Połącz się z nami

Newsy

CERN chce wybudować jeszcze większy Zderzacz Hadronów

Ma on mieć aż 100 km długości i kosztować fortunę.

Wielki Zderzacz Hadronów to obecnie największa maszyna na świecie, której centralnym elementem jest zamknięty tunel o długości 27 km. Być może w niedalekiej przyszłości utraci ona ten tytuł, ponieważ CERN planuje ekspansję na jeszcze większe terytorium.

Nowy Zderzacz Hadronów ma być niemal czterokrotnie dłuższy od tego oryginalnego – tunel, w którym cząsteczki mają ulegać przyspieszeniu, będzie miał aż 100 km długości. Ma on służyć do jeszcze lepszego poznania bozonu Higgsa, cząsteczki elementarnej, do której odkrycia przyczyniła się pierwsza generacja sprzętu. Plan wybudowania nowej konstrukcji został przyjęty przez panel ekspertów już w marcu, a w zeszłym tygodniu pozytywnie zaopiniowała go również rada Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych CERN.

Teraz projekt wchodzi w najtrudniejszą fazę, czyli pozyskiwanie środków. Koszt budowy urządzenia szacowany jest na 23 miliardy USD – dla porównania, Wielki Zderzacz Hadronów pochłonął około 4,75 mld USD. Większość pieniędzy pochodziła z dotacji udzielonych przez państwa europejskie, ale tym razem do zbiórki prawdopodobnie będą musiały dorzucić się także kraje spoza naszego kontynentu. Jeśli uda się uzbierać taką kwotę, konstrukcja nowej maszyny powinna zgodnie z planem ruszyć w 2038 roku.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Sieć 5G a bezpieczeństwo, czyli jak zmniejszyć pozostawiany cyfrowy ślad w Internecie

Publikacje

Acer Swift 5 w najnowszej odsłonie

Newsy

Apple nie zapłaci 13 mld EUR zaległego podatku

Testy

Apple zapłaciło Samsungowi 950 mln USD kary

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!