Zapraszamy na wycieczkę po nowych funkcjach phpBB3 – od wygładzonego interfejsu do poprawionego bezpieczeństwa.
Co budujemy? Zapoznamy się z funkcjami, które po raz pierwszy pojawiły się w phpBB3. Tym razem nacisk położono głównie na kwestie bezpieczeństwa. Są tu narzędzia pozwalające stosować
ograniczenia podczas procesu rejestracji. Umożliwiają one automatyczne porównanie adresów IP
z bazami danych spamerów. Przyjrzymy się też nowym funkcjom, dzięki którym będziemy mogli
dodawać nasz kod.
Jeśli chcemy zainstalować aplikację na serwerze, będziemy potrzebować wsparcia PHP oraz bazy danych. Ta wersja nie ma szczególnych wymagań co do rodzaju bazy danych z którą współpracuje; wspierane są różne rodzaje SQL. Jednakże nie wspiera już MS Access.
W samej aplikacji zmieniono layout forum, dzięki czemu nabrał efektownego, nowoczesnego wyglądu, z zaokrąglonymi rogami, delikatnymi ikonami i dobrze komponującym się niebieskim motywem. Co ciekawe, domyślny styl nadal nosi nazwę \”silver\”, choć dojrzeć w nim można zaledwie resztki szarości. Jeśli tęsknimy do starego wyglądu, nie martwmy się – styl klasyczny jest nadal dostępny wraz z nowym layoutem.
Ten poradnik w całości poświęciłem nowościom! Osoby, które obecnie korzystają z aplikacji odkryją, jak bardzo przydają się narzędzia do zarządzania czy blokowania użytkowników. Nie pozostaje więc nic innego, jak uruchomić nową wersję i samemu się im przyjrzeć.
Porady eksperta:
- sięgnijmy po więcej
phpBB może się pochwalić dobrze funkcjonującą społecznością, co przekłada się na wiele serwisów, do których możemy sięgnąć po pomoc, nowe style czy modyfikacje. Główny serwis znajduje się pod adresem http://www.phpbb.com. Jest tu forum, podręczniki oraz szczegółowe dokumentacje poświęcone instalacji. phpBB Hacks (http://www.phpbbhacks.com) przez długi czas był dobrym źródłem dodatkowych kodów i informacji o usprawnieniach. Znajdziemy tu nadal dobrze rozwijającą się sekcję poświęconą rozszerzeniom podstawowego kodu. I wreszcie phpBB Styles (http://www.phpbbstyles. com), która jest bardzo przydatna, o ile nadal korzystamy z poprzedniej wersji forum. - aktualizacja phpBB
Na phpBB3 możemy przesiąść się z phpBB2 bez konieczności ręcznej aktualizacji bazy danych. W ten sam sposób możemy przesiąść się z wcześniejszych wersji. Gdy po raz pierwszy łączymy się z aplikacją, wybieramy Convert zamiast Install. Tutaj jednak mamy poradę: jeśli pracujemy na działającym forum, zróbmy kopię zapasową naszej bazy danych, zanim uruchomimy procedurę Convert.
{tlo_1}
KROK 1: instalacja phpBB3
Proces instalacji aplikacji jest prosty. Upewniamy się, że serwer wspiera PHP w wersji 4.3.3 lub wyższej oraz że mamy dodatkową bazę danych, gotową do umieszczenia na zdalnym hoście. Rozpakowujemy archiwum z phpBB3 na nasz komputer.
{/tlo}
{tlo_0}
KROK 2: rozpakowanie archiwum
Otwieramy rozpakowane archiwum. Wgrywamy zawartość folderu {stala}phpbb3{/stala} do katalogu z dokumentami. Przechodzimy do http://www.naszadomena.com/phpbb3 i stosujemy się do wskazówek. Musimy znać login i hasło do naszej bazy danych.
{/tlo}{tlo_1}
KROK 3: kreator
W phpBB3 za pomocą kreatora instalacji powinniśmy w kilka minut móc zalogować się i ujrzeć ekran administratora. Zanim jednak przejdziemy do właściwego forum, ze względów bezpieczeństwa konieczne będzie połączenie się za pomocą FTP z naszym kontem na serwerze i usunięcie lub zmiana nazwy katalogu install.
{/tlo}
{tlo_0}
KROK 4: ładny interfejs
phpBB3 ma ładniejszy wygląd niż jego poprzednicy. Zmienił się także domyślny wygląd forum. Teraz przyjrzymy się niektórym nowym funkcjom.
{/tlo}
{tlo_1}
KROK 5: nasz kod
phpBB3 nie wspiera dłużej HTML-a w postach, ale możemy utworzyć nasz własny BBCode przy odrobinie wsparcia ze strony HTML-a. Przechodzimy do Administration Control Panel (ACP), wybieramy BBCodes w sekcji Posting a następnie Add a new BBCode.
{/tlo}
{tlo_0}
KROK 6: zmienne tokeny
BBCodes korzystają ze zmiennych nazywanych tokenami. Ich pełną listę znajdziemy na dole strony w sekcji BBCodes. Jeśli zechcemy utworzyć własny kod, wprowadzamy składnię, z której będziemy korzystać jako BBCode, następnie dodajemy HTML w polu HTML replacement.
{/tlo}
{tlo_1}
KROK 7: przykład BBCode
W polu BBCode usage wprowadzamy kod {stala}[center]{TEXT} [/center]{/stala}. W polu HTML replacement dodajemy {html}
{/html} . W polu Help Line możemy też umieścić opisy, które pojawią się, gdy użytkownik naprowadzi wskaźnik myszy na przycisk.
{/tlo}{tlo_1}
KROK 8: kodowanie za pomocą jednego kliknięcia
Upewniamy się też, że zaznaczyliśmy opcję Display on posting page. Za jej pomocą możemy dołączyć do strony dowolny kod HTML, włączając w to media pochodzące z serwisów oferujących wideo.
{/tlo}
{tlo_0}
KROK 9: ustawienia rejestracji
Bezpieczeństwo długo było problemem w phpBB. W wersji 3 dodano kilka funkcji zabezpieczających przed włamaniami na forum, botami i spamerami. Nowe narzędzia może konfigurować administrator. Przechodzimy do sekcji General w ACP i klikamy User registration settings.
{/tlo}
{tlo_1}
KROK 10: bezpieczeństwo hasła
W celu poprawy bezpieczeństwa użytkownika można określić długość nazwy użytkownika i hasła, zwiększyć złożoność samego hasła, jak też zabronić stosowania określonych znaków w nazwach użytkowników. System identyfikacji wizualnej CAPTCHA został domyślnie udostępniony.
{/tlo}
{tlo_0}
KROK 11: odrzucanie nazw użytkowników
W rozwijającej się sekcji User Security mamy więcej kontroli nad kontami nowych użytkowników. Klikamy zakładkę Users and Groups, gdzie zablokujemy adresy e-mailowe oraz adresy IP (jak poprzednio) oraz wykluczymy nazwy użytkowników. Dzięki temu zabezpieczymy się przed spamerami w rodzaju \”Kup Viagrę!\”.
{/tlo}
{tlo_1}
KROK 12: usuwanie użytkowników
Usuwanie użytkowników jest prostsze, jeśli skorzystamy z ekranu Prune Users. Możemy wprowadzić nazwę użytkownika, wybrać, czy chcemy usunąć jego posty, dezaktywować czy całkowicie usunąć użytkownika.
{/tlo}
{tlo_0}
KROK 13: czasowe zawieszenie
Gdy mamy zawiesić lub zablokować użytkownika, phpBB3 okazuje się bardziej elastycznym narzędziem niż wersja 2. Stosując opcję blokowania (nazwa użytkownika, IP lub adres) możemy określić, jak długo użytkownik ma być zablokowany (od 30 minut wzwyż), możemy zablokować go na stałe lub określić termin zakończenia zawieszenia.
{/tlo}{tlo_1}
KROK 14: własne pola profili
phpBB3 nie tylko udostępnia narzędzia do blokowania użytkowników, możemy też utworzyć własne pola dla profili. Przechodzimy do Users and Groups w sekcji ACP i wybieramy Custom profile fields. W Field Type wprowadzamy nazwę nowego pola.
{/tlo}
{tlo_0}
KROK 15: rozwijane menu
Rozwijane menu pozwala wybrać rodzaj początkowego pola. Wybieramy Dropdown box, następnie klikamy przycisk Create new field. W sekcji Visibility option wybieramy, czy chcemy, by pole było ukryte, wyświetlane podczas rejestracji czy pojawiło się w panelu kontrolnym użytkownika.
{/tlo}
{tlo_1}
KROK 16: dodajemy pole
Aby zapełnić rozwijane menu, dodajemy listę do pola Entries z nową pozycją w każdej linii. Klikamy Profile specific options, następnie Save, by dodać nasze pole do profili naszych użytkowników. Nasze pole można edytować lub usunąć później w tej samej sekcji.
{/tlo}
{tlo_0}
KROK 17: edycja stylów
W phpBB3 usprawniono system edycji stylów poprzez możliwość tworzenia motywów, szablonów oraz obrazów, które można edytować w ACP. Możemy edytować istniejące style, jednak lepiej jest zacząć od kopii. Przechodzimy do naszego serwera i robimy kopię {stala}folderu /phpbb3/styles/prosilver/{/stala}.
{/tlo}
{tlo_1}
KROK 18: kopie i poprawki
Zmieniamy nazwę kopiowanego folderu {stala}mystyle{/stala}. Musimy także zmienić nazwę {stala}prosilver{/stala} na {stala}mystyle{/stala} w plikach konfiguracyjnych stylów. Jest ich cztery: {stala}style.cfg{/stala}, {stala}imageset.cfg{/stala}, {stala}theme.cfg{/stala} oraz {stala}template.cfg{/stala}. Zmian można dokonać w edytorze tekstowym.
{/tlo}
{tlo_0}
KROK 19: zmiana stylu
Gdy wprowadzimy zmiany, przechodzimy do Styles w sekcji ACP. Mystyle powinien mieć teraz status niezainstalowanego stylu. Klikamy Install, by go dodać. Następnie możemy kliknąć linki Templates, Themes lub Imagesets, lub edytować zawartość któregokolwiek z nich w phpBB3 w celu utworzenia własnego stylu.
{/tlo}