Połącz się z nami

Internet Maker

10 ciekawych stron wykorzystujących HTML5

Wygląda na to, że projektanci zaczynają tworzyć strony z wykorzystaniem języka HTML5. Przyjrzyjmy się dziesięciu interesującym przykładom z całego świata.

WorldCup

http://robertivan.com/WorldCuphtml5.html

Stworzona przez amerykańskiego projektanta, Roberta Ivana, interaktywna infografika prezentująca wyniki Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Wykorzystuje języki HTML5 (nowe elementy, canvas, osadzanie fontów) i CSS3 (animacje). Nie działa pod IE.

To do list

http://designmilitia.co.uk/lab/todolist/index.html

Prosta aplikacja służąca do sporządzania listy zadań do zrobienia. Baza danych tworzona jest po stronie użytkownika za pomocą localStorage i nie wymaga korzystania z cookies. Niestety brakuje elementów charakterystycznych dla HTML-a 5, takich jak sekcje czy nawigacja.

Animowane.pl

http://animowane.pl/

Polska witryna zbierająca opisy i oceny kreskówek dla dzieci. Do oceny użyto localStorage, chociaż to raczej ciekawostka niż ważne rozwiązanie. Witryna wykorzystuje nowe elementy, a listy czy nawigacje są użyte zgodnie z przeznaczeniem. Strona jest przystosowana do różnych przeglądarek, w tym IE6 i IE9.

Hecht MediaArts

http://www.hechtmediaarts.de/

Strona niemieckiej agencji Hecht MediaArts. Na uwagę zasługuje wsparcie dla WAI-ARIA i wykorzystanie mikroformatów w galerii.

Daniel Menjivar

http://danielmenjivar.com/media/videos

Witryna kanadyjskiego kontrabasisty, Daniela Menjivara, to dobry pomysł na wykorzystanie elementów audio i video. Przedstawia dzięki nim swoje muzyczne dokonania również osobom korzystającym z urządzeń , które nie wspierają Flasha.

Newsweek

http://www.newsweek.com/

Międzynarodowa strona Newsweeka pokazuje, że HTML5 może zostać wdrożony nie tylko w projektach hobbystycznych. Wykorzystano tylko nowe elementy i WAI-ARIA, ale pozwala to sądzić, że HTML5 się rozwinie.

Mando Group

http://labs.mandogroup.com/

Blog brytyjsko-niemieckiej agencji Mando Group. Na stronie wykorzystano nowe elementy i rozbudowane funkcje formularzy. Animacja w CSS3 użyta jako tło razi, ale technicznie nie można jej nic zarzucić.

Collective Idea

http://collectiveidea.com/

Witryna amerykańskiej firmy programistycznej Collective Idea. Oprócz wykorzystania nowych elementów HTML-a 5, na uwagę zasługuje użycie mikroformatów do prezentowania danych.

Rallina

http://www.rallina.com/pages/technology

Aplikacja na iPada (działa również w zwykłych przeglądarkach), która w czasie rzeczywistym pobiera interesujące statusy z Twittera. Do graficznego przedstawienia statusów wykorzystywany jest element Canvas i mikroformaty.

HTML5-Buch

http://html5-buch.de/

Witryna promująca niemieckojęzyczną książkę o HTML-u 5. Wykorzystuje m.in. możliwość rysowania obiektów trójwymiarowych za pomocą elementu Canvas i technikę przeciągnij i upuść (tylko Firefox).

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Cue CleverBot – robot dla nastolatka

Newsy

Jedno złe polecenie wymazało setki stron internetowych

Newsy

Adobe kończy z Flashem na Androidzie

Newsy

Google daje Go zielone światło

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!