Według badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie firmy Inotel S.A coraz więcej Polaków jest zainteresowanych odbiorem programów o jakości HD. Już teraz co dziesiąty Polak ma telewizor przystosowany do odbioru programów nadawanych w wysokiej rozdzielczości.
W najbliższym czasie ta liczba się podwoi. Na rosnące zainteresowanie technologią HD wpłynie m.in. rozwój lokalnych stacji IPTV.
Wyniki badań wskazują, że 10% respondentów deklaruje chęć zakupu odbiornika HD
w ciągu najbliższego roku, a kolejne 17% zapowiada zakup telewizora HD
w dłuższej perspektywie czasowej. – Zainteresowanie tą technologią jest zrozumiałe.
O HD mówiło się przez wiele lat niechętnie, tłumacząc, że na wdrażanie takich rozwiązań w Polsce jest jeszcze za wcześnie. Rynek ten pogląd jednak zweryfikował. Niski kurs dolara sprawia, że telewizory pozwalające na odbiór telewizji w wysokiej rozdzielczości stają się coraz tańsze. Również – wbrew temu, co zwykło się mówić – możemy odbierać coraz więcej kanałów HD o nieporównywalnej do telewizji tradycyjnej jakości obrazu. Już teraz do wyboru mamy siedem kanałów HD. – tłumaczy Jakub Dwernicki, prezes zarządu Inotela, operatora telewizji HDTV, który jako jeden z pierwszych w Polsce wprowadził do swojej oferty kanały HD.
Jego zdaniem na rosnące zainteresowanie odbiorem programów o jakości HD wpłynie rozwój działających lokalnie operatorów cyfrowej telewizji IP. IPTV, bogatsza pod względem funkcjonalnym i jakościowym od telewizji tradycyjnej, będzie motywować nadawców do rozwoju oferty programowej. – Kiedy my zaczynaliśmy myśleć o uruchomieniu lokalnej telewizji HDTV w Poznaniu i okolicach, operatorzy platform cyfrowych i sieci kablowych byli sceptyczni co do tego, że HD na polskim rynku w ogóle się przyjmie. Dziś jednak okazuje się, że zainteresowanie HD jest większe niż oczekiwano. To przełoży się szybki rozwój tej technologii w Polsce. – prognozuje Jakub Dwernicki.
Jego zdaniem IPTV będzie rozwijać się przede wszystkim na rynkach lokalnych, na których operatorzy będą mogli rozwijać zaawansowaną infrastrukturę światłowodową. Za jej pośrednictwem będzie można świadczyć usługi transmisji kanałów w jakości HD, a także zaoferować wiele atrakcyjnych usług dodatkowych, takich jak video na żądanie czy dostęp do Internetu za pośrednictwem telewizora.
Na rozwój technologii HD wpłynie także rosnąca świadomość telewidzów. Wyniki raportu przeprowadzonego przez TNS-OBOP na reprezentatywnej grupie Polaków pokazują, że rośnie wiedza Polaków na temat nowych technologii. Aż 33% ankietowanych Polaków poprawnie wskazało definicję IPTV. Wśród osób młodych, w wieku 20-29 lat, odsetek ten był jeszcze wyższy i wyniósł 43%.