Ryugu to jedna z krążących w Układzie Słonecznym asteroid, której orbita przecina ziemską. Od 2014 roku jest ona celem japońskiej misji badawczej Hayabusa2. Jej kolejny etap został zakończony sukcesem – sonda wykonała na jej powierzchni krater, który posłuży do zebrania próbek.
Sonda dotarła do Ryugu w czerwcu 2018 roku i przeprowadziła kilka testów z udziałem autonomicznych łazików. Dotychczas misja polegała głównie na wykonywaniu dokumentacji fotograficznej i zbieraniu próbek powierzchniowych, ale jej następny etap był nieco bardziej skomplikowany – Hayabusa2 miała wykonać na asteroidzie sztuczny krater badawczy. W tym celu sonda zbliżyła się do powierzchni kosmicznego obiektu i wystrzeliła miedziany pocisk, który zawierał materiały wybuchowe. Następnie musiała ona obrać odpowiednią trajektorię i oddalić się tak, aby uniknąć uszkodzenia przez odłamki skał. Podczas tego manewru sonda zrobiła zdjęcie eksplozji, które pomoże jej później odnaleźć krater.
Zebranie próbek z wnętrza asteroidy dostarczy wielu cennych informacji na temat tego, jak wyglądały najwcześniejsze procesy zachodzące w Układzie Słonecznym – Ryugu, jak wiele innych obiektów znajdujących się w bliskiej ziemi Grupie Apolla, przeszła stosunkowo mało zmian od momentu powstania 4,5 miliarda lat temu. Najlepszym źródłem danych jest właśnie wewnętrzna część asteroidy, która nie była narażona na wpływ czynników zewnętrznych. Misja Hayabusa2 ma zakończyć się w grudniu 2020 roku, kiedy to pobrane próbki dotrą do Ziemi.