Coraz więcej internetów umieszcza swoje fotografie serwisach umożliwiających tworzenie galerii zdjęć. Jedna z popularniejszych witryn tego typu to oczywiście Flickr.com. Dziś przyjrzymy się tym serwisom, które nie zdobyły jeszcze tak dużej popularności.
Na naszej liście znajdziesz darmowe polskie i zagraniczne serwisy. Warto przy tym pamiętać, że istnieją także płatne serwisy, które często oferują bardziej zaawansowane funkcje. Najbardziej ceniony z nich to SmugSmug (http://www.smugmug.com). Roczny abonament kosztuje w tym serwisie wynosi od 39.95 USD w najtańszej wersji do 149.95 USD w wersji profesjonalnej.
Nadal jednak przybywa darmowych serwisów. Oprócz tych opisanych w artykule, zwróć uwagę na takie strony, jak Fotki (http://www.fotki.com), Webshots (http://www.webshots.com) czy http://www.shutterfly.com.
{ikona-nc01}
Garnek
Serwisem, który wyróżnia się na tle innych swoją prostotą i minimalizmem, jest Garnek.pl. Stworzył go Marek Futrega, znany szerzej jako twórca serwisu z grami kurnik.pl. Garnek.pl oferuje bardzo prosty interfejs i ograniczoną liczbę funkcji. Nie dlatego, że czegoś mu brakuje, ale dlatego że taki był zamysł jego twórcy.
Serwis oprócz publikowania zdjęć, umożliwia ich komentowanie, tworzenie listy ulubionych autorów, wymianę wiadomości i uczestniczenie w fotoforach. Oprócz tego oferuje kilka dodatkowych opcji, jak wysyłanie zdjęć przy pomocy MMS-ów. Ani za dużo, ani za mało. Idealny serwis dla użytkowników potrzebujących jedynie kilku najważniejszych funkcji.
{ikona-nc02}
Fmix.pl
Przygotowany przez portal O2.pl serwis Fmix.pl mocno przypomina kolorystyką i układem strony popularny Flickr.com. Serwis jest prosty w użyciu, oferuje nieograniczone miejsce i takie funkcje, jak komentowanie zdjęć, tworzenie albumów oraz komentowanie i oznaczanie zdjęć tagami. Społeczność serwisu wydaje się być silna i z całą pewnością można zauważyć jego rozwój.
{ikona-nc03}
Odbitka.pl
Odbitka.pl już na pierwszy okaz wydaje się być najbardziej zaawansowanym wśród omawianych stron polskojęzycznych. Fakt ten posiada podwójne znaczenie. Z jednej strony duża liczba funkcji (jak tworzenie grup i sieci znajomych) będzie dla ciebie zaletą, jeżeli poszukujesz usługi kompleksowej. Jednak z drugiej strony interfejs jest skomplikowany i dobre poruszanie się po stronie wymaga dłuższego przyzwyczajenia.
Do bardziej skomplikowanych elementów należy wyszukiwarka, która zmienia zakres wyszukiwania całkowicie poza naszą kontrolą. Dodatkowo nawigacja serwisu składa się z wielu niezależnych elementów, co bywa przytłaczające. Na duży plus serwisowi trzeba zaliczyć możliwość szybkiego zamówienia odbitki zdjęcia, co jest standardem w przypadku wielu anglojęzycznych serwisów, lecz nowością na polskim rynku.
{ikona-nc04}
Photobucket
Witryna Photobucket.com to drugi po słynnym Flickr.com serwis dla fanów fotografii w anglojęzycznym internecie. Pozwala także na przechowywania nagrań wideo. Na pewno powodów do narzekań nie pozostawia liczba dostępnych opcji – możemy przeglądać zasoby serwisu według różnych kryteriów, tworzyć grupowe albumy, edytować zdjęcia online, posługiwać się kategoriami, a to tylko część dostępnych opcji.
Niestety Photobucket.com momentami bywa trudny w obsłudze. Zrozumienie zasad działania serwisu jest na pewno trudniejsze, niż w przypadku Flickr.com. Nic dziwnego, że cieszy się dużą popularnością szczególnie wśród użytkowników serwisu MySpace.com, który również nie słynie z intuicyjnej obsługi.
{ikona-nc05}
Picasa Web Albums
Picasa to znana aplikacja Google do zarządzania zbiorami zdjęć. Umożliwia także tworzenie galerii internetowych. To jeden z nielicznych zagranicznych serwisów, który posiada polską wersję językową, co jest jednym z jego największych plusów. Drugim jest charakterystyczna dla Google łatwość obsługi.
Do dyspozycji otrzymujemy przestrzeń 1 GB. Wykupienie dodatkowej przestrzeni kosztuje od 20 USD rocznie za 10 GB. Serwis umożliwia tworzenie albumów i zaawansowaną organizację zdjęć w albumie, wyświetlanie pokazu slajdów i udostępnianie zdjęć wszystkim lub tylko wybranym osobom. Liczba funkcji serwisu jest mocno ograniczona, nie otrzymujemy nawet możliwości oznaczania zdjęć kategoriami lub tagami. Picasa Web Albums jest więc kolejnym serwisem dla użytkowników ceniących prostotę.
{ikona-nc06}
Zoomr
Zooomr.com to serwis mocno wyróżniający się na tle konkurentów. Jego autorzy postawili na tworzenie silnej społeczności. Zasobów serwisu nie można przeglądać według tagów, a idea serwisu opiera się na przeglądaniu głównie fotografii konkretnych użytkowników. Obecny jest także element social streamingu czyli możliwość informowania znajomych o tym, co aktualnie robisz – podobnie jak w serwisach twitter.com czy blip.pl. Oprócz tego istnieją grupy, w których można prowadzić dyskusje. Interesującą opcją jest także geo tagging pozwalający przeglądać zdjęcia według regionów geograficznych na mapie świata.
Zoomr zaskakuje i zmusza do zastanowienia, czy inne serwisy fotograficzne na pewno idą w dobrym kierunku. Posiada także polską wersję językową, ale nie polecamy jej używania – interfejs został przetłumaczony tylko częściowo i w dużej mierze nieudolnie.
{ikona-nc07}
deviantART
Serwis deviantART zajął w anglojęzycznej sieci na stałe miejsce wśród 100 najpopularniejszych serwisów. Jest to serwis przede wszystkim dla osób parających się różnego rodzaju graficzną twórczością. Nikt jednak nie ocenia w nim ostro zdjęć innych użytkowników, a celem autorów nie jest tworzenie społeczność artystów.
Serwis zawiera rozbudowane zbiory fotografii i grafik, a interfejs nie jest trudny w obsłudze. Dodatkowo użytkowników do serwisu mogą przyciągać rozbudowane elementy społecznościowe, jak komentarze, wymiana wiadomości, listy ulubionych dzieł i autorów, czy możliwość prowadzenia minibloga.