W czasach gdy internet jest wykorzystywany jako platforma handlu elektronicznego i nośnik cennych informacji coraz większe znaczenie ma kryptografia.
Autorzy: Format: Ocena: 4/5 |
Pozwala ona tworzyć mechanizmy obronne oparte o algorytmy szyfrowania i uwierzytelniania, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa informacjom przesyłanym przez siec oraz gromadzonym w aplikacjach i bazach danych.
Do grona języków najczęściej wykorzystywanych w procesie tworzenia rozwiązań sieciowych jest zaliczana Java. Sięgając po prezentowana książkę możemy zapoznać się z narzędziami kryptograficznymi oferowanymi przez Jave.
Autor rozpoczyna swe rozważania od omówienia architektury JCA (Java Cryptography Architecture) oraz jej rozszerzenia JCE (Java Cryptography Extension). Wyjaśnia jak prawidłowo ustawić dostawce usług kryptograficznych. Następnie przechodzi do zagadnień związanych z algorytmami symetrycznymi oraz z metodami uwierzytelniania źródła i sprawdzania integralności wiadomości.
Przybliża równie. algorytmy symetryczne i podpisy cyfrowe. W dalszej części książki przedstawia język opisu składni ASN.1, pokazuje jak tworzyć własne certyfikaty, a także uczy zarządzania kluczami i certyfikatami za pomocą API Java KeyStore. Godne odnotowania sa ponadto materiały traktujące o generowaniu podpisanych i zaszyfrowanych wiadomości oraz o zasadach korzystania z protokołów SSL i TLS zapewniających możliwość utworzenia bezpiecznego kanału wymiany danych.
Warto tez zwrócić uwagę na dodatki, w których zamieszczone zostały rozwiązania ćwiczeń z poszczególnych rozdziałów, informacje o algorytmach obsługiwanych przez dostawce Bouncy Castle oraz bibliografia i odnośniki do zasobów związanych z poruszana przez autora problematyka.
\”Kryptografia w Javie. Od podstaw\” to praktyczny przewodnik po kryptograficznych narzędziach Javy. Dostarcza informacji o technikach wzbogacania aplikacji o moduły kryptograficzne w oparciu o interfejsy API, które pozwalają zaoszczędzić czas i uniknąć nadmiernego komplikowania kodu źródłowego.
Warto polecić ja programistom zainteresowanym zwiększeniem poziomu bezpieczeństwa tworzonych przez nich aplikacji.