Masz dość pisania maili lub szukasz efektywniejszego sposobu na szybkie przekazywanie informacji? Skorzystaj z usługi Eyejot.
Eyejot (czytaj: ajdżot) – http://www.eyejot.com jest usługą komercyjną, ale w swej podstawowej wersji daje możliwość zarejestrowania jednominutowego nagrania wideo, które następnie można wysłać komuś pocztą, zachować na własnym koncie, opublikować na stronie WWW lub blogu w formie autoprezentacji. Obsługa serwisu nie sprawia trudności, a proces rejestracji filmu jest szybki i pozwala jednocześnie wysłać to samo nagranie wielu odbiorcom lub przygotować dla każdego oddzielną wideo wiadomość.
Możliwość korzystania z usług serwisu wiąże się z założeniem konta. Polecenie Join now for free! (rys. 1) przenosi nas ze strony głównej do formularza rejestracyjnego, który należy wypełnić (login, hasło, poczta, nazwa użytkownika itp.).
Adres pocztowy nie jest weryfikowany, ale jego autentyczność ułatwia identyfikację nadawcy przesyłek, a w razie problemów z zalogowaniem umożliwi odzyskanie zapomnianego hasła (rys. 2).
Serwis został tak zaprojektowany, że gdy jesteśmy z nim połączeni, możemy bezpośrednio z przeglądarki sterować sprzętem podłączonym do komputera, np. kamerą czy mikrofonem. Zaraz po rejestracji użytkownik jest automatycznie logowany na swoje konto i proszony o sprawdzenie, czy wymienione urządzenia działają prawidłowo i współpracują z interfejsem serwisu/przeglądarki (rys. 3, 4, 5).
W ostatnim kroku konfiguracji możemy zrobić sobie zdjęcie do profilu na koncie Eyejot. W opcjach konfiguracyjnych zamiast zdjęcia z kamery można umieścić dowolnie inne z dysku, a profil uzupełnić nagraniem wideo oraz wizytówką tekstową (nie należy używać polskich znaków) (rys. 6, 7).
Nagranie wideo z wizytówki w postaci widżeta można wyeksportować na stronę WWW lub bloga. Służy do tego specjalny kod generowany przez system, który należy wkleić do kodu HTML (rys. 8). Nagrywanie i wysyłanie wideo wiadomości sprowadza się do kilku czynności – po zalogowaniu na własne konto przechodzimy do zakładki Messages i tam klikamy polecenie Compose New Message (rys. 9).
Otworzy się okienko edycyjne nowej wiadomości, a wraz z nim uruchomi się podłączona kamera, której obraz widzimy w oknie podglądu rejestratora. Klikamy ikonę nagrywania (czerwone kółko) i rejestrujemy przekaz wideo. Darmowa wersja usługi pozwala zarejestrować w ten sposób jednominutowy film wraz z dźwiękiem. System pokazuje ile pozostało czasu do zakończenia nagrania oraz wyświetla słupek poziomu nagłośnienia.
Wykupując abonament na korzystanie z usług serwisu, eliminujemy ograniczenia czasowe oraz rozszerzamy zakres usługi, m.in. o możliwość załadowania gotowego już pliku wideo z dysku komputera. Gdy przekaz wideo jest już gotowy, należy określić odbiorców wiadomości. W polu Search for address OR enter a new one wpisujemy adres pocztowy, do którego powinna dotrzeć wideo wiadomość i klikamy przycisk Add.
Wprowadzony adres ukazuje się niżej na liście odbiorców. Jeśli chcemy tę samą wiadomość przesłać jednocześnie kilku osobom, wprowadzamy ich adresy do listy wysyłkowej. W polu Subject pozostaje jeszcze wprowadzić temat wiadomości, można także dołączyć jakiś tekst (zakładka Options). Gdy wszystko jest już gotowe, klikamy przycisk Send Message i wysyłamy wiadomość (rys. 10).
Odbiorca otrzymuje jedynie link z podglądem do klipu filmowego oraz tekstową część informacji, o ile taka została zredagowana. Gdy kliknie link, ujrzy stronę WWW, na której będzie mógł obejrzeć kompletną wiadomość z nagraniem wideo (rys. 11, 12).
Konto w serwisie pozwala dość swobodnie zarządzać wiadomościami. Są one odpowiednio posegregowane w zakładkach, z których można nimi zarządzać: podglądać wysłane wcześniej, wysyłać je ponownie lub usuwać z konta (rys. 13).
Prowizoryczna książka adresowa umożliwia gromadzenie wizytówek i kojarzenie ich w grupy (rys. 14).