Internet i multimedia są dziś nierozerwalnie ze sobą związane. Największe portale internetowe urozmaicają dostarczane informacje treściami dźwiękowymi oraz materiałami video. W ślad za nimi idą mniejsze serwisy, a szczyty popularności notują serwisy z filmami rozrywkowymi oraz multimedialne materiały szkoleniowe. Czy ty też chciałbyś wzbogacić swoją stronę o multimedia? Zobacz, to naprawdę nie jest trudne!
Od kilku lat technologia Flash pozwala na odtwarzanie w animacjach i aplikacjach osadzonych na stronie internetowej multimediów – filmów oraz dźwięków. Zwykle trzeba tylko pamiętać, aby przygotować filmy w specjalnym formacie FLV (choć i tutaj są wyjątki). Nie jest to jednak problem, ponieważ sam Adobe Flash pozwala na konwersję popularnych formatów (np. avi) na FLV. Po wyeksportowaniu pliku do tego formatu należy go umieścić na strone internetowej, a następnie… no właśnie, użyć playera, który będzie w stanie film odtworzyć internautom.
Możesz napisać taki odtwarzacz we własnym zakresie. Flash udostępnia do tego celu specjalne instrukcje ActionScript, które pozwalają w pełni sterować filmem. W internecie znajdziesz również wiele przykładów tworzenia playerów. Jednak jeśli nie masz bardzo specyficznych oczekiwań odnośnie odtwarzacza, możesz rozważyć skorzystanie z dostępnych rozwiązań. Istnieją odtwarzacze multimediów napisane we Flash i zawierające wszystkie standardowe funkcje. Niektóre z nich są bezpłatne, ale nie wszystkie. Przyglądamy się im poniżej.
OS FLV
http://www.osflv.com/
Cena: bezpłatny (GPLv3)
Jest to prosty odtwarzacz, posiadający zaimplementowaną obsługę filmów FLV. Nie posiada niestety specjalnych funkcji do odtwarzania samych tylko plików dźwiękowych. Odtwarzacz po umieszczeniu go na stronie prezentuje początkowo podgląd startowej klatki filmu wraz z naniesioną ikoną „play” pozwalającą na rozpoczęcie odtwarzania. Umieszczony na dole pasek sterowania pozwala na pauzę filmu, wyświetla informacje o czasie trwania filmu oraz aktualnie odtwarzanego miejsca w minutach i sekundach. Dodatkowo wyświetlany jest pasek postępu, pozwalający jednocześnie na sterowanie filmem – odtwarzacz przesuwa film w kliknięte miejsce. W prawym dolnym rogu umiejscowiona jest ikonka pozwalająca na przełączenie odtwarzacza w tryb pełnoekranowy.
Osadzanie odtwarzacza na stronie odbywa się korzystając z dostarczonych klas PHP. Jest to kilka instrukcji, dzięki którym można wskazać film do wyświetlenia oraz kolory odtwarzacza. Choć nie jest to oficjalnie udokumentowane to w łatwy sposób można również „podpatrzyć” jak osadzać odtwarzacz bez wykorzystania PHP – podglądając generowany przez niego kod. Dostarczony jest również plik FLA, który umożliwi edytowanie źródła OS FLV we Flashu. Pozwala to wprowadzać także bardziej skomplikowane modyfikacje do jego zachowania i wyglądu.
FLV Player
http://flv-player.net/
Cena: bezpłatny
FLV Player jest bardziej skomplikowany od OS FLV. Zaimplementowano w nim znacznie więcej instrukcji sterujących, a to oznacza, że będziesz mógł sterować znacznie większą ilością zachowań odtwarzacza bez konieczności własnoręcznego implementowania ich w kodzie SWF.
Zacznijmy jednak od wyglądu. FLV Player funkcjonuje w kilku wariantach, różniących się od siebie interfejsem oraz poziomem skomplikowania. Są to odpowiednio warianty o nazwach: Mini, Normal, Maxi, Multi i JS.
Mini stanowi najprostszą wersję playera – oprócz obrazu wyświetlana jest jedynie ikonka pozwalająca na pauzę oraz pasek postępu. Wersja Normal dodatkowo posiada ikonkę „stop” pozwalającą na całkowite zatrzymanie filmu. Maxi dodatkowo wyświetla aktualne przesunięcie czasowe filmu w odniesieniu do jego początku oraz pozwala na przejście do trybu pełnoekranowego. Najbogatsza jest wersja Multi, która dodatkowo posiada mechanizmy do obsługi kolejki wyświetlania, zatem możliwe jest odtworzenie kilku filmów kolejno występujących po sobie.
Wersja JS odtwarzacza nie dostarcza nowych funkcjonalności w zakresie interfejsu, pozwala jednak sterować odtwarzaniem spoza głównego obiektu – za pomocą JavaScriptu. Dzięki temu można całkowicie odłączyć panel sterowania od filmu, a także nadać mu nietypowe zachowania.
Definiowanie wyglądu i standardowych zachowań odtwarzacza odbywa się za pomocą parametrów przekazywanych do obiektu SWF. W wersji „multi” takich parametrów, którymi można sterować jest kilkadziesiąt. Nie ograniczają się one jedynie do prostego wyboru kolorów. Można określać też m.in. czy film ma być odtwarzany w pętli oraz to, jaki obrazek wyświetli się przed rozpoczęciem odtwarzania filmu. Dostarczona funkcjonalność pozwala nawet w prosty sposób definiować URL, pod który użytkownik zostanie przeniesiony po kliknięciu w film.
Przydatna może być również funkcja wyświetlania napisów do filmów z dostarczonego odrębnie pliku z napisami w formacie SRT.
FLV Flash Fullscreen Video Player
Cena: bezpłatny (LGPL)
Odtwarzacz ten nie posiada tak zaawansowanego sterowania zachowaniami jak opisywany poprzednik, ale jego zaletą jest za to wyświetlanie nie tylko plików FLV, ale również obsługa formatów MP4, 3GP, M4V, MOV oraz F4V. Umożliwia również pracę z serwerami streamingu w formacie Flash (np. Flash Media Server).
Odtwarzacz pozwala dodatkowo na prezentację obrazka stanowiącego podgląd filmiku, wyświetlanego przed rozpoczęciem projekcji. Nie zapomniano także o funkcji przejścia do trybu pełnoekranowego. O wyglądzie odtwarzacza można decydować poprzez instalację odpowiedniej skórki. Do najważniejszych zachowań, o których możesz decydować jest ustawienie obsługi trybu „loop” (odtwarzanie filmu w pętli) oraz „autoplay” (automatyczne odtwarzanie zaraz po załadowaniu). Sterowanie zachowaniami odbywa się poprzez przekazanie parametrów do obiektu flashowego w kodzie HTML.
JW FLV Media Player
http://www.longtailvideo.com/players/
Cena: bezpłatny do zastosowań niekomercyjnych
Kolejnym projektem do odtwarzania filmów na stronie WWW jest JW FLV Media Player. Jest to program o szerokiej funkcjonalności i prostej obsłudze. Zawiera on wiele ciekawych możliwości, niedostępnych w innych opisywanych tutaj odtwarzaczach. Jedną z nich jest na przykład odtwarzanie filmów YouTube poza natywnym odtwarzaczem dostarczanym przez ten serwis. JW FLV Media Player potrafi ściągnąć z YouTube sam filmik i odtworzyć go we własnym odtwarzaczu. Odtwarzacz potrafi również świetnie integrować się z JavaScript. Jest on w szerokim zakresie konfigurowalny za pomocą przekazywanych przy definiowaniu obiektu parametrów.
Co ciekawe, producent programu nie ograniczył się tylko do obsługi plików Video. Oprócz filmów w formacie FLV oraz MP4 odtwarzacz świetnie radzi sobie także z plikami audio w formacie MP3 oraz AAC. Ponadto można go wykorzystywać jako przeglądarka zdjęć – obsługuje ilustracje zapisane jako JPG, GIF oraz PNG.
JW FLV Media Player zawiera jeszcze wiele innych udogodnień, dzięki którym jest to zdecydowanie godny polecenia odtwarzacz. Niestety jego wadą są ograniczenia licencyjne. Program można wykorzystać bezpłatnie tylko do użytku niekomercyjnego. W projektach komercyjnych należy liczyć się z opłatą licencyjną, której wysokość wynosi od 39 euro w górę i zależy od ilości serwisów, na których odtwarzacz będzie wykorzystywany.
Flowplayer
http://www.flowplayer.org/
FlowPlayer to kolejny zaawansowany odtwarzacz multimediów na stronie WWW. Jego interfejs zawiera wszystkie spodziewane cechy. Odtwarzacz obsługuje filmy, pliki dźwiękowe oraz obrazki. Dwa ostatnie potrafi nawet połączyć ze sobą – plik audio może być ilustrowany obrazami oraz dodatkowo wzbogacony informacjami na temat tytułu utworu, wykonawcy i albumu. FlowPlayer pozwala na tworzenie zaawansowanych playlist, do których można dodawać nawet multimedia powiązane wzorowane na YouTube, które możesz wyświetlić z boku odtwarzacza. Pliki w playliście mogą być ładnie wyświetlone w warstwie HTML, z dodatkiem np. informacji na temat zakolejkowanego filmu, a nawet ilustracji.
Program potrafi także obsługiwać transmisje strumieniowe. Definiowanie wyglądu odbywa się za pomocą systemu skórek – dostarczona jest lista standardowych skórek oraz dokumentacja jak tworzyć własne.
Tryb „force users to see first video” jest idealny dla ciebie, jeśli chcesz, aby przed zaserwowaniem właściwego filmiku została odtworzona startowa animacja (np. z logo twojego serwisu) lub reklama. Taki początkowy filmik nie może być przez użytkownika przewinięty.
Inna ciekawa funkcja to przycisk „share this video”, który generuje kod do wstawienia filmiku z twojego serwisu wprost na własną stronę lub wysłanie linka mailem. Oczywiście udostępnienie użytkownikom takiej funkcji zależy od ciebie.
Funkcjonalność odtwarzacza można rozszerzyć dzięki dograniu odpowiednich pluginów. Jednym z ciekawszych jest możliwość dodawania do filmików warstw HTML z dodatkowymi informacjami. Istnieją także ciekawe dodatki, dzięki którym odtwarzacz zostanie wyświetlony w wysuwającej się warstwie po kliknięciu na odpowiedni button. Inny pozwala zdefiniować serię filmików, które zostaną wyświetlone w kilku zakładkach – przechodząc pomiędzy nimi zobaczymy ładny animowany efekt.
Flowplayer to dopracowany odtwarzacz, w którym można się zakochać. Jego minusem jest licencjonowanie. Wprawdzie istnieje darmowa wersja społecznościowa, oparta na licencji GPL, jednak odtwarzacz taki będzie wyświetlać logo „Flowplayer”.Jeśli chciałbyś zastosować własny brand, będziesz musiał zdecydować się na wersję płatną. Koszt dla pojedynczej domeny to 95 dolarów.