Połącz się z nami

Publikacje

Wiadomości24.pl

Opublikowane

dnia

Ostatnie kilkanaście miesięcy to wysyp różnorakich stron internetowych, które łączy to, że tworzone są przez samych odwiedzających, a nie konkretny zespół osób. Jednym z przykładów takich społecznościowych serwisów jest Wiadomosci24.pl. To gazeta internetowa, która składa się w głównej mierze z artykułów pisanych przez osoby z żyłką dziennikarską, które chcą spróbować swoich sił w pisaniu reportaży, felietonów czy też typowych notek informacyjnych.

Pierwsze wrażenie

Strona główna serwisu wyglądem przypomina typowy portal informacyjny: w centralnym miejscu są wiadomości dnia, poniżej znajdziemy bieżące wydarzenia kulturalne, sportowe, ze świata biznesu. Wszystko podane w przejrzystej formie, w stonowanych kolorach, bez reklam. Nawigacja po serwisie nie sprawia problemów. U góry strony jest menu główne, które kieruje do poszczególnych działów z wiadomościami. Obok menu znajduje się prosta w użyciu wyszukiwarka. Nowi odwiedzający mogą skorzystać z miniinstrukcji obsługi.

  • Bardzo intuicyjne górne menu serwisu. Prowadzi do 7 głównych kategorii tematycznych artykułów publikowanych na łamach Wiadomości24.pl.
  • Dla nowych użytkowników Wiadomości24.pl przygotowano krótką multimedialną instrukcję obsługi. Przedstawia ona zasadę funkcjonowania serwisu.
  • Chmura tagów występująca w większości serwisów określanych jako Web 2.0. Nie używają jej jeszcze największe polskie portale, ale to się zapewne wkrótce zmieni.

  • Masz jakiś problem? Możesz zawsze skontaktować się z redaktorem dyżurnym korzystając z telefonu, e-maila, Skype\’a lub GG.
  • Prosta galeria zdjęć. Można w niej znaleźć najciekawsze fotografie dołączane do ostatnio publikowanych wiadomości.

Dziennikarstwo obywatelskie

Istotą działania Wiadomości24.pl (http://www.wiadomosci24.pl) jest umożliwienie nieprofesjonalnym dziennikarzom publikowania artykułów. Po rejestracji w serwisie każdy może dodać własną publikację. Jednak wiadomości nowych użytkowników, bez odpowiedniego stażu, muszą zostać zaakceptowane przez osoby nadzorujące, zanim ukażą się na stronie.

Internauci mogą relacjonować rozmaite wydarzenia, na których z jakiś powodów nie znalazł się nikt z profesjonalnej redakcji. W przypadku nagłych katastrof, wypadków to właśnie zwykli ludzie najczęściej jako pierwsi trafiają na miejsce zdarzenia.

Kanały RSS

Osoby korzystające z wszelkiego rodzaju czytników RSS ucieszy zapewne fakt, że Wiadomości24.pl oferują swoim czytelnikom dostęp do kanałów zawierających skróty publikowanych artykułów. Można zasubskrybować RSS z wszystkimi wiadomościami, tylko tymi z określonego działu, albo których autorem jest konkretna osoba. Dzięki kanałom z Wiadomości24.pl możemy także wzbogacić własną stronę WWW o automatycznie aktualizowane newsy z kraju i zagranicy.

Web 2.0 w praktyce

Ważną rolę przy publikowaniu wiadomości na łamach serwisu odgrywają tzw. tagi. Dzięki tym słowom-kluczom możemy określić tematykę danego artykułu. Na stronie głównej i podstronach Wiadomości24.pl znajdziemy tzw. chmurę tagów. Jest to lista najczęściej używanych kluczy do oznaczenia wstawianych tekstów. Dodatkowo tagi te pisane są czcionką rożnej wielkości – im większa, tym słowo bardziej popularne.

Każdą wiadomość w serwisie można ocenić i skomentować. Autorzy tych, które otrzymują najwięcej głosów, zostają co tydzień wyróżnieni. W celu zmotywowania do częstego pisania kolejnych artykułów, twórcy Wiadomości24.pl wprowadzili rozbudowany system przywilejów, oznaczanych w postaci sygnatur piór przy nazwiskach autorów. Im użytkownicy otrzymają ich więcej (maksymalnie 5), tym większe mają uprawnienia: od możliwości publikowania artykułów bez konieczności akceptacji innych, poprzez korekty tekstów z określonego działu, na globalnych uprawnieniach do usuwania i zmieniania kończąc.

  • Aby w pełni korzystać z możliwości serwisu, niezbędna jest rejestracja. Można wówczas komentować artykuły innych osób oraz publikować własne.
  • Każda wiadomość podpisana jest nazwiskiem autora, dołączone też jest jego zdjęcie. Najbardziej aktywni otrzymują odznaczenia nadające dodatkowe uprawnienia (np. usuwanie i korekta innych publikacji).

  • Wszystkie publikacje oznaczone są przez ich autorów tagami. Dzięki temu łatwo znajdziemy wiadomości pokrewne tematycznie.
  • Jak przystało na gazetę internetową z prawdziwego zdarzenia, każdy artykuł możemy skomentować i ocenić.

Werdykt

Wiadomości24.pl to przykład dobrze wykonanego serwisu. Ciekawy pomysł, choć inspirowany podobnymi witrynami działającymi w innych krajach (począwszy od pioniera internetowego dziennikarstwa obywatelskiego, południowokoreańskiego OhmyNews), poprawne wykonanie graficzne, duża ilość publikowanych wiadomości i aktywna społeczność, to niewątpliwe zalety tej sieciowej gazety.

Jeżeli serwis dalej będzie się rozwijał, zwiększał grono czytelników jak i autorów, to może zacząć z powodzeniem rywalizować z portalami informacyjnymi tworzonymi przez profesjonalne zespoły redakcyjne.

Inne serwisy

Wiadomości24.pl to nie jedyny przykład strony, którą tworzą czytelnicy. Oto niektóre z nich:

Wikipedia (http://pl.wikipedia.org)
Chyba najpopularniejsza strona internetowa tego typu. Ta wszystkim znana encyklopedia, do której artykuły dodaje każdy chętny, powstała 26 września 2001 (mowa o polskiej wersji) i zawiera już prawie 350 tysięcy haseł.

Grono.net (http://grono.net)
Strona internetowa gromadząca osoby należące do zamkniętej społeczności znajomych. Do Grona można dołączyć tylko przez zaproszenie od jego użytkownika. Serwis powstał w 2004 roku i zgromadził już ponad milion internautów.

Wykop (http://wykop.pl)
Polski odpowiednik digg.com. Ma stanowić miejsce, gdzie internauci zbierają linki do ciekawych informacji (artykuły, wpisy na blogach, rozmaite newsy). Najbardziej popularne odnośniki trafiają na pierwsze miejsca poszczególnych kategorii lub na stronę główną.

Smog (http://smog.pl)

Serwis umożliwiający wstawianie ciekawych filmów wideo, które następnie mogą być przeglądane, oceniane i komentowane przez innych internautów. Idea działania strony wzorowana jest na anglojęzycznym YouTube.com.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Publikacje

Życie na poziomie

Sprawdzamy najbardziej ekscytujące trendy dla osób zorientowanych na luksus.

Opublikowane

dnia

Magazyn T3

Przeglądając media społecznościowe, co chwila możesz natknąć się na zdjęcia wrzucone przez osoby, których życie opływa w luksusy. Obserwujesz, jak popijają oni drinki w drogich klubach i witają się z celebrytami na wydarzeniach, których pula biletowa była wyprzedana zanim zdążyłeś odświeżyć przeglądarkę. Wśród nich są nie tylko bogacze i influencerzy, ale także zupełnie zwyczajni ludzie. Jak oni to robią? To dobre pytanie, ale lepiej zastanowić się, jak ty możesz to robić, i to bez każdorazowego czyszczenia swojego konta bankowego.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Kompletny przewodnik: Yamaha MusicCast

Najbardziej rozbudowany system multiroom świata właśnie wzbogacił się o nowe funkcjonalności.

Opublikowane

dnia

przez

Może ci się wydawać, drogi czytelniku, że o systemach multiroom powiedziano już wszystko. W końcu chodzi w nich przede wszystkim o przesyłanie dźwięku z jednego pomieszczenia do drugiego, nie? Wbrew pozorom pomysłów na udoskonalenie ich działania jest sporo. Yamaha zdaje sobie z tego sprawę, dlatego sygnowany przez nią MusicCast wciąż rozwija się w sposób, który umożliwia jego gładką integrację z każdym domowym ekosystemem.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Oferty no limit czyli nielimitowane rozmowy, SMSy i Internet

Poszukując idealnej oferty no limit dla siebie, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów.

Opublikowane

dnia

Nielimitowane rozmowy i SMS do wszystkich sieci to w obecnych czasach obligatoryjna składowa oferty abonamentowej. Powszechność telefonii komórkowej sprawia, że wiele spraw zawodowych i prywatnych załatwia się przez rozmowy telefoniczne. Darmowe minuty okazują się przy tym niezbędne i pozwalają zaoszczędzić wiele środków. Bardziej rozbudowaną ofertę stanowią nielimitowane rozmowy, smsy i Internet. Dodatkowy, pozbawiony limitu pakiet danych internetowych przyda się zarówno w telefonie prywatnym, jak i służbowym.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Sieć 5G: Wszystko, co musisz wiedzieć

Tak, nowy standard będzie zawrotnie szybki. To nie wszystko – ma on także szansę stać się przełomowym.

Opublikowane

dnia

przez

Jak nietrudno się domyślić, 5G – piąta generacja technologii mobilnego przesyłu danych – to następca popularnego 4G. W tym roku ma ona wreszcie wejść do użytku (a przynajmniej zacząć wchodzić), a różnice pomiędzy 5G i 4G będą zauważalne na pierwszy rzut oka. Na papierze 5G jest szybsza niż wszystkie obecne technologie Wi-fi, a nawet większość dostępnych na świecie domowych połączeń szerokopasmowych, może z wyjątkiem tych z Korei Południowej. 4G LTE, najbardziej wydajny standard w Europie, okazał się w przybliżeniu 100 razy wolniejszy od maksymalnych prędkości 5G uzyskanych w warunkach laboratoryjnych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Smartfony przyszłości

Która technologia zdominuje rynek smartfonów w nadchodzących latach?

Opublikowane

dnia

Najgorętsze telefony tego roku są wyposażone w genialne ekrany, innowacyjne aparaty fotograficzne i wsparcie dla 5G. To najbardziej futurystyczne gadżety, jakie mogliśmy sobie wymarzyć!

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne