Połącz się z nami

Newsy

Załogowa misja SpaceX Crew Dragon powraca na Ziemię

Kapsuła bezpiecznie wylądowała w Oceanie Atlantyckim.

Historyczna misja Crew Dragon dobiegła oficjalnie końca. Po ponad dwóch miesiącach spędzonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, dwaj amerykańscy astronauci – Bob Behnken i Doug Hurley – wrócili na powierzchnię naszej planety w kapsule stworzonej przez SpaceX.

Przez ostatnie dni data powrotu Crew Dragon na Ziemię stała pod znakiem zapytania – Florydę nawiedzały poważne sztormy, które mogły uniemożliwić poprawne lądowanie. Ostatecznie kapsuła, nazwana przez astronautów Endeavour, została odłączona od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w niedzielę. Podróż powrotna zajęła niemal 20 godzin i zakończyła się o 04:48 czasu wschodniego (czyli 18:45 czasu uniwersalnego) lądowaniem w wodach Oceanu Atlantyckiego.

Po wylądowaniu astronauci zostali przetransportowani do Houston, a sam Crew Dragon wyruszył w drogę do centrum misji SpaceX na Florydzie. Nie wiadomo, czy pojazd będzie nadawał się do ponownego użytku, ale jego lądowanie w Atlantyku to i tak historyczne wydarzenie – to pierwsza pomyślnie zakończona misja załogowa przeprowadzona za pomocą sprzętu wyprodukowanego przez zewnętrzne przedsiębiorstwo.

Lot Boba Behnkena i Douga Hurleya był ostatnim testem kapsuły – kolejne loty będą przeprowadzane po uzyskaniu przez SpaceX odpowiedniej certyfikacji NASA. Pierwszy z nich zaplanowany jest już na wrzesień; na pokładzie Crew Dragon ma znaleźć się sześć osób. Agencja kosmiczna podkreśla, że dzięki nowemu środkowi transportu koszty wysyłania astronautów przestrzeń okołoziemską zdecydowanie się obniżą, co umożliwi częstsze loty.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

TEST: DJI Mavic Air 2

Testy

Oficjalna premiera Sony Xperia 5 II

Newsy

iRobot prezentuje Roombę i3+

Newsy

Wrzesień 2020, 9/2020

Magazyn

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!