Założę się, że kiedy Heraklit wypowiadał swoje panta rhei, to wszystko płynęło dużo wolniej niż dziś. Życie przypomina rwącą rzekę i czasem trudno sobie nawet przypomnieć rzeczy, które robiliśmy wczoraj. Jeśli i ty masz problem z nadmiarem obowiązków, sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy.
Postanowiliśmy wybrać, przejrzeć i opisać najciekawsze programy usprawniające życie. Zaczęliśmy od organizacji czasu i zapamiętywania pomysłów, lecz z czasem spektrum naszych poszukiwań znacznie się rozszerzyło. Okazało się, że programów ułatwiających życie jest znacznie więcej.
Organizacja czasu i zadań
Warto rozpocząć od aplikacji, które pomogą w ogólnym zarządzaniu zadaniami tak, byśmy wiedzieli co, kiedy i jak powinniśmy zrobić.
Draco Organizer 3
Na pierwszym ogień idzie Draco Organizer 3 – nowoczesny program typu PIM (Personal Information Manager – zarządzanie informacjami osobistymi). Za jego pomocą umieścimy na specjalnym kalendarzu planowane spotkania, wydarzenia i zadania do wykonania. Po wybraniu sposobu informowania, nareszcie zapomnimy o setkach planów i skupimy się na tym, co robimy w danej chwili.
To jednak nie wszystkie możliwości polskiego programu. Wbudowany klient pocztowy skutecznie zastąpi duże programy tego typu. A gdy przez dłuższy czas nie będziesz mógł dostać się do komputera, prześle SMS-em informacje o zbliżających się wydarzeniach. Program udostępnia również prognozę pogody i przegląd najciekawszych wydarzeń dnia.
Chandler 1.03
http://www.chandlerproject.org
Konkurencja dla polskiego Smoka (z łac. draco – smok) napływa z dalekiego San Francisco. Chandler atakuje połączeniem dużej funkcjonalności i prostoty obsługi. Poza podstawowymi możliwościami, jak tworzenie alarmów czy wyróżnianie wybranych zadań, pozwala również na dostęp do danych za pomocą przeglądarki internetowej. Jeśli obawiamy się, że nasze notatki mogłyby wpaść w niepowołane ręce, wejście do programu możemy zabezpieczyć hasłem.
Chandler jest świetną alternatywą dla komercyjnych aplikacji tego typu. Dla polskiego użytkownika sporym minusem może się okazać brak polskiej wersji językowej. Amerykański program przewyższa za to Smoka możliwością darmowego zastosowania komercyjnego.
Chandler: filmik instruktażowy
Zobacz też: Mozilla Sunbird (http://www.mozilla.org/projects/calendar/sunbird/, WinWorkBar (http://vetch.magot.pl)
RICOlmer 2.50
http://www.ricolmer.actuary.pl
Kolejną ciekawą aplikacją typu PIM jest RICOlmer autorstwa Roberta Więckowicza. Ten polski program to prosty organizer informujący o ważnych zadaniach do wykonania.
Obsługa programu jest bardzo prosta: wpisujemy do okna programu czynność, którą mamy wykonać w podanym dniu o konkretnej godzinie, a RICOlmer w ustalonym czasie nam o niej przypomni. Co ważne, robi to nie tylko sygnałem dźwiękowym, lecz także minimalizacją wszystkich otwartych okien, SMS-em wysłanym na podany numer telefonu lub poprzez włączenie wybranego przez nas programu. Zaskakuje prostotą wykonania i obsługi.
Remember the milk
http://www.rememberthemilk.com
Narzędzie online, które skutecznie zastąpi każdy menedżer zadań. Wśród najważniejszych opcji Remember the milk warto wymienić: przypomnienia poprzez mail, SMS oraz komunikatory internetowe, dodawanie lokalizacji zadań (na bazie Map Google), nawigację za pomocą słów kluczowych (tagów), ustawianie priorytetów i wyszukiwarkę.
Yellowpad+ 2 1.8
http://www.kdtonline.republika.pl
Yellowpad+ to ciekawy programik służący do wygodnego tworzenia i edycji tekstowych notatek, które mogą być później przeczytane oraz wydrukowane. Każdej karteczce można przypisać dowolny kolor i czcionkę.
Organizacja finansów
Z czasem, jak to z czasem, każdy jakoś sobie radzi. Z pieniędzmi bywa różnie. Dlatego warto wspomóc się programami do zarządzania domowymi finansami.
AceMoney Lite 3.16.1
Dla każdego domowego księgowego, świetnym programem będzie AceMoney. Program, który pomaga w prowadzeniu rozliczeń oraz wydatków i planowaniu inwestycji. Pozwala on na tworzenie raportów dotyczących przepływu gotówki, transakcji i wydatków.
Program obsługuje polską walutę i posiada pełną polską wersję językową. Darmowa wersja AceMoney ogranicza nasze działania do jednego konta. To program stworzony z myślą o laikach – bardzo prosty w obsłudze, wygodny i funkcjonalny.
Interesik 2005 2.0.0.872
Warto zerknąć również na polski Interesik. Program służy do zarządzania finansami i oferuje całkiem spore możliwości. Umożliwia kontrolę bieżących wydatków i dochodów, podział na dowolną ilość kont w dowolnej walucie, pełną rejestrację operacji na funduszach inwestycyjnych oraz ich bieżącą wycenę.
Ciekawe dodatki to obsługa kanałów RSS (możliwość śledzenia aktualności ze świata biznesu i gospodarki), generowanie statystyk i wbudowany menedżer zadań. Główne zalety aplikacji to zwrócenie szczególnej uwagi na polskiego użytkownika (baza adresowa polskich banków) i łatwość obsługi.
UWAGA! Przechowywanie haseł w programie nie jest zbyt bezpieczne! Łatwo je podejrzeć, więc lepiej znaleźć inne miejsce na tego typu dane. Ciekawie prezentuje się choćby prosta aplikacja PINs (http://www.mirekw.com), która doskonale sprawdzi się jako skrytka haseł do kont bankowych lub poczty elektronicznej.
Zobacz też: ePortfel Lite 3.3.36 (http://www.eportfel.com)
Dla ucznia
Dzisiejszy uczeń dzieli czas pomiędzy szkołę, kółka, dodatkową pracę, imprezy i przyjaciół. Trudno się w tym wszystkim połapać. Trudno też nieraz odszukać w domu potrzebną książkę, zwłaszcza, gdy chodzi o szkolną lekturę lub tablice matematyczne na dzień przed sprawdzianem.
Programy edukacyjne opisujemy w artykule „{link_wew 5247}Najlepsze darmowe programy dla maturzystów{/link_wew}”.
Organizer ucznia
Wszystkim zagonionym nastolatkom polecamy Organizer ucznia. To prosty program, którego zadaniem jest zebranie w jednym miejscu wszystkich szkolnych informacji. Mamy tutaj to, co potrzebne: dzienniczek ocen, plan lekcji czy wykaz zbliżających się klasówek i terminów oddania prac domowych.
Wśród oferowanych opcji na uwagę zasługuje możliwość definiowania znaków „+” i „-” stawianych przy ocenach oraz nadawania im właściwego znaczenia oraz wagi w przypadku konkretnych stopni. Organizer pozwala też na wyświetlanie statystyk dotyczących średniej czy ilości ocen, a także odlicza czas, który pozostał do zakończenia roku!
VbBooks 0.7.1.56
Aby z kolei nie stracić wieczoru na poszukiwaniu książki, warto zaopatrzyć się w VbBooks – polski program służący do katalogowania książek. Każdą pozycję można bardzo dokładnie opisać, dodając tytuł, autora, opis książki, wydawcę, numer wydania czy kategorię. Łatwo wprowadzimy też do bazy okładkę książki.
Stworzony księgozbiór możemy dowolnie sortować i przeszukiwać jego zasoby, zrobić eksport bazy do pliku HTML lub TXT. Możemy też zamieścić komentarz dotyczący miejsca przechowywania książki lub osoby, która ją od nas wypożyczyła. Nie mając pamięci do tytułów, możemy też skorzystać ze słów kluczowych, które kojarzą nam się z daną książką. Program nadaje się nie tylko do tradycyjnych książek, lecz także e-booków.
Katalogowanie
A skoro domowa biblioteczka, to i porządki. Istnieją ciekawe programy, które pomogą w poukładaniu filmów, płyt z muzyką czy nawet… kucharskich przepisów.
Ant Movie Catalog
http://www.antp.be/software/moviecatalog
Porządkowanie wideoteki warto zacząć od pobrania programu AMC. To jeden z najlepszych, darmowych katalogów wideo. Nasze filmy możemy dzielić na różne kategorie, a każdej pozycji przyporządkujemy m.in. tytuł, kraj produkcji, reżysera, gatunek, opis i format zapisu.
W miejscu na własny komentarz możemy zamieścić informacje o miejscu przechowywania płyty lub recenzję filmu. Z łatwością zaimportujemy z dysku listę plików lub wyeksportujemy listę filmów do innych formatów (HTML, CSV, SQL, Origons.com).
Zobacz też: Filmoteka 1.30 (http://filmoteka2001.prv.pl)
Audio Manager 3.10
Gdy już poradzimy sobie z wideoteką, warto będzie przejść do albumów muzycznych. Audio Manager to darmowy program, który pomoże nam je uporządkować. Pośród ogólnych możliwości katalogowania, ciekawie wyróżnia się ocenianie utworów, prywatna lista przebojów czy generowanie różnego rodzaju podsumowań.
Przy pomocy AM stworzymy też listy odtwarzania zbudowane z kilku albumów (na przykład wszystkie płyty z muzyką klasyczną lub te, które przydadzą się na romantyczny wieczór we dwoje). Program współpracuje z odtwarzaczami, takimi jak foobar2000, WinAmp czy Windows Media Player. Dzięki temu wybrane piosenki możemy przesłuchiwać bez konieczności opuszczania programu. Audio Manager nadaje się równie dobrze do katalogowania albumów CD, jak i plików MP3 na dysku.
Zobacz też: The GodFather (http://users.otenet.gr/~dtou20), Music Collector (http://www.collectorz.com/music)
OutCook Express 1.2 Full
Wspominaliśmy już coś o gotowaniu. Rzeczywiście, mamy też co nieco dla mistrzów kuchni i tych, którym do tytułu mistrzowskiego nieco jeszcze brakuje. OutCook Express to bezpłatna, elektroniczna książka kucharska. Zawiera przykładowe bazy przepisów, które możemy poszerzać lub tworzyć własne.
Każdy przepis może zawierać bardzo rozbudowane informacje: począwszy od tak podstawowych, jak składniki i opis przygotowania potrawy, poprzez informacje opcjonalne (kaloryczność, czas przygotowywania, ocena), a kończąc na zdjęciu gotowej potrawy. Miło prezentuje się też opcja wydruku przepisów dla znajomych. Zależnie od upodobań wybierzemy co, na jakim formacie i w jakich kolorach chcemy wydrukować.
A po pracy…
Gdy już uporządkujemy nasze kolekcje filmów i przygotujemy ulubione danie, warto byłoby trochę odpocząć.
Skype
Na początek program dla miłośników pogaduszek. Skąd Skype w takim zestawieniu? Cóż, a po co dzwonić przez telefon, jeśli rozmowy w programie są zupełnie darmowe, a dzwonienie z programu na telefon bardzo tanie? Przy okazji, w jednym okienku zbierzemy kontakty z wszystkich posiadanych notesów i książek kontaktowych.
A porozmawiać za darmo też jest z kim. Dość powiedzieć, że liczba zarejestrowanych użytkowników wynosi ponad 250 milionów. W Polsce programu używa przynajmniej 5 milionów osób.
Komunikatory internetowe szeroko opisujemy w artykułach „{link_wew 5287}10 najlepszych komunikatorów internetowych{/link_wew}” oraz „{link_wew 162}Gadaj zdrów!{/link_wew}”
Autko 1.3.0
Dla fanów motoryzacji mamy Autko 1.3.0. Program przeznaczony dla posiadaczy samochodów. Jego głównym zadaniem jest pomoc we właściwej eksploatacji pojazdu.
Można w Autku umieścić zdjęcie własnego auta, jego dane, wszystkie przeglądy, ubezpieczenia i inne opłaty, wymiany wszelkich płynów i filtrów, koszty napraw, mandatów i innych wydatków oraz koszty paliwa.
Oczywiście Autko to nie jedyny program hobbystyczny. Ciekawie prezentuje się m.in. Notatnik Wędkarski (http://www.uskom.waw.pl), w którym zapisywać można swoje wędkarskie wyprawy i związane z nimi połowy. Z zupełnie innej beczki, warto zwrócić uwagę na program, który przyda się niektórym parom, a więc Kalendarzyk (http://kalendarzyk.home.pl).
Istnieje jeszcze wiele interesujących programów, które przydają się w życiu. Często to bardzo niewielkie, nieznane aplikacje. Jeśli natraficie na coś ciekawego, koniecznie nam o tym napiszcie!