Ogłoszona została finalna specyfikacja standardu HDBaseT, który w zamierzeniu twórców ma szanse stać się jedynym kablem potrzebnym do łączenia urządzeń multimedialnych.
Patrząc się na specyfikację HDBaseT można zauważyć jej dwie istotne zalety. Po pierwsze przewody połączeniowe to w tym przypadku popularna skrętka (standard CAT5e/6), która jest tania. Tak więc w przeciwieństwie do {link_wew 6883}HDMI{/link_wew}, Display Port czy nowatorskiej DiiVA (Digital Interface for Video and Audio), nie ma konieczności wdrażania produkcji nowych kabli, ani instalowania nowych złącz w urządzeniach. Drugą zaletą jest możliwość przesyłania nieskompresowanego wideo, dźwięku, danych, a nawet zasilania tym samym przewodem. Pobór mocy za pomocą HDBaseT może sięgać 100 W, co wystarczy do zasilenia wielu urządzeń, a przynajmniej odtwarzaczy Blu-ray, dysków i innych multimedialnych gadżetów.
Do transmisji materiału wideo za pomocą HDBaseT będzie można wykorzystać kabel o długości nawet do 100 metrów. To znacznie więcej niż w przypadku HDMI (tylko kilka metrów) lub DisplayPort, a nawet DiiVA (prawie 30 metrów). Oczywiście ktoś może powiedzieć, że kable HDMI można łączyć za pomocą repeaterów, jednak HDBaseT ma taką samą możliwość. Łączna długość połączenia w tym przypadku może sięgać nawet 800 metrów. Wystarczająco dużo, aby okablować niemałe mieszkanie. Przesyłany obraz będzie mógł mieć podobne parametry co w przypadku przewodów HDMI v1.4, a więc rozdzielczość do 4096 x 2048 pikseli ze wsparciem 3D.
Podsumowując, HDBaseT pozwala uwolnić się od plątaniny kabli zasilających oraz ułatwia konstruowanie domowych sieci multimedialnych o takiej samej strukturze, jak dzisiejsze sieci LAN, w oparciu o istniejące już okablowanie sieciowe. Odtwarzacze Blu-ray, konsole do gier, komputery HTPC i inne urządzenia będą mogły być dowolnie rozproszone w budynku, a nawet poza nim. O swobodnym dostępie do internetu nie trzeba nawet wspominać.
Premiera HDBaseT w komercyjnej postaci spodziewana jest jeszcze w bieżącym roku, natomiast jego pełna dostępność przewidywana jest za rok.