Opracowany przez firmę Adobe Systems format PDF ze swoimi wszystkimi zaletami okazał się strzałem w dziesiątkę. Do odczytu PDF-ów zwykle używamy Adobe Readera. A jak tworzymy i zapisujemy PDF-y?
Ze względu na to, że w dokumencie PDF można zawrzeć praktycznie wszystko, co tylko da się wydrukować, pojęcie \”edycja PDF\” ma zupełnie inne znaczenie niż \”edycja tekstu\”. Przeciętny użytkownik nie potrzebuje drogich i skomplikowanych narzędzi do tworzenia, współdzielenia bądź modyfikowania dokumentów PDF, takich jak np. Adobe Acrobat. Wystarczy mu czytnik PDF-ów – np. najpopularniejszy Adobe Reader (choć są też inne, \”nieadobe\’owe\” aplikacje) oraz coś, co pozwoliłoby na szybkie i łatwe generowanie PDF-ów z dowolnego programu mającego opcję wydruku.
Tym \”czymś\” jest tzw. sterownik wirtualnej drukarki – rozwiązanie, które doskonale sprawdziło się w większości zastosowań. Korzytając z takiego sterownika zyskujemy pełną swobodę w tworzeniu PDF-ów: ich zawartość możemy przygotowywać w Wordzie, Excelu, PowerPoincie, edytorach graficznych itd., a gdy dokument będzie gotowy, po prostu drukujemy go, tyle że nie na rzeczywistej drukarce, lecz na wirtualnej, która przerobi strumień danych do drukarki na plik PDF i zapisze go na dysku. Dlatego w tej metodzie tworzenia plików PDF można śmiało mówić o ich \”generowaniu\”, a sterowniki wirtualnych drukarek nazywać po prostu \”generatorami\” PDF-ów.
Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym aplikacjom z tej kategorii. Ich niewątpliwymi zaletami są: zerowy lub bardzo mały koszt i łatwość obsługi/ konfiguracji.
PDFCreator
STATUS: freeware
OCENA: 6/6
- różne warianty określania dostępudo pliku PDF
- scalanie wielu plików w jeden PDF
PDFCreator jest darmowy, zlokalizowany na język polski i w szerokim zakresie konfigurowalny. Podczas instalacji trzeba wybrać domyślny język interfejsu oraz zdecydować, czy zintegrować z przeglądarką (Internet Explorerem lub Firefoksem) specjalny pasek narzędziowy, który pozwoli automatycznie zapisywać strony internetowe w formacie PDF.
Proces drukowania do pliku PDF przebiega automatycznie. Program pyta jedynie o nazwę pliku, tytuł, datę, autora i ewentualnie jakieś słowa kluczowe, które będą pomocne w ewentualnym późniejszym indeksowaniu. Bardziej wymagający mogą zmienić niektóre ustawienia: rozdzielczość, kompresję, tryb dołączania czcionek, model barwny (CMYK/RGB). Dokumenty można zabezpieczyć hasłem, zabezpieczyć przed kopiowaniem, druko waniem czy modyfikacją, a także zintegrować kilka dokumentów w jednym pliku PDF (ustawia się je wówczas w kolejce do drukowania).
BullzipPDFPrinter
STATUS: freeware
OCENA: 6/6
- wtapianie znaku wodnego
- różne warianty określania dostępu do pliku PDF
Darmowy program dostępny w polskiej wersji. Oprócz typowych funkcji, które można znaleźć u większości jego konkurentów, oferuje opcję wtapiania w dokumenty PDF znaku wodnego z uwzględnieniem precyzyjnych ustawień różnych parametrów (np. grubość konturu czcionki, pozycja w pionie/poziomie, na jakiej warstwie ma być zagnieżdżony znak wodny itp.) oraz obsługę makr, które pozwalają zautomatyzować opisywanie i podpisywanie plików.
Ponadto w programie można znaleźć polecenia umożliwiające scalanie wielu plików do jednego PDF-a, określanie jakości plików wynikowych, a także różne warianty zabezpieczania dokumentów.
FinePrint
CENA: 49,95 $
STATUS: shareware
OCENA: 6/6
- określanie wyglądu hiperłączy
- łączenie, dodawanie, usuwanie stron
FinePrint to program komercyjny. Za jego pomocą można ustalić: docelowe wymiary dokumentu PDF, rozdzielczość, model barwny (CMYK/RGB), jakość kompresji grafik, metryczki i zabezpieczenia (do wyboru dwa warianty szyfrowania – 40- lub 128-bitowe, a także różne sposoby ograniczania dostępu do pliku: blokada otwarcia – na hasło, zabezpieczenie przed kopiowaniem, zmianami itp.), wygląd hipertekstowych odnośników, sposób dołączania czcionek do dokumentu (wszystkie zainstalowane w systemie, wyłącznie użyte bądź żadne).
Przed wygenerowaniem PDF-a mamy możliwość obejrzenia jego podglądu (z opcją powiększenia i pomniejszenia), dodania do niego pustych stron i usunięcia wskazanych stron. Oprócz samego zapisania gotowego PDF-a na dysku program daje też możliwość wydrukowania go oraz załączenia do e-maila.
Jaws PDF Creator
STATUS: shareware
CENA: 64 $
OCENA: 5/6
- integracja z pakietem MS Office
- szeroki zakres ustawień
- możliwość tworzenia i wykorzystywania szablonów
Drugi w tym zestawieniu, obok FinePrinta, program komercyjny, którego zaletą jest częściowa integracja z aplikacjami pakietu Microsoft Office (Word, Excel i PowerPoint). Można ustalić jakiego rodzaju informacje zawarte w dokumencie źródłowym mają być (lub nie) przeniesione do PDF-a: zakładki, odnośniki, komentarze, tabele, przypisy itp. Można też określić zakresy stron, styl wyróżniania odnośników, kadrowanie oraz wtopić znak wodny (składający się tylko z tekstu). Redagowany np. w Wordzie dokument można wyeksportować do PDF-a, a następnie załączyć do e-maila.
Odpowiednie polecenia pozwalają osadzić w dokumencie czcionki, zablokować lub ograniczyć dostęp do pliku, a nawet dostosować materiał do wymagań stawianych przez drukarnie.
Dla każdego pliku skierowanego do drukarki Jaws PDF Creator pozwala określić szereg parametrów, które można zapisać i wykorzystać później jako szablony. Można w ten sposób ustalić jakość PDF-a (np. 600 lub 72 dpi), kolorystykę (kolor lub czarno-biały), ścieżkę zapisu, kompresję.
PrimoPDF
W PrimoPDF są skonfigurowane cztery domyślne profile ustawień, dostosowane do różnych zastosowań: prezentacja na ekranie monitora, wydruk na domowej drukarce, e-book i drukarnia. Ten ostatni wariant zakłada najlepszą jakość pliku, ale i największą objętość (tylko w tym profilu użyte czcionki są dołączane do PDF-a). Obok ustawień domyślnych dostępny jest także wariant konfigurowany częściowo przez użytkownika. Można m.in. ustalić zgodność pliku z wybraną wersją PostScriptu, rozdzielczość i model barwny.
Niezależnie od wybranego profilu program pozwala na opatrzenie dokumentu PDF metryczką (tytuł, autor itp.) oraz zablokowanie do niego dostępu (podwójny system haseł – osobne hasło na otwarcie dokumentu i osobne na jego ewentualną modyfikację bądź kopiowanie zawartych w nim treści).
Qprinter
Prosty polski program. Jego opcje pozwalają określić jedynie jakość przygotowywanego pliku PDF. Wybiera się ją na podstawie zdefiniowanych odgórnie kryteriów zastosowania: wydruk laserowy, offsetowy, wielkoformatowy lub prezentacja na ekranie. W ustawieniach można też w standardowy sposób określić rozmiary pliku i kolorystykę (kolor lub czarno-biały). Użyte w dokumencie czcionki są automatycznie dołączane do PDF-a.
Qprinter jest rozszerzeniem usługi producenta programu. Zamiast zapisywać wygenerowany plik PDF na dysku lokalnym, można go wyeksportować na serwer w internecie i otrzymać profesjonalnie wykonane wydruki (procedura ta wymaga założenia odpowiedniego konta).