Połącz się z nami

Publikacje

Wiadomości24.pl

Opublikowane

dnia

Ostatnie kilkanaście miesięcy to wysyp różnorakich stron internetowych, które łączy to, że tworzone są przez samych odwiedzających, a nie konkretny zespół osób. Jednym z przykładów takich społecznościowych serwisów jest Wiadomosci24.pl. To gazeta internetowa, która składa się w głównej mierze z artykułów pisanych przez osoby z żyłką dziennikarską, które chcą spróbować swoich sił w pisaniu reportaży, felietonów czy też typowych notek informacyjnych.

Pierwsze wrażenie

Strona główna serwisu wyglądem przypomina typowy portal informacyjny: w centralnym miejscu są wiadomości dnia, poniżej znajdziemy bieżące wydarzenia kulturalne, sportowe, ze świata biznesu. Wszystko podane w przejrzystej formie, w stonowanych kolorach, bez reklam. Nawigacja po serwisie nie sprawia problemów. U góry strony jest menu główne, które kieruje do poszczególnych działów z wiadomościami. Obok menu znajduje się prosta w użyciu wyszukiwarka. Nowi odwiedzający mogą skorzystać z miniinstrukcji obsługi.

  • Bardzo intuicyjne górne menu serwisu. Prowadzi do 7 głównych kategorii tematycznych artykułów publikowanych na łamach Wiadomości24.pl.
  • Dla nowych użytkowników Wiadomości24.pl przygotowano krótką multimedialną instrukcję obsługi. Przedstawia ona zasadę funkcjonowania serwisu.
  • Chmura tagów występująca w większości serwisów określanych jako Web 2.0. Nie używają jej jeszcze największe polskie portale, ale to się zapewne wkrótce zmieni.

  • Masz jakiś problem? Możesz zawsze skontaktować się z redaktorem dyżurnym korzystając z telefonu, e-maila, Skype\’a lub GG.
  • Prosta galeria zdjęć. Można w niej znaleźć najciekawsze fotografie dołączane do ostatnio publikowanych wiadomości.

Dziennikarstwo obywatelskie

Istotą działania Wiadomości24.pl (http://www.wiadomosci24.pl) jest umożliwienie nieprofesjonalnym dziennikarzom publikowania artykułów. Po rejestracji w serwisie każdy może dodać własną publikację. Jednak wiadomości nowych użytkowników, bez odpowiedniego stażu, muszą zostać zaakceptowane przez osoby nadzorujące, zanim ukażą się na stronie.

Internauci mogą relacjonować rozmaite wydarzenia, na których z jakiś powodów nie znalazł się nikt z profesjonalnej redakcji. W przypadku nagłych katastrof, wypadków to właśnie zwykli ludzie najczęściej jako pierwsi trafiają na miejsce zdarzenia.

Kanały RSS

Osoby korzystające z wszelkiego rodzaju czytników RSS ucieszy zapewne fakt, że Wiadomości24.pl oferują swoim czytelnikom dostęp do kanałów zawierających skróty publikowanych artykułów. Można zasubskrybować RSS z wszystkimi wiadomościami, tylko tymi z określonego działu, albo których autorem jest konkretna osoba. Dzięki kanałom z Wiadomości24.pl możemy także wzbogacić własną stronę WWW o automatycznie aktualizowane newsy z kraju i zagranicy.

Web 2.0 w praktyce

Ważną rolę przy publikowaniu wiadomości na łamach serwisu odgrywają tzw. tagi. Dzięki tym słowom-kluczom możemy określić tematykę danego artykułu. Na stronie głównej i podstronach Wiadomości24.pl znajdziemy tzw. chmurę tagów. Jest to lista najczęściej używanych kluczy do oznaczenia wstawianych tekstów. Dodatkowo tagi te pisane są czcionką rożnej wielkości – im większa, tym słowo bardziej popularne.

Każdą wiadomość w serwisie można ocenić i skomentować. Autorzy tych, które otrzymują najwięcej głosów, zostają co tydzień wyróżnieni. W celu zmotywowania do częstego pisania kolejnych artykułów, twórcy Wiadomości24.pl wprowadzili rozbudowany system przywilejów, oznaczanych w postaci sygnatur piór przy nazwiskach autorów. Im użytkownicy otrzymają ich więcej (maksymalnie 5), tym większe mają uprawnienia: od możliwości publikowania artykułów bez konieczności akceptacji innych, poprzez korekty tekstów z określonego działu, na globalnych uprawnieniach do usuwania i zmieniania kończąc.

  • Aby w pełni korzystać z możliwości serwisu, niezbędna jest rejestracja. Można wówczas komentować artykuły innych osób oraz publikować własne.
  • Każda wiadomość podpisana jest nazwiskiem autora, dołączone też jest jego zdjęcie. Najbardziej aktywni otrzymują odznaczenia nadające dodatkowe uprawnienia (np. usuwanie i korekta innych publikacji).

  • Wszystkie publikacje oznaczone są przez ich autorów tagami. Dzięki temu łatwo znajdziemy wiadomości pokrewne tematycznie.
  • Jak przystało na gazetę internetową z prawdziwego zdarzenia, każdy artykuł możemy skomentować i ocenić.

Werdykt

Wiadomości24.pl to przykład dobrze wykonanego serwisu. Ciekawy pomysł, choć inspirowany podobnymi witrynami działającymi w innych krajach (począwszy od pioniera internetowego dziennikarstwa obywatelskiego, południowokoreańskiego OhmyNews), poprawne wykonanie graficzne, duża ilość publikowanych wiadomości i aktywna społeczność, to niewątpliwe zalety tej sieciowej gazety.

Jeżeli serwis dalej będzie się rozwijał, zwiększał grono czytelników jak i autorów, to może zacząć z powodzeniem rywalizować z portalami informacyjnymi tworzonymi przez profesjonalne zespoły redakcyjne.

Inne serwisy

Wiadomości24.pl to nie jedyny przykład strony, którą tworzą czytelnicy. Oto niektóre z nich:

Wikipedia (http://pl.wikipedia.org)
Chyba najpopularniejsza strona internetowa tego typu. Ta wszystkim znana encyklopedia, do której artykuły dodaje każdy chętny, powstała 26 września 2001 (mowa o polskiej wersji) i zawiera już prawie 350 tysięcy haseł.

Grono.net (http://grono.net)
Strona internetowa gromadząca osoby należące do zamkniętej społeczności znajomych. Do Grona można dołączyć tylko przez zaproszenie od jego użytkownika. Serwis powstał w 2004 roku i zgromadził już ponad milion internautów.

Wykop (http://wykop.pl)
Polski odpowiednik digg.com. Ma stanowić miejsce, gdzie internauci zbierają linki do ciekawych informacji (artykuły, wpisy na blogach, rozmaite newsy). Najbardziej popularne odnośniki trafiają na pierwsze miejsca poszczególnych kategorii lub na stronę główną.

Smog (http://smog.pl)

Serwis umożliwiający wstawianie ciekawych filmów wideo, które następnie mogą być przeglądane, oceniane i komentowane przez innych internautów. Idea działania strony wzorowana jest na anglojęzycznym YouTube.com.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Publikacje

Holiday on Ice – najlepsza na świecie rewia na lodzie wreszcie w Polsce!

Zespół uznawany za najlepszą łyżwiarsko-akrobatyczną rewię na lodzie na świecie przyciągnął do tej pory 330 milionów widzów.

Opublikowane

dnia

Najszybsze piruety, skomplikowane podnoszenia, niesamowite akrobacje i wymyślne obroty, a do tego projekcje holograficzne, specjalna scenografia i fantastyczna gra świateł oraz ponad pięćset bajecznych kostiumów! Holiday on Ice to najlepsza rewia łyżwiarsko-akrobatyczna na świecie, mająca w swoim składzie mistrzów olimpijskich. Program SHOWTIME wprost zapiera dech w piersiach! To ekscytujące przedstawienie będzie można obejrzeć w Polsce w dniach 27-29 marca 2020 roku w Arena Gliwice.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Pełny skład i czasówka Mystic Festiwal 2019!

W ciągu dwóch dni, na trzech scenach, pojawi się 28 zespołów!

Opublikowane

dnia

Podczas nowej edycji MYSTIC FESTIVAL na scenie zagrają SLIPKNOT, SABATON, WITHIN TEMPTATION, KING DIAMOND, IN FLAMES, EMPEROR, AMON AMARTH, POWERWOLF, TRIVIUM, TESTAMENT, CARCASS, SOULFLY, VLTIMAS, BATUSHKA, POSSESSED, ELUVEITIE, FROG LEAP, JINJER, HATEBREED, IMMOLATION, CROWBAR, GRAND MAGUS, MUNICIPAL WASTE, OMNIUM GATHERUM, POWER TRIP, LOST SOCIETY, IN TWILIGHT’S EMBRACE oraz ENTROPIA!

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Czy warto brać pożyczkę na remont?

Zwolenników pożyczki na remont mieszkania jest tyle samo, co jej przeciwników.

Opublikowane

dnia

Sezon wiosenny to okres, który sprzyja przeprowadzaniu remontów. I Ty planujesz metamorfozę mieszkania? Sprawdź, czy warto z tego tytułu zadłużać się w firmie pozabankowej.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Wywiad: Neena

Neena ma dopiero 19 lat, ale jej dojrzałe teksty i niebanalny głos zdążyły już zachwycić słuchaczy.

Opublikowane

dnia

Właśnie ukazał się twój najnowszy album Flipside. Jakie muzyczne inspiracje towarzyszyły ci podczas jego nagrywania? (więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Wywiad: Elize Ryd (Amaranthe)

Szybkie tempo, miks cięższych brzmień z klawiszami oraz agresywnych wokaliz z czystymi. W przypadku Amaranthe te ostatnie są zasługą Elize…

Opublikowane

dnia

Spotykamy się w Warszawie przed waszym koncertem dla polskiej publiczności. Codziennie jednak jesteście gdzieś indziej. Od jutra kolejno w Niemczech, Czechach i na Węgrzech. W takich chwilach dominuje zmęczenie czy adrenalina? (więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne