W procesie tworzenia stron WWW istotne znaczenie ma nie tylko uzyskany rezultat, lecz również jakość ukrywającego się za nim kodu. Jego przejrzystość, zgodność ze standardami i przeglądarkami pozwala łatwo aktualizować i rozbudowywać daną witrynę.
Autor:Włodzimierz Gajda Tytuł oryginału: HTML, XHTML i CSS. Praktyczne Format: B5, stron: 480 Ocena: 6/6 |
Warto zatem przed przystąpieniem do budowy serwisu internetowego poświęcić należytą uwagę fazie projektowania oraz regularnie poszerzać wiedzę o arkanach sztuki webmasterskiej. Wielu użytkowników woli zapewne zdać się na potencjał kreatorów i szablonów oferowanych przez dostawców usług internetowych lub polegać na narzędziach wizualnych.
Warto jednak pamiętać, że pełną kontrolę nad wyglądem i funkcjonalnością strony internetowej zapewnimy sobie tworząc ją samodzielnie w oparciu o solidną znajomość technologii stanowiących podstawowy budulec witryn. W ich opanowaniu pomocna jest nowa książką Włodzimierza Gajdy, dobrze znanego Czytelnikom Magazynu INTERNET i INTERNET Makera.
Na wstępie autor wyjaśnia do jakiej grupy odbiorców kieruje swe dzieło (początkujący i średnio zaawansowani webmasterzy), wskazuje elementy na jakie położył szczególny nacisk oraz przybliża edytor NoTH usprawniający edycję kodu XHTML. Zachęca także do wykonywania zadań praktycznych, które są dostępne w dwóch formach. Pierwszą z nich stanowią krótkie ćwiczenia pojawiające się w każdym rozdziale i ułatwiające przyswajanie prezentowanych elementów XHTML czy CSS.
Bardziej rozbudowane projekty stanowią natomiast zwieńczenie większych partii materiału. Nauka rozpoczyna się od opanowania swoistego rodzaju elementarza, który obejmuje składnię języka XHTML, posługiwanie się polskimi znakami diakrytycznymi, korzystanie z trybu standardów i troskę o poprawność składniową. Czytelnicy zapoznają się też z podstawowymi elementami XHTML-a i kaskadowych arkuszy stylów.
Kontynuując lekturę przyswajają informację o roli czcionek na stronach WWW, a następnie tworzą proste układy stron o stałej i zmiennej szerokości. Zdobyta wiedza ułatwia im następnie wzbogacanie stron o takie elementy jak tekst, listy, obrazy, tabele i odnośniki. Autor przekazuje również wskazówki traktujące o tworzeniu tła.
Ostatnia część traktuje m.in. o formularzach, elemencie meta zawierającym dodatkowe informacje o stronie i zasadach upraszczających tworzenie serwisów przyjaznych dla niepełnosprawnych internautów. Warto też zapoznać się z rozważaniami na temat semantyki kodu XHTML. Do książki dołączona jest płyta CD-ROM. Poza edytorem NoTH zawiera ona ćwiczenia i projekty wraz z niezbędnymi danymi. Materiał został wykonany w postaci serwisu WWW, co ułatwia szybkie dotarcie do rozdziałów, ćwiczeń, projektów i danych.
Prezentowana publikacja to solidny zbiór informacji na temat tworzenia stron WWW w sposób zgodny z regułami promowanymi i stosowanymi przez doświadczonego praktyka. Autor dzieli się swą wiedzą na temat elementów składowych witryn, uczy realizacji popularnych zadań, z którymi zmagają się współcześni webmasterzy, a jednocześnie wskazuje na konieczność zachowania zgodności ze standardami.
Cieszy fakt zwrócenia uwagi na techniki projektowania ułatwiające korzystanie ze stron WWW osobom niepełnosprawnym. W połączeniu ze sporą ilością ćwiczeń i interesujących projektów sprawia to, iż warto polecić publikację zwłaszcza początkującym adeptom sztuki tworzenia serwisów internetowych.