Połącz się z nami

Newsy

Aplikacja walcząca z rakiem trzustki

Pozwala na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium.

Opublikowane

dnia

Rak trzustki w początkowym stadium przebiega właściwie bezobjawowo, co czyni z niego „cichego zabójcę”. Kiedy pacjent udaje się do lekarza, choroba często znajduje się w postaci zaawansowanej. Nowa aplikacja BiliScreen pomaga we wczesnej identyfikacji nowotworu poprzez zmierzenie… zażółcenia gałek ocznych.

Aplikacja działa w bardzo prosty sposób. Wystarczy nakierować kamerę smartfona na oczy – aplikacja sama zmierzy zmiany barwy gałek ocznych. Algorytmy zastosowane w BiliScreen zaprogramowane zostały do wykrywania złogów bilirubiny: białka, którego poziom podwyższa się podczas rozwoju nowotworu trzustki (oraz niektórych rodzajów zapalenia wątroby). Widoczne ludzkim okiem zażółcenie świadczy o poważnej chorobie, jednak aplikacja potrafi wykryć nawet śladowe ilości bilirubiny, dzięki czemu w przyszłości może stanowić doskonałe narzędzie diagnostyczne.

Dlaczego „w przyszłości”, a nie już teraz? Do rozwiązania pozostają problemy związane z jakością obrazu przekazywanego przez kamerę. Aby uzyskać optymalny wynik konieczne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia i braku zakłóceń. Naukowcy przewidzieli dwa rozwiązania – jednym jest specjalna komora przypominająca nieco gogle VR, drugim kartonowe okulary z barwnym wzorem pomagające w kalibracji apki. Testy przeprowadzone z użyciem tego pierwszego okazały się w 90% tak efektywne, jak test krwi pod kątem podwyższonego poziomu bilirubiny. Trwają również prace nad optymalizacją aplikacji pod kątem mniejszej wrażliwości na zakłócenia obrazu.

 

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Under Armour prezentuje kolekcję ubrań dla kosmicznych turystów

Przeznaczona dla osób korzystających z usług Virgin Galactic.

Opublikowane

dnia

Pozaziemskie wyprawy wakacyjne to póki co marzenie, ale już wkrótce ma ono być bliższe realizacji. Prace nad projektami SpaceX, Blue Origin i Virgin Galactic postępują na tyle szybko, że niektórzy producenci postanowili już wejść na rynek kosmicznych gadżetów, na przykład odzieżowa marka Under Armour.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung Galaxy S10 z błędem czytnika linii papilarnych

Aktualizacja eliminująca błąd jest już w przygotowaniu.

Opublikowane

dnia

Zabezpieczenia biometryczne to jedne z najbardziej niezawodnych sposobów na ograniczenie osobom trzecim dostępu do naszych urządzeń. Czasami jednak i w nich pojawiają się różne błędy obniżające skuteczność ochrony. Jeden z nich wykryto właśnie we flagowym smartfonie Galaxy S10.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Analogue prezentuje nową, kieszonkową konsolę retro Pocket

Odpalimy na niej gry z GameBoya, GBC, GBA i nie tylko.

Opublikowane

dnia

Konsole retro przeżywają prawdziwy renesans. Oprócz ich oficjalnych reedycji zaprojektowanych przez ich oficjalnych producentów, na rynek trafiają także konstrukcje zewnętrznych deweloperów. Jednym z ich jest Analogue, które tym razem zdecydowało się na przywrócenie do życia Game Boya.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

XC40 Recharge – pierwszy „elektryk” od Volvo

Pierwszy etap na drodze do całkowitej neutralności klimatycznej producenta.

Opublikowane

dnia

Elektryczne samochody znajdują się w ofercie większości popularnych marek. Do niedawna wyjątkiem wśród nich było Volvo, które dopiero dziś zaprezentowało swojego pierwszego elektrycznego crossovera XC40 Recharge. W najbliższych latach producent planuje wprowadzenie kolejnych modeli.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Made by Google 2019 – pozostałe nowości

Coś w podróż i coś dla domu.

Opublikowane

dnia

Gwiazdą konferencji były oczywiście tegoroczne flagowce, ale nie należy zapominać także o innych nowościach. Tym razem poznaliśmy leciutkiego laptopa Pixelbook Go, prawdziwie bezprzewodowe Pixel Buds i kilka urządzeń domowych z serii Nest. Poznaliśmy także datę premiery Google Stadia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne