Połącz się z nami

Newsy

Aplikacja walcząca z rakiem trzustki

Pozwala na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium.

Rak trzustki w początkowym stadium przebiega właściwie bezobjawowo, co czyni z niego „cichego zabójcę”. Kiedy pacjent udaje się do lekarza, choroba często znajduje się w postaci zaawansowanej. Nowa aplikacja BiliScreen pomaga we wczesnej identyfikacji nowotworu poprzez zmierzenie… zażółcenia gałek ocznych.

Aplikacja działa w bardzo prosty sposób. Wystarczy nakierować kamerę smartfona na oczy – aplikacja sama zmierzy zmiany barwy gałek ocznych. Algorytmy zastosowane w BiliScreen zaprogramowane zostały do wykrywania złogów bilirubiny: białka, którego poziom podwyższa się podczas rozwoju nowotworu trzustki (oraz niektórych rodzajów zapalenia wątroby). Widoczne ludzkim okiem zażółcenie świadczy o poważnej chorobie, jednak aplikacja potrafi wykryć nawet śladowe ilości bilirubiny, dzięki czemu w przyszłości może stanowić doskonałe narzędzie diagnostyczne.

Dlaczego „w przyszłości”, a nie już teraz? Do rozwiązania pozostają problemy związane z jakością obrazu przekazywanego przez kamerę. Aby uzyskać optymalny wynik konieczne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia i braku zakłóceń. Naukowcy przewidzieli dwa rozwiązania – jednym jest specjalna komora przypominająca nieco gogle VR, drugim kartonowe okulary z barwnym wzorem pomagające w kalibracji apki. Testy przeprowadzone z użyciem tego pierwszego okazały się w 90% tak efektywne, jak test krwi pod kątem podwyższonego poziomu bilirubiny. Trwają również prace nad optymalizacją aplikacji pod kątem mniejszej wrażliwości na zakłócenia obrazu.

 

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Google prezentuje aplikację do dystansowania społecznego Sodar

Newsy

Butterfly iQ – narzędzie do zdalnego badania USG

Newsy

Naklejany czujnik monitoruje objawy COVID-19

Newsy

Motorola Edge i Edge+ oficjalnie

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!