Blogi pomagają poznać projektanta z prywatnej strony. Przedstawiamy najciekawsze dzienniki miłośników designu i zawodowców z całego świata.
Na początek trzy blogi, które powinna znać każda osoba związana z projektowaniem i tworzeniem stron internetowych. Wszystkie trzy są znane na całym świecie, a ich poziom jest niejednokrotnie wyższy niż branżowych czasopism.
WebDesignerWall
http://www.webdesignerwall.com/
Nick La, autor WevDesignerWall zajmuje się projektowaniem i pisze do wielu magazynów. Na blogu opisuje swoje pomysły i sprawy związane z projektowaniem oraz tworzeniem stron internetowych.
Smashing Magazine
http://www.smashingmagazine.com/
Prowadzony w formie blogu zbiór tekstów osób z całego świata związanych z webdesignem. Pozycja obowiązkowa dla każdego projektanta. Blog jest źródłem inspiracji, ale również wielu darmowych grafik, szablonów itd.
I love Typography
Jeden z najlepszych blogów poświęconych typografii. Projektant graficzny i miłośnik typografii, John Boardley pisze o fontach i układzie graficznym oraz zastosowaniach typografii. Autor mieszka w Japonii.
Światowi designerzy
Jeśli wydawało ci się, że cała branża projektowa skupiona jest w USA – byłeś w błędzie. Webdesignem zajmują się – i piszą o tym – ludzie z całego świata. Wszystkie przedstawione blogi pisane są po angielsku, ale ich właściciele pochodzą z wielu krajów – od Serbii po Kanadę.
Naldz Graphics
Strona przeznaczona dla designerów i miłośników designu. Ronald Bien, projektant graficzny, na swoim blogu umieszcza informacje o darmowych rozwiązaniach przydatnych na każdym etapie tworzenia stron.
CatsWhoCode
http://www.catswhocode.com/blog/
Blog 27-letniego holenderskiego webdevelopera i projektanta stron, Jean-Baptiste’a Junga. Główne tematy na których skupia się autor to programowanie w Pythonie i PHP oraz porady dla bloggerów.
I ♥ wireframes
Ivana Jurcic, webdeveloperka z Serbii do blogowania wykorzystuje platformę miniblogową tumblr.com (http://www.tumblr.com/). Na stronie kolekcjonuje prototypy (wireframes) stron, programów i webaplikacji. Przydatne w trakcie tworzenia własnej witryny.
Blog Konigi
http://konigi.com/notebook/latest
Blog specjalisty od user experience kryjącego się pod pseudonimem jibbajobba. Opisuje on zagadnienia związane z pracą oraz własne odczucia na temat rozwiązań wprowadzanych przez znane serwisy. Część wpisów dotyczy prototypowania i szkicowania.
WellMedicated
Blog webdesignera z Kanady pracującego jako freelancer, Andrew Lindstroma. Prowadzony jest w formie podobnej do Smashing Magazine, ale ma tylko jednego autora. Znaleźć na nim można inspirujące projekty, zbiory darmowych szablonów i przykłady prac z dziedziny grafiki oraz plakatu.
Polscy bloggerzy
Polskie blogi, w odróżnieniu od anglojęzycznych, są znacznie bardziej prywatne. Autorzy rzadziej dzielą się darmowymi rozwiązaniami, ale częściej własnymi wrażeniami związanymi z opisywaną tematyką. Zdecydowanie bardziej przypomina to typowe blogi i pozwala bliżej poznać właściciela strony. Bariera językowa jest w tym wypadku przydatna – w małej, polskiej części Internetu czytelnicy nie czują się tak anonimowi.
ferrante
Blog projektanta stron internetowych, Damiana Wielgosika. Większość wpisów dotyczy JavaScriptu, ale zdarza się również typowa publicystyka. Na uwagę zasługuje doskonały kurs JavaScriptu uczący tego języka krok po kroku.
user experience design
Autorem blogu jest Maciej Lipiec, zajmujący się user experience i projektowaniem interfejsów użytkownika. Taka jest też tematyka blogu. Teksty łączą informacje z pogranicza webdesignu i psychologii.
Perfection or Vanity
http://perfectionorvanity.com/
Mimo że nieaktualizowany, blog Piotra Petrusa, aktualnie pracującego w Czechach cały czas zawiera mnóstwo informacji o projektowaniu stron zgodnych ze standardami. Na stronie znajdują się gotowe rozwiązania i rady dotyczące CSS i JavaScriptu.
Dymecki.pl
Blog specjalisty od usability i autora artykułów w Internet Makerze, Bartłomieja Dymeckiego. Tematyka bloga jest szeroka i obejmuje zarówno użyteczność, e-biznes jak i marketing – wszystko mniej lub bardziej związane z projektowaniem.
offline.pl
Kolejny blog poświęcony użyteczności. Autor, Eryk Orłowski, pisze o branży usability i stosowanych rozwiązaniach. Pełen profesjonalizm.
Blog Pawła Tkaczyka
Autor, rycerz Jedi (i przy okazji projektant), pisze na wiele różnych tematów. Jeden z niewielu blogów polskich designerów podpisujących się nazwiskiem, który jest prawdziwym blogiem, a nie tylko zbiorem tekstów. Dodaję do czytnika {link_wew 5291}RSS{/link_wew}.
Nie róbcie tego w domu!
http://www.nierobcietegowdomu.pl/
Blog Agnieszki Szóstek (pisze doktorat o wspomaganiu komunikacji mediowej komputerem) i Marcin Brodziaka (pracuje nad Gmailem) będący zbiorem złych projektów stron. Poza główną tematyką pojawiają się też bardziej prywatne teksty.