Twórcy stron internetowych to często również zapaleni blogerzy. Publikują tutoriale, poradniki, darmowe materiały i potężną dawkę inspiracji dla innych webdesignerów. Znaczną część z nich znajdziemy w anglojęzycznej części internetu.{ikona-nc01}
DesignerBlog
Pierwszy polecany blog prowadzony jest przez Roberta – utalentowanego freelancera. Na DesignerBlogu znajdziesz informacje o jego pracach, trochę ogólnych rozważań i unikalne tutoriale dotyczące obsługi Gimpa, jak np. wideo tutorial ilustrujący metodę wycinania kształtów przy pomocy pióra (http://designerblog.pl/wycinanie-piorem-w-gimpie-videotutorial/).
{ikona-nc02}
Blog eduweb.pl
Drugi blog w naszym zestawieniu powstaje przy serwisie eduweb.pl, oferującym płatne kursy obsługi programów webmasterskich, jak Flash i Photoshop. Godny uwagi jest chociażby niedawno opublikowany tekst o wartościowych dodatkach do Photoshopa (http://blog.eduweb.pl/index.php/skroty-klawiaturowe-photoshop/).
{ikona-nc03}
By the way
Kolejny blog pisany jest przez Jacka Opalucha, obecnie dyrektora artystycznego w K2 Internet. Zawiera raczej ogólne przemyślenia na temat branży i projektowania przedstawiane z subiektywnego punktu widzenia. Uwagi Jacka są jak najbardziej godne lektury. Odpoczywając od pracy, lektury dziesiątek tutoriali i wyszukiwania inspiracji, warto czasem poczytać odrobinę luźniejsze uwagi.
{ikona-nc04}
Smashing Magazine
http://www.smashingmagazine.com
Czy jest wśród nas ktoś, kto nie zna Smashing Magazine? Jeśli tak, to powinien natychmiast nadrobić zaległości. Ten anglojęzyczny blog błyskawicznie zdobył wielką popularność. I nie bez przyczyny. Publikuje fascynujące zestawienia – chociażby najlepszych czcionek, szablonów czy tutoriali. Jeden z ostatnich przeglądów podsumowuje 50 najlepszych narzędzi pomagających ulepszyć typografię na stronie (http://www.smashingmagazine.com/2009/01/27/css-typographic-tools-and-techniques/).
{ikona-nc05}
Web Designer Wall
http://www.webdesignerwall.com
Jak informuje nas hasło widoczne zaraz po wejściu na stronę, na tym blogu znajdziemy świeże pomysły, informacje o aktualnych {link_wew 5177}trendach w webdesignie{/link_wew} oraz obowiązkowe tutoriale. Uwagę przykuwa na przykład artykuł o tworzeniu zaawansowanych szablonów dla WordPressa (http://www.webdesignerwall.com/tutorials/building-custom-wordpress-theme/). To jeden z nielicznych artykułów, który w tak prosty sposób wyjaśnia zasady tworzenia własnych szablonów.
{ikona-nc06}
Function Web Design & Development
Ten blog, o nieco enigmatycznej nazwie, nie należy do czołówki najpopularniejszych, anglojęzycznych blogów. Niedługo jednak powinno się to zmienić. W końcu opublikowano na nim świetny zestaw darmowych ilustracji przedstawiających komiksowe postacie do użytku w dowolnych projektach (http://wefunction.com/2008/11/free-character-pack/). Wzbudził on powszechne uznanie, a pozostałe treści bloga również stoją na wysokim poziomie. Warto go więc znać i śledzić nowości.
{ikona-nc07}
Webdesigner Depot
http://www.webdesignerdepot.com
To kolejny blog podobny w formie do Smashing Magazine, choć nie skupiający się jedynie na listach najlepszych zasobów webdesignerskich i źródłach inspiracji. Znajdziesz na nim zarówno poradnik wyboru systemów CMS (http://www.webdesignerdepot.com/2009/01/how-to-choose-the-right-cms/), jak i historię designu produktów Apple’a (http://www.webdesignerdepot.com/2009/01/the-evolution-of-apple-design-between-1977-2008/). Po raz kolejny: polecamy.
{ikona-nc08}
Vandelay Design Blog
http://vandelaydesign.com/blog/
Następny blog należy do firmy Vandelay Design. Czy jego twórcy pisząc blog chcą udowodnić, że dobrze znają się na swojej pracy? Jeżeli tak, to w pełni im się to udaje. Polecamy m.in. artykuł z listą 11 tutoriali uczących tworzenia dobrych wizytówek (http://vandelaydesign.com/blog/design/business-card-design/). To przyzwoity, wysokiej jakości blog, który warto dodać do swojego czytnika RSS.
{ikona-nc09}
PSDTUTS
Kolejnego bloga na naszej liście autorzy właściwie nie tytułują tym mianem. Jednak formą nie różni się od innych polecanych tu stron, więc również przypnijmy mu tą łatkę. Co na nim znajdziesz? Jak sama nazwa wskazuje – tutoriale do Photoshopa. Tylko tyle i aż tyle. Opublikowanych poradników wystarczy minimum na kilka miesięcy nauki.
{ikona-nc10}
Designing Web Interfaces
http://designingwebinterfaces.com/posts/
Ten blog towarzyszy stronie poświęconej książce „Designing Web Interfaces” Billa Scotta. Książka poświęcona jest tworzeniu interfejsu użytkownika i tego samego tematu dotyczy blog. Jeden z ciekawszych wpisów jest poświęcony 30 typom elementów interfejsu i frameworkom, które je obsługują (http://designingwebinterfaces.com/essential_controls/).
{ikona-nc11}
Design your way
Design your way to kolejny już blog, w którego archiwach znajdziesz ciekawe inspiracje i wybór najlepszych materiałów znalezionych w sieci. Nie jest co prawda tak zachwycający, jak wcześniej opisana konkurencja. Jeśli jednak wciąż czujesz niedosyt, Design your way będzie idealną lekturą na deser.
{ikona-nc12}
GoMediaZine
Autorzy bloga reklamują go jako zbiór”porad od pracujących artystów i projektantów”. Rzeczywiście znajdziesz w nim więcej wskazówek i tutoriali, niż typowych zestawień. Autorzy dzielą się także opowieściami o swojej pracy, na przykład opisem tworzenia logotypu dla TweetBacks (http://www.gomediazine.com/industry-insights/making-tweetbacks-logo/).
{ikona-nc13}
Signal vs. Noise
Ten blog przypadnie ci do gustu, jeśli lubisz czytać dłuższe teksty pełne celnych uwag i wartościowych przemyśleń. Jego tematyka oscyluje między typowym webdesignem, a usability. Warto przeczytać, co myślą autorzy tej strony, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że są to ci sami ludzie, którzy stworzyli znaną aplikację do zarządzania projektami Basecamp (http://basecamphq.com).
{ikona-nc14}
Hongkiat
Hongkiat to blog przeznaczonych nie tylko dla webdesignerów. To porady dla „tech userów”, czyli zaawansowanych użytkowników sieci oraz designerów i blogerów. I choć znajdziesz w nim po raz kolejny typowe zestawienia, to niektóre z nich mocno wyróżniają się na tle konkurencji, jak np. 70 inspirujących przykładów typografii 3D (http://www.hongkiat.com/blog/70-wonderful-3d-typography-that-truely-inspires/).
{ikona-nc15}
BittBox
BittBox zasługuje na uwagę chociażby z uwagi na fakt rozdawania za darmo przydatnych tekstur. Ich archiwum znajdziesz zresztą w serwisie Flickr (http://www.flickr.com/groups/bb_textures/pool/). Oprócz tego na blogu możesz zapoznać się z toturialami, pobrać inne darmowe zasoby, jak pędzle do Photoshopa (http://www.flickr.com/groups/bb_textures/pool/), a także przeczytać ogólne przemyślenia poświęcone projektowaniu.