może swobodnie poruszać się po pomieszczeniu, a sztuczna inteligencja w kamerze automatycznie dostosuje kadr i przybliżenie do jego położenia. Wszystkie rozmowy prowadzone za pomocą głośnika mają być szyfrowane – Facebook zapewnia, że ani nagrania audio, ani wideo nie będą w żaden sposób podsłuchiwane, nagrywane ani przechowywane. Za funkcje smart home odpowiedzialna będzie Amazon Alexa; ponadto Portal otrzymał natywne połączenie z Facebookiem i Messengerem oraz dostęp do zawartości AR.

Produkt wzbudził dość mieszane uczucia wśród konsumentów. Po skandalu Cambridge Analytica i niedawnym wycieku danych związanych z błędem funkcji „Wyświetl jako” zaufanie do Facebooka wyraźnie spadło. Nawet zapewnienia, że mikrofony można wyłączyć, a kamerę zasłonić, mogą nie przekonać klientów do zakupu urządzenia. Portal i Portal+ są obecnie dostępne w przedsprzedaży jedynie dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych. Już wkrótce przekonamy się, jak wielu nabywców znajdą one na tym rozległym rynku.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Newsy