Etap komunikacji czysto tekstowej to już zamierzchła przeszłość jeśli chodzi o komunikatory. Te popularne programy stały się obecnie rozbudowanymi kombajnami pozwalającymi na komunikowanie się za pomocą tekstu, głosu i obrazu wideo.
Gadu-Gadu
Gadu-Gadu
http://www.gadu-gadu.pl
Status: adware
Ocena: 5/6
- duża popularność
- łatwa obsługa
- mało funkcji standardowych
- wyświetlanie reklam
Jego główne zalety to wyjątkowo łatwa obsługa i bardzo liczne grono zarejestrowanych użytkowników, którzy mogą się publicznie organizować za pośrednictwem serwisu integracyjnego – http://generacja.gadu-gadu.pl.
Program ma komplet istotnych funkcji, a ostatnio wyposażono go w obsługę połączeń audio i wideo. Wymagający użytkownicy mogą czuć się skrępowani ubogim wyposażeniem oryginału, jednak w sieci można znaleźć wiele wtyczek i nakładek, które znacznie rozszerzają standardowe możliwości. Szczegółowa lista dodatkowych komponentów – patrz http://www.komunikatory.net.
Główne wady programu to bezustannie przewijające się reklamy i krótki okres aktywności zarejestrowanego konta, które w przypadku absencji użytkownika, dłuższej niż dwa miesiące, jest automatycznie kasowane.
Spik
Spik
http://spik.wp.pl
Status: freeware
Ocena: 5/6
- prosty i zaawansowany tryb obsługi
- dodawanie zdjęć do profilu
- wbudowany czat
- wiadomości głosowe
- integracja z menu kontekstowym Eksploratora
- brak wtyczek
Komunikator Wirtualnej Polski, znany wcześniej jako WP Kontakt. Aby go uruchomić, trzeba mieć konto pocztowe w portalu Wirtualna Polska, które w tym komunikatorze jest jednocześnie profilem użytkownika. Moduł tekstowy Spika opiera się głównie na sieci Jabber.
Oprócz niej możliwa jest komunikacja z użytkownikami sieci Gadu-Gadu i ICQ. Program oferuje dwa tryby pracy: prosty, skierowany dla mniej doświadczonych użytkowników, i zaawansowany, w którym można wykorzystać cały dostępny potencjał aplikacji.
Oprócz typowych funkcji, znajdziemy tu różne rozszerzenia: możliwość wprowadzenia własnego zdjęcia do profilu (wizytówki), uczestnictwo w czatach, wieloosobowe rozmowy w trybie konferencji, monitorowanie kont pocztowych, wysyłanie wiadomości głosowych, bezpośrednie rozmowy telefoniczne (PC2PC) czy śledzenie aktualności z dostępnych kanałów RSS.
AQQ
AQQ
http://aqq.wapster.pl
Status: freeware
Ocena: 6/6
- częste aktualizacje
- dużo rozszerzeń
- brak obsługi sieci AQQ przez inne komunikatory
Dzięki odpowiednim rozszerzeniom użytkownicy AQQ mogą komunikować się z innymi sieciami IM: GG, Jabber, Tlen, ICQ, a nawet Skype, choć w przypadku tego ostatniego trzeba mieć w systemie oryginalną aplikację.
Komunikator jest często aktualizowany i może się pochwalić szerokim zapleczem różnych dodatków w postaci skórek, ikonek, buziek, wizualnych stylów, dźwiękowych powiadamiaczy i wtyczek. Zamieniają one komunikator w medialno-komunikacyjny kombajn – odtwarzacz audio-wideo, organizer, program TV, tablicę kreślarską, monitor pobranych GB w usłudze Neostrada, monitor wewnętrznych zasobów komputera itp.
Niestety, sieć AQQ nie jest obsługiwana przez żaden inny komunikator, co izoluje jej użytkowników od reszty \”gawędziarzy\”.
Tlen
Tlen
http://www.tlen.pl
Status: freeware
Ocena: 6/6
- częste aktualizacje
- dużo rozszerzeń
- różne warianty połączeń telefonicznych VoIP
- mała kompatybilność z innymi sieciami IM
Oprócz wymiany tekstowo-graficznych informacji, Tlen realizuje połączenia telefoniczne do/z sieci PSTN (PC2PC, PC2Phone, Phone2PC), połączenia wideo, czaty i konferencje.
Za pomocą dodatkowych wtyczek może też pośredniczyć w prostych rozgrywkach (np. gra w statki) czy zabawach graficznych (wspólna tablica rysunkowa).
Ma obszerną bazę dodatków upiększających interfejs czy rozszerzających funkcjonalność. Może np. monitorować różne zasoby, reagować na zdarzenia czy blokować określone zasoby bądź użytkowników. Słabą stroną Tlenu jest mała kompatybilność z innymi sieciami IM – w program włączono jedynie obsługę protokołu GG, a dodatkowe wtyczki pozwalają jeszcze nawiązać tekstową łączność z użytkownikami sieci ICQ i Jabber.
Miranda
Miranda
http://miranda-im.org
Status: freeware
Ocena: 5/6
- dużo unikalnych funkcji
- duża konfigurowalność
- dużo rozszerzeń
- skomplikowana obsługa
Program nie jest bezpośrednio związany z żadną siecią, jednak dzięki licznym wtyczkom może komunikować się z większością z nich (GG, Jabber, Tlen, Skype, ICQ, MSN, AIM, Yahoo, IRC) – najczęściej jedynie w trybie tekstowym.
Komunikator skierowany jest do bardziej doświadczonych użytkowników, gdyż wymaga dość skomplikowanych zabiegów konfiguracyjnych.
Miranda to komunikator zagraniczny, ale jego główny moduł oraz część wtyczek dostępne są także w wersji polskiej. Z polskojęzycznej strony projektu (http://miranda.kom.pl) można ściągnąć jedną ze specjalnie przygotowanych wersji instalatora, który zawiera obsługę kilku największych sieci IM (w tym GG).
Konnekt
Konnekt
http://www.konnekt.info
Status: freeware
Ocena: 5/6
- różne poziomy zaawansowania
- samoaktualizacje
- obsługa syntezatora mowy (wtyczka)
- sprawna komunikacja w sieci LAN (wtyczka)
- mało obsługiwanych sieci
Krajowy komunikator obsługujący sieci GG, Jabber i Tlen. Swoją funkcjonalność opiera na zewnętrznych wtyczkach i innych rozszerzeniach.
Warto przy tym podkreślić, że Konnekt potrafi samodzielnie wykryć aktualizacje, poinformować o nowych wtyczkach, ściągnąć wybrane nowości/poprawki i zaktualizować swoje zasoby.
Autorzy udostępniają dwie wersje Konnekta: prostą, zawierającą wyłącznie sam moduł komunikatora, i rozbudowaną, wzbogaconą w zestaw najpraktyczniejszych wtyczek. Z ciekawszych wtyczek warto zwrócić uwagę na moduł do wzajemnej komunikacji w sieci LAN (k.LAN), a także na rozszerzenie umożliwiające wymianę plików w sieci GG.
PSI
PSI
http://psi-im.org
Status: freeware
Ocena: 4/6
- wieloplatformowość
- dublowanie konta w ramach tej samej sieci IM
- skomplikowana obsługa
- sporadyczne problemy z komunikacją
Program nietypowo realizuje połączenia z sieciami IM – generalnie jest to klient sieci Jabber, potrafi jednak komunikować się z użytkownikami sieci GG, Tlen, ICQ, AOL, AIM, MSN, Yahoo a nawet IRC.
Dostępność tych sieci zależy jednak od rozpiętości usług na wybranym serwerze Jabbera, na którym mamy zarejestrowane konto. Oprócz tzw. bramek, przez które użytkownik loguje się do wybranych na serwerze sieci IM, w skład usług mogą wchodzić inne rozszerzenia. Należą do nich czaty lub specyficzne \”agenty\” realizujące dodatkowe funkcje użytkowe (np. śledzenie kanałów RSS).
PSI pozwala dublować połączenia w wybranej sieci IM i być w niej widocznym jednocześnie pod wieloma różnymi nazwami, np. pod prawdziwym nazwiskiem i wybranym nickiem. Program dostępny jest w polskiej wersji językowej – więcej informacji patrz: http://psi.emdej.com/tutorial/.
Papla
Papla
http://komunikator.papla.pl
Status: freeware
Ocena: 4/6
- małe rozmiary
- mobilna wersja
- małe możliwości konfiguracji
Jabberowy komunikator o podobnym profilu pracy jak PSI. Tu także zakres oferowanych usług zależy przede wszystkim od serwera, na którym mamy założone konto. Papla jest jednak prostszy w obsłudze, co okupione jest nieco węższym zakresem dostępnych opcji.
Ma jednak wiele zalet. Po pierwsze nie wymaga instalacji i zajmuje zaledwie 0,7 MB. Ponadto na stronie producenta można znaleźć jego mobilną wersję, przystosowaną do pracy na telefonach komórkowych z obsługą Javy oraz wersję pozwalającą komunikować się z użytkownikami Papli i ICQ wprost ze strony WWW.
Przydatne adresy
- http://www.komunikatory.org
- http://www.komunikatory.net
- http://www.komunikatory.pl
- http://komunikatory.info
- http://www.komunikatory.mocny.com