Konkurencja na rynku oprogramowania przeznaczonego do zabezpieczania komputera jest bardzo duża. O względy polskich użytkowników rywalizuje m.in. firma Trend Micro, oferująca pakiet PC-cillin Internet Security 2007.
Oceniając tego typu produkty, klienci zwracają uwagę na jakość oferowanych zabezpieczeń, możliwości konfiguracyjne, wygodę użytkowania, a także na fakt, czy dany pakiet jest dostępny w polskiej wersji językowej. Firma Trend Micro nie decydując się na zlokalizowanie prezentowanego produktu z góry skazała się na problemy w walce o klientów. Warto bowiem pamiętać, iż w rodzimym jerzyku komunikują się z użytkownikiem nie tylko programy wytwarzane przez polskie firmy takie jak MKS czy Arca-Bit, lecz również pakiety oferowane przez firmy Symantec, Panda Software, Kaspersky Lab czy F-Secure.
Zawartość pakietu
W skład prezentowanego pakietu wchodzi moduł antywirusowy, zapora sieciowa, moduł zwalczający spam i system kontroli rodzicielskiej. Dostępne są też narzędzia zabezpieczające przed phishingiem i pharmingiem.
Warto także wspomnieć o modułach wykrywających próby włamania do sieci bezprzewodowej, monitorujących aktualizacje systemu oraz ułatwiających proces kontrolowania domowej sieci.
Instalacja
Produkt kierowany do użytkowników domowych i małych firm może być instalowany w ramach standardowej licencji na trzech komputerach. Zapewnia możliwość ochrony komputerów pracujących pod kontrolą systemów Windows 2000 i Windows XP. Producent udostępnia również bezpłatnie uaktualnienie, które pozwala na korzystanie z pakietu w systemie Windows Vista. W sklepach dostępna będzie także specjalna wersja oznaczona certyfikatem zgodności z systemem Windows Vista.
Wymagania sprzętowe są niewielkie. Konieczne jest posiadanie procesora taktowanego zegarem co najmniej 350 MHz, 128 MB pamięci RAM (zalecane 256 MB) oraz przygotowanie 250 MB wolnej przestrzeni na dysku twardym. Godne odnotowania jest wsparcie dla procesorów dwurdzeniowych i wykorzystujących technologie Hyper-Threading, a także dla macierzy dyskowych RAID 0 i 1.
Zdecydowanie zalecane jest instalowanie pakietu w trybie pełnej instalacji. W wariancie minimalnym nie jest bowiem dostępna m.in. zapora ogniowa i ochrona sieci bezprzewodowej. Stanowi on udogodnienie dla użytkowników, którzy zdecydowali się na korzystanie z zapory ogniowej oferowanej przez innego producenta.
Interfejs użytkownika
Funkcjonowanie pakietu sygnalizuje ikona umieszczona w zasobniku systemowym. Za jej pośrednictwem uzyskujemy dostęp do głównego okna programu. Dostarcza ono informacje o aktualnym poziomie ochrony komputera oraz o terminach skanowania systemu, pobierania aktualizacji i wygaśnięcia licencji umożliwiającej aktualizowanie baz danych wykorzystywanych przez pakiet. Pozwala także na uzyskanie szybkiego dostępu do modułów związanych ze zwalczaniem wirusów i oprogramowania szpiegowskiego, zapora ogniowa, a także ochrona poczty elektronicznej.
Po wykryciu zagrożenia lub w sytuacji, w której użytkownik powinien otrzymać określoną informację pakiet wyświetla okno ze stosownym komunikatem i prośbą o podjęcie określonych działań. Jest ono oznaczone jednym z trzech kolorów. Niebieski oznacza konieczność potwierdzenia wykonanych zadań lub zapoznania się z komunikatem. Żółtym kolorem oznaczane są potencjalne zagrożenia. Kolor czerwony jest zarezerwowany dla groźnych sytuacji wymagających podjęcia niezwłocznych działań.
W przypadku gdy użytkownik zainstaluje pakiet na komputerach połączonych w sieć, może sięgnąć po łatwą w użyciu konsolę, przeznaczoną do sprawnego aktualizowania i konfigurowania zabezpieczeń na poszczególnych pecetach.
Ochrona antywirusowa
Moduł ochrony antywirusowej został oparty na zintegrowanym silniku zwalczającym wirusy, robaki, konie trojańskie i programy typu spyware. Wykorzystuje on m.in. algorytmy heurystyczne.
Unowocześnione procedury zapewniają wyższą niż w przypadku poprzedniej wersji skuteczność w zakresie blokowania i usuwania oprogramowania szpiegowskiego oraz reklamowego. Programy typu spyware są wykrywane zarówno w oparciu o bazy sygnatur, jak i dzięki analizie zachowań. System jest zabezpieczany także przed rootkitami, wykorzystywanymi do ukrywania obecności intruzów.
Ochrona przed wirusami jest realizowana zarówno przez skaner monitorujący na bieżąco funkcjonowanie systemu, jak i przez narzędzia, które umożliwiają użytkownikom przeprowadzenie skanowania systemu na zadanie lub zgodnie ze zdefiniowanym wcześniej harmonogramem.
Zapora ogniowa
Ochronę przed atakami sieciowych przestępców zapewnia zapora ogniowa, która filtruje ruch przychodzący i wychodzący. Rozpoznaje ona rożne konfiguracje sieciowe i używa odrębnych ustawień dla każdej z nich. Decyzje związane z przyznawaniem poszczególnym aplikacjom uprawnień do korzystania z internetu mogą być podejmowane w oparciu o regularnie aktualizowaną przez producenta listę bezpiecznych i szkodliwych programów lub pozostawione w całości użytkownikowi.
W ramach zapory dostępny jest też moduł umożliwiający sprawowanie kontroli rodzicielskiej. Za jego pośrednictwem użytkownik może blokować lub ograniczać dostęp do serwisów zawierających niepożądane treści. Dla osób korzystających z coraz popularniejszych sieci bezprzewodowych istotne znaczenie ma również moduł wykrywający próby dostępu podejmowane przez nieupoważnionych użytkowników.
Zwalczanie spamu
Mechanizmy wspomagające użytkowników w procesie zwalczania spamu są domyślnie wyłączone, dlatego należy je samodzielnie aktywować po zainstalowaniu pakietu. Po wykonaniu tej czynności użytkownicy programów Outlook i Outlook Express uzyskują dostęp do narzędzi umożliwiających zwalczanie niepożądanej korespondencji.
Za pomocą paska narzędziowego mogą zmieniać status wiadomości, w przypadku gdy uznają, że nie zostały one poprawnie zidentyfikowane. Możliwe jest również modyfikowanie list adresów grupujących dozwolonych nadawców i tych, którzy przesyłają spam.
Ochrona poufnych informacji
Zabezpieczenia służące do zwalczania phishingu i pharmingu chronią użytkownika przed utratą poufnych informacji wykorzystywanych podczas przeprowadzania internetowych transakcji. Ochroną mogą być objęte m.in. informacje o karcie kredytowej oraz dane umożliwiające dostęp do konta bankowego za pośrednictwem internetu. W ochronie prywatności pomaga również funkcja umożliwiająca szybkie usuniecie plików i adresów internetowych zapisywanych podczas przeglądania stron WWW.
Usługi sieciowe TrendSecure
Zakup prezentowanego pakietu zapewnia dostęp do usług sieciowych o nazwie TrendSecure, w ramach których oferowane są 3 narzędzia.
- Transaction Guard zabezpiecza transakcje internetowe, co jest szczególnie istotne w przypadku korzystania z internetu w kawiarenkach lub uzyskiwania dostępu do sieci za pośrednictwem publicznych sieci bezprzewodowych. Umożliwia on wprowadzanie haseł i innego rodzaju poufnych informacji za pomocą wirtualnej klawiatury.
- Moduł o nazwie Remote File Lock jest wykorzystywany do zabezpieczenia prywatnych plików i zdalnego zablokowania ich w sytuacji, gdy komputer na którym są one przechowywane zostanie skradziony.
- Trend Micro Mobile Security pozwala natomiast chronić telefon komórkowy przed wirusami i innymi rodzajami zagrożeń.
Aktualizacja danych
Istotny wpływ na skuteczność narzędzi dostępnych w pakiecie ma moduł odpowiedzialny za automatyczne pobieranie i instalowanie aktualizacji baz wykorzystywanych w procesie wykrywania szkodników. Dostępność nowych plików aktualizujących jest standardowo weryfikowana w trzygodzinnych odstępach. Wartość ta może być zmniejszona do jednej godziny.
Standardowa licencja upoważnia do pobierania aktualizacji przez 12 miesięcy i jest związana z obowiązkową rejestracją. Program sprawdza także, czy użytkownik zainstalował uaktualnienia systemu operacyjnego oraz pakietu Office i odsyła go w razie potrzeby do serwisu Windows Update.
Trudna walka o klientów
Pod względem funkcjonalnym produkt prezentuje się korzystnie, zapewniając kompleksową ochronę systemu przed wirusami i działaniami podejmowanymi przez sieciowych przestępców. Umożliwia sprawowanie kontroli rodzicielskiej, ułatwia zwalczanie spamu i zabezpiecza przed nieuprawnionym dostępem do sieci bezprzewodowej. Godne odnotowania są też dodatkowe usługi TrendSecure, które chronią transakcje internetowe i zapewniają bezpieczeństwo danych w przypadku utraty komputera.
Możliwości w zakresie konfiguracji usatysfakcjonują przede wszystkim początkujących i średnio zaawansowanych użytkowników. Osoby o dużym doświadczeniu mogą poczuć pewien niedosyt, związany m.in. z brakiem rozbudowanych informacji o statusie zapory ogniowej. Nie ulega jednak wątpliwości fakt, że brak polskiej wersji językowej poważnie utrudni pakietowi PC-cillin Internet Security 2007 pozyskiwanie zwolenników na naszym rynku.
Informacje
Producent: TrendMicro
Adres: http://www.trendmicro.pl
Cena (sugerowana netto): ok. 200 zł
Liczba stanowisk objęta licencją: 3
Właściwości:
- Ochrona antywirusowa
- Zapora ogniowa
- Ochrona przed spamem
- Ochrona przed phishingiem
- Kontrola rodzicielska
- Wsparcie dla Windows Vista