SOCJAL
Do góry

Aplikacja walcząca z rakiem trzustki

Pozwala na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium.

Rak trzustki w początkowym stadium przebiega właściwie bezobjawowo, co czyni z niego „cichego zabójcę”. Kiedy pacjent udaje się do lekarza, choroba często znajduje się w postaci zaawansowanej. Nowa aplikacja BiliScreen pomaga we wczesnej identyfikacji nowotworu poprzez zmierzenie… zażółcenia gałek ocznych.

Aplikacja działa w bardzo prosty sposób. Wystarczy nakierować kamerę smartfona na oczy – aplikacja sama zmierzy zmiany barwy gałek ocznych. Algorytmy zastosowane w BiliScreen zaprogramowane zostały do wykrywania złogów bilirubiny: białka, którego poziom podwyższa się podczas rozwoju nowotworu trzustki (oraz niektórych rodzajów zapalenia wątroby). Widoczne ludzkim okiem zażółcenie świadczy o poważnej chorobie, jednak aplikacja potrafi wykryć nawet śladowe ilości bilirubiny, dzięki czemu w przyszłości może stanowić doskonałe narzędzie diagnostyczne.

Dlaczego „w przyszłości”, a nie już teraz? Do rozwiązania pozostają problemy związane z jakością obrazu przekazywanego przez kamerę. Aby uzyskać optymalny wynik konieczne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia i braku zakłóceń. Naukowcy przewidzieli dwa rozwiązania – jednym jest specjalna komora przypominająca nieco gogle VR, drugim kartonowe okulary z barwnym wzorem pomagające w kalibracji apki. Testy przeprowadzone z użyciem tego pierwszego okazały się w 90% tak efektywne, jak test krwi pod kątem podwyższonego poziomu bilirubiny. Trwają również prace nad optymalizacją aplikacji pod kątem mniejszej wrażliwości na zakłócenia obrazu.

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Newsy