Połącz się z nami

Newsy

Walentynkowe wirusy

Laboratorium PandaLabs ostrzega przed złośliwymi robakami Nuwar.OL oraz Valentin.E, które mogą być ukryte w elektronicznych kartkach wysyłanych z okazji zbliżających się Walentynek.

Złośliwe oprogramowanie, które wykorzystuje Walentynki jako przynętę do zwabienia użytkowników pojawia się co roku, lecz wiele osób i tak wpada w pułapkę. W tym roku, dwa tygodnie przed świętem zakochanych, PandaLabs ostrzega przed robakami Nuwar.OL oraz Valentin.E.

Robak Nuwar.OL przedostaje się do komputerów za pośrednictwem wiadomości email z tematem: \”I Love You Soo Much\”, \”Inside My Heart\” lub \”You – In My Dreams\”. W treści wiadomości znajduje się natomiast odsyłacz do witryny www, z której pobierany jest złośliwy kod. Witryna ta jest bardzo prosta i wyglądem przypomina romantyczną kartkę z życzeniami, ponieważ zawiera wielkie różowe serce.

Robak Valentin.E działa w bardzo podobny sposób: rozprzestrzenia się w wiadomościach email opatrzonych tematem \”Searching for true Love\” lub \”True Love\” oraz zawiera dołączony plik o nazwie friends4u. Otwarcie tego pliku powoduje pobranie kopii robaka. Valentin.E instaluje się na komputerze jako plik z rozszerzeniem .scr. Jeżeli użytkownik uruchomi ten plik, robak ustawi nowe tło pulpitu, zapisując jednocześnie własne kopie na komputerze. Następnie może rozsyłać z zainfekowanego komputera wiadomości email z własnymi kopiami i zarażać kolejnych użytkowników.

\”Wykryte przez PandaLabs robaki to książkowe przykłady zastosowania technik inżynierii społecznej do rozprzestrzeniania złośliwego kodu. Szkodniki wykorzystują atrakcyjną przynętę – kartki walentynkowe lub romantyczny wystrój pulpitu, aby nakłonić użytkowników do uruchomienia załączonych plików czy kliknięcia odsyłaczy, co powoduje pobranie na komputer złośliwego programu\” – wyjaśnia Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa Panda Security.

Źródło: Informacja prasowa

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

DiceKeys – generowanie bezpiecznych haseł za pomocą… kości

Newsy

Starsze wersje Androida z poważnym błędem

Newsy

CERT ostrzega przed oszustami wyłudzającymi dane

Newsy

Facebook dodaje opcję usuwania aktywności poza Facebookiem

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!