Zapewne wszyscy webmasterzy pamiętają popularny niegdyś edytor EdHTML. Prace nad nim zostały w pewnym momencie przerwane i wydawało się, że EdHTML odejdzie na zawsze do lamusa. Tymczasem autor, Karol Wierzchołowski, intensywnie pracował nad nową wersją, co zaowocowało napisaniem programu praktycznie od nowa. I tak pojawił się godny następca EdHTML-a – CoreEditor.
CoreEditor właściwie w niczym nie przypomina dawnego EdHTML-a. Ma nowoczesny, łatwo konfigurowalny interfejs, modułową budowę (obsługa wtyczek), całą masę opcji, wspiera najnowsze technologie i działa naprawdę szybko.
Z założenia jest uniwersalnym edytorem tekstu dedykowanym dla programistów i webmasterów. Niestety, nie jest już darmowy. Dostępne licencje to: DEMO, HOME, EDUCATION, PROFESSIONAL i ENTERPRISE, z których tylko dwie ostatnie zezwalają na użytek komercyjny.
Program dobrze spisuje się jako edytor dla osób programujących w Pascalu, asemblerze, Delphi, C, Javie itd., jednak największy nacisk został położony na wsparcie dla XHTML, CSS, PHP, JavaScript i MySQL.
Użytkownik ma do dyspozycji 30 schematów kolorowania składni. Obsługiwane są także zewnętrzne pliki z definicjami kolorowania, przez co edytor może poprawnie kolorować składnię dla ponad stu języków programowania i ich dialektów.
Wsparcie CoreEditora nie ogranicza się jedynie do kolorowania składni. Poprzez edycję odpowiedniego pliku konfiguracyjnego można rozszerzać możliwości programu o obsługę nowych formatów. Użytkownik może tworzyć własne paski narzędzi i własne menu, które będą wyświetlane w zależności od typu edytowanego pliku. W ten sposób przygotowane zostały rozbudowane menu dla takich języków jak HTML, PHP, JavaScript czy SQL, w których są nie tylko szablonowe kody, ale także gotowe funkcje.
CoreEditor pozwala na tworzenie własnych wtyczek. Mogą one być pisane w języku CE (wewnętrzny język skryptowy CoreEditora) lub w Delphi (pliki DLL). W ten sposób można dowolnie rozszerzać możliwości edytora. Standardowo program jest dostarczany z kilkoma gotowymi wtyczkami, są to m.in. kreatory do HTML-a (wstawianie hiperłączy, rysunków, map rysunków, ramek, tabelek, edytor CSS itd.), narzędzia do obliczania wyrażeń matematycznych, do rysowania dowolnych wykresów funkcji itd.
Ułatwienia
Podczas tworzenia stron WWW CoreEditor oferuje wiele ułatwień, jak chociażby:
- automatyczne zamykanie znaczników,
- Inspektor – umieszczenie kursora w obrębie znacznika HTML powoduje wyświetlenie w inspektorze listy wszystkich możliwych atrybutów (tak samo działa w przypadku stylów CSS),
- dynamiczny podgląd,
- dynamiczne podpowiedzi – okno, w którym pokaże się rysunek wraz z jego rozmiarami, gdy umieścimy kursor w obrębie znacznika {html}{/html}; odegra dźwięk, gdy umieścimy kursor w obrębie znacznika {html}
- walidacja kodu za pomocą instalowanego wraz z CoreEditorem programu HTML Tidy (W3C).
Istnieje możliwość załadowania strony do edycji z internetu (opcja Otwórz z sieci web). Warunkiem jest podanie pełnej ścieżki dostępu do pliku (np. www.serwer.pl/index.html, a nie: www.serwer.pl). Niestety, podgląd tak wczytanych stron jest bardzo niedopracowany, co widać na załączonych ilustracjach.
Natomiast w przypadku stron edytowanych na dysku lokalnym są do dyspozycji trzy tryby podglądu (dynamiczny – zmiany nanoszone w kodzie są natychmiast widoczne w podglądzie; zwykły – w oknie CoreEditora; zwykły – w domyślnej przeglądarce systemowej) i działają bez zarzutu. Do dyspozycji jest też podgląd dla plików CSS i Java (te ostatnie są najpierw kompilowane, a potem uruchamiane w module przeglądarki).
Dokonując odpowiednich zmian w konfiguracji możemy zmusić CoreEditor by podgląd generowany był przez interpreter PHP, bądź nawet \”przechodził\” przez serwer (np. Apache).
Dodatkowe narzędzia w postaci Kompresora HTML, wtyczki Formatuj HTML (układa ładnie kod HTML) oraz PHPCrypt (szyfruje pliki PHP) znacznie poprawiają komfort pracy. Szczególnie przydatny jest edytor CSS, który zawiera własny system podpowiedzi.
CoreEditor pozwala na grupowanie plików w projekty, automatyczne wczytywanie określonych plików do projektu, tworzenie list TODO. Jednym kliknięciem myszki można wysłać całą stronę na serwer (po wcześniejszym skonfigurowaniu połączenia). Przy kolejnych próbach wysyłane będą tylko zmodyfikowane pliki.
W programie jest 10 schowków i 10 zakładek zapamiętywanych dla danego pliku. Można tworzyć własne makra, wycinać dowolny fragment ekranu i zapisywać jako grafikę. Nie brakuje oczywiście konwertera znaków, który rozwiązuje problem kodowania polskich liter.
CoreEditor został wyposażony w rozbudowaną paletę kolorów, w której znajdują się nie tylko spektra różnych barw i paleta tzw. kolorów bezpiecznych, ale także dodatkowe palety, próbnik koloru oraz próbnik koloru po minimalizacji programu.
Inne możliwości
CoreEditor to także edytor plików RTF, edytor binarny (HEX), przeglądarka wideo, odtwarzacz dźwięku, przeglądarka grafiki obsługująca takie formaty jak BMP, JPG, GIF, PNG, PCX, PSP, PIC, PSD, RGB, SGI, TIFF, TGA, WMF, ANI, WBMP (dla telefonów komórkowych).
Program pozwala na pracę zdalną na plikach przechowywanych na serwerze FTP. Pisownia jest sprawdzana już na etapie pisania dokumentu, za sprawą mechanizmu autokorekty.
Dodatki
CoreEditor zawiera wbudowaną przeglądarkę internetową bazującą na silniku Internet Explorera, która jest rozszerzona o ciekawe funkcje. Pozwala np. na przełączanie się do przodu i wstecz przy użyciu gestów myszki (jak w Operze), ma pole wyszukiwania w Google, umożliwia łatwe przerzucenie kodu źródłowego widocznej strony do edytora, a nawet przełączenie w tryb edycji. Z kolei przeglądarka grafiki ma funkcję zapisywania stron WWW w pełnej długości (łącznie z częścią, która się nie mieści w oknie).
Obsługa kompilatorów
Dla każdego obsługiwanego typu plików (predefiniowanego, czy też dodanego przez użytkownika) można określić dowolną ilość wariantów kompilatorów. Można zatem przypisać określone akcje pod przyciski F9, CTRL+F9 itd. (funkcje Kompiluj, Uruchom itp.). W ten sposób można nauczyć CoreEditor obsługi dowolnych kompilatorów.
Podczas instalacji tworzonych jest bardzo wiele gotowych wariantów. Dlatego użytkownik ogranicza się tylko do określenia ścieżek do odpowiednich kompilatorów. Standardowo CoreEditor oferuje wsparcie dla takich języków programowania i kompilatorów jak: PHP (interpreter PHP), Java (kompilator Suna), Python, C/C++ (kompilatory: GCC, Borland C++, MinGW), Pascal (kompilatory: Delphi, GNU Pascal, Free Pascal, TMT Pascal), asembler (kompilatory: A87, Nasm), BASIC (kompilatory: Free BASIC, GLBCC), C# (Visual C#), Nemerle, pliki zasobów (BRCC), PERL i TeX.
Podczas kompilacji w dowolnym z tych kompilatorów CoreEditor przechwytuje błędy i wyświetla je w swoim oknie. Dwukrotne kliknięcie błędu powoduje skok do linii, która go zawiera.
CoreEditor 1.0
http://www.coreeditor.pl
System: Windows 2000/XP
- konfigurowalny interfejs z obsługą skórek
- łatwa obsługa
- mnóstwo opcji
- duże możliwości
- niedopracowany podgląd stron ładowanych z internetu
Ocena: 6/6
Ceny:
- Home: 49 zł
- Professional: 99 zł
- Enterprise: 229 zł