Połącz się z nami

Testy

Test porównawczy: Smartwatche

Trzy topowe smartwatche. Który z nich najbardziej zasługuje na miejsce na twoim nadgrastku?

Opublikowane

dnia

Magazyn T3

Smartwatche przez wiele osób w dalszym ciągu uważane są za zbędne gadżety, choć ich producenci dwoją się i troją, by wpłynąć na zmianę takiego poglądu.

Jeszcze do niedawna osoba chcąca kupić smartwatcha miała do dyspozycji kilka średnio udanych modeli i całą masę technologicznego szrotu, który w wielu przypadkach nie powinien przejść w ogóle przez kontrolę jakości. Obecnie na szczęście nie musimy bać się nadziania na zakupową minę, gdyż w sprzedaży dostępna jest już całkiem spora liczba dopracowanych pod względem technicznym zegarków przystosowanych do ściśle określonych potrzeb danej grupy konsumentów.

Do testów postanowiliśmy wziąć trzy naszym zdaniem najlepsze modele, jakie można obecnie dostać w sklepach. Wszystkie z zaprezentowanych zegarków posiadają swoje mocne strony, ale w żadnym wypadku nie są urządzeniami pozbawionymi wad. Pomimo kilku technicznych niedociągnięć, jak na dłoni widać, że smartwatche uporały się już z większością „chorób wieku dziecięcego” i przez swą coraz większą funkcjonalność zasługują na uwagę każdego zadeklarowanego wielbiciela nowoczesnych gadżetów. W pierwszym narożniku ringu do walki staje Apple Watch – produkt stworzony dla fanów ekosystemu Apple, zdolnych do zapłacenia nieco większej kwoty za gadżet doskonale dogadujący się z leżącym w kieszeni iPhonem. W drugim rozgrzewa się Pebble Time Steel, czyli najnowszy model smartwatcha powstały dzięki hojności użytkowników portalu Kickstarter, którzy wsparli firmę Pebble oszałamiającą kwotą 20 mln dolarów. Trzeci narożnik należy do Motoroli Moto 360, przygotowanej z myślą o użytkownikach urządzeń mobilnych z systemem Android. O tym, który z zawodników odniesie zwycięstwo, przekonacie się po zakończeniu przygotowa-nego przez nas trójrundowego pojedynku.

Testujemy…

Apple Watch

Najsłynniejszy i zarazem najdroższy z zaprezentowanych smartwatchów. Czy jego styl i funkcje wystarczą mu do walki z konkurencją?

watch-main

 SPECYFIKACJA

 • WYMIARY TARCZY: 38,6×33,3×10,5 mm (38 mm); 42×35,9×10,5 mm (42 mm)
 • ROZDZIELCZOŚĆ WYŚWIETLACZA: 272×340 (38 mm); 312×390 (42 mm)
 • CPU: procesor Apple
 • BATERIA: 205 mAh
 • KOPERTA: z aluminium, nierdzewnej stali lub złota
 • WODOSZCZELNOŚĆ: IP67
 • WAGA KOPERTY: zależy od wersji
 • KOLOR: różne w zależności od wybranego modelu
 • PASEK: silikonowy, skórzany lub metalowy
 • CENA: od 1 700 PLN

Cyfrowa koronka Apple Watcha działa jako przycisk i pokrętło kontrolne. Zegarek sprzedawany jest w dwóch wersjach gabarytowych: 38 mm oraz 42 mm.

Motorola Moto 360

360 udowadnia, że Motorola w dalszym ciągu ma smykałkę do tworzenia eleganckich smartwatchów z Androidem Wear.

moto-main

SPECYFIKACJA

 • WYMIARY TARCZY: 42×11,4 mm (42 mm); 46×11,4 mm (46 mm)
 • ROZDZIELCZOŚĆ WYŚWIETLACZA: 360×325 (42 mm); 360×330 (46 mm)
 • CPU: 1,2 GHz quad-core, Snapdragon 400
 • BATERIA: 300 mAh (42 mm); 400 mAh (46 mm)
 • KOPERTA: z nierdzewnej stali
 • WODOSZCZELNOŚĆ: IP67
 • WAGA KOPERTY: 50 g
 • KOLOR: czarny lub srebrny
 • PASEK: skórzany lub metalowy
 • CENA: 900 PLN (42 mm), 1 400 PLN (46 mm)

Z boku koperty umieszczono pojedynczy przycisk. Standardowa wersja Moto 360 sprzedawana jest z wykonanym ze skóry paskiem.

Pebble Time Steel

Współpracuje zarówno z iOS, jak i Androidem, kosztuje znacznie mniej niż „celebryta” z Cupertino i ma naprawdę świetną baterię.

pebble-main

SPECYFIKACJA

 • WYMIARY TARCZY: 40,5×37,5×10,5 mm
 • ROZDZIELCZOŚĆ WYŚWIETLACZA: 144×168 pikseli
 • CPU: Cortex M4
 • BATERIA: 200 mAh
 • KOPERTA: ze stali z powłoką PVD
 • WODOSZCZELNOŚĆ: IP67
 • WAGA KOPERTY: 38 g
 • KOLOR: czarny lub złoty
 • PASEK: skórzany lub metalowy
 • CENA: 1 400 PLN

Time Steel posiada 64-kolorowy wyświetlacz LCD. Nie zachwyca on rozdzielczością wyświetlanego obrazu, ale nie wpływa zbyt mocno na wydajność baterii.

Test 01: Wygląd i komfort

W przeciwieństwie do schowanego w kieszeni telefonu, ze smartwatcha korzysta się praktycznie przez całą dobę, dlatego też przy jego zakupie nie powinno się godzić na żadne kompromisy i wybrać model o jak najbardziej odpowiadającym nam designie.

moto-det-2

Apple Watch z pewnością jest urządzeniem,  którym można zadać szyku w towarzystwie. Jakość jego wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie, obsługuje się go z użyciem pomysłowo zaprojektowanej „cyfrowej koronki”, a jeśli tylko posiadamy odpowiednie zasoby gotówki, to bez problemu możemy kupić model optymalnie dostosowany do naszych preferencji. W sprzedaży dostępne są trzy podstawowe warianty zegarka – jeśli jednak uwzględni się opcję wyboru rodzaju paska oraz materiału z jakiego została wykonana koperta, to otrzymujemy zawrotną liczbę czterdziestu różnych wersji Watcha.

PEBBLE TIME STEEL CECHUJE SIĘ BARDZO NISKIM ZAPOTRZEBOWANIEM NA ENERGIĘ.

Moto 360 jest propozycją dla zwolenników smartwatchów o wzornictwie przypominającym wygląd tradycyjnych zegarków. Okrągła koperta otoczona cienką metalową obwódką prezentuje się elegancko i jest dostępna w dwóch wersjach gabarytowych: małej o średnicy 42 mm oraz dużej, 46-milimetrowej. Produkt Motoroli wykonany został estetycznie, jednak z racji dość sporych rozmiarów nie będzie on pasował osobom z chudymi nadgarstkami.

pebble-det-1

Pebble Time Steel pod względem wzornictwa przypomina nieco stalową wersję Apple Watcha. We wnętrzu prostokątnej koperty zamiast panelu dotykowego znajdziemy tu jednak 64-kolorowy wyświetlacz wykonany w technologii e-paper, który może nie jest w stanie zrobić wrażenia na miłośnikach technologicznego przepychu, ale za to posiada ogromny wpływ na żywotność baterii zegarka. Pod względem wydajności wbudowanego akumulatora Pebble Time Steel nie daje konkurencji żadnych szans.

Rundę wygrywa…

Pebble Time Steel

Apple Watch wygląda  świetnie, ale z czysto praktycznego punktu widzenia to właśnie smartwatch Pebble zasługuje na palmę pierwszeństwa.

Test 02: Funkcje

Wszystkie z zaprezentowanych smartwatchów łączą się z telefonem za pośrednictwem Bluetooth. Jeśli chcesz Apple Watcha, musisz posiadać iPhone’a. Motorola Moto 360 współpracuje z iOS i Androidem, ale uwierz nam na słowo, że o wiele lepiej będzie, jeśli sparujesz go z urządzeniem działającym w oparciu o system Google. Pebble Time Steel z kolei doskonale dogaduje się z obydwoma ww. systemami operacyjnymi. Posiadasz smartfona z systemem Windows? No cóż, w takim razie musisz obejść się smakiem.

watch-det-2

O ile Pebble Time Steel jest najbardziej „otwarty” pod kątem software’owej współpracy z różnymi modelami smartfonów, o tyle nie zachwyca w temacie swej hardware’owej funkcjonalności. Mamy tu w zasadzie wyłącznie akcelerometr oraz żyroskop – czujniki te pozwalają na pomiar liczby kroków i to w zasadzie wszystko, co można by napisać o ich przydatności. Zegarek Pebble posiada też śmiesznie małą ilość wbudowanej pamięci równą jedynie 16 MB.

APPLE WATCH I MOTO 360 POSIADAJĄ WBUDOWANY PULSOMETR.

Apple Watch i Moto 360 w tej ostatniej kwestii wypadają znacznie lepiej. Sprzęt Apple oferuje 8 GB na dane, z czego 2 GB można poświęcić na przechowywanie utworów muzycznych. Zegarek Motoroli oddaje do dyspozycji 4 GB, co również powinno wystarczyć do przechowania najpotrzebniejszych aplikacji wraz z zestawem ulubionych piosenek.

pebble-det-2

Oba te modele zostały też wyposażone w pulsometr, w związku z czym mogą przypaść do gustu wielbicielom wszelkiej maści aplikacji fitnessowych. Żaden z testowanych tutaj smartwatchów nie posiada wbudowanego modułu GPS, dlatego też chcąc korzystać z oprogramowania śledzącego zmiany lokalizacji użytkownika jesteśmy zmuszeni do noszenia ze sobą smartfona. Warto też dodać, że cała trójka spełnia normę IP67 i bez problemu wytrzymuje kąpiel pod prysznicem.

Rundę wygrywa…

Apple Watch

Pozornie Moto 360 i Watch są do siebie bardzo podobne, ale to produkt Apple posiada dokładniejszy pulsometr, dzięki czemu odnosi tutaj zwycięstwo.

Test 03: System operacyjny

Choć smartwatche są już dostępne na rynku od jakiegoś czasu, to w dalszym ciągu jak na dłoni widać, że ich producenci nie odkryli jeszcze metody na stworzenie idealnego systemu operacyjnego. Android Watch jest bardzo nieuporządkowanym systemem i brakuje mu nieco bardziej przyjaznego użytkownikowi interfejsu, natomiast Watch OS w porównaniu z iOS wypada dość słabo zwłaszcza w kontekście intuicyjności swej obsługi.

moto-det-1

Spośród całej trójki testowanych zegarków najprzystępniejszy system operacyjny posiada Pebble. Interfejs ten jest banalny w obsłudze, a jego obsługa polega w zasadzie głównie na scrollowaniu w górę lub dół widocznego na wyświetlaczu menu, co w bardzo szybki sposób pozwala na dostanie się do poszukiwanej opcji. Samo menu aplikacji również nie nastręcza problemów w obsłudze nawet początkującemu użytkownikowi, czego nie można niestety powiedzieć o rozwiązaniach zastosowanych w smartwatchu Motoroli. Apple Watch pod względem intuicyjności obsługi plasuje się gdzieś pomiędzy Time Steel a Moto 360 – nie sposób nie docenić tu jednak pomysłowości projektantów, którzy postanowili stworzyć interesujący mechanizm poruszania się po opcjach z użyciem cyfrowej koronki.

PEBBLE TIME POSIADA NAJPRZYSTĘPNIEJSZY W OBSŁUDZE SYSTEM OPERACYJNY.

Jeśli chodzi o aplikacje, Pebble wypada naprawdę nieźle. Android Wear i Watch OS są młodymi systemami operacyjnymi i pod względem potencjału związanego z liczbą dostępnych aplikacji są w znacznie lepszej pozycji niż Pebble OS. Suche zestawienie liczb mówi samo za siebie – w chwili pisania tego tekstu Pebble umożliwia korzystanie z 1 750 aplikacji, Android Wear 1 800, zaś Watch OS zapewnia dostęp do aż 8 500 appek. Jak na dłoni widać więc, że większość deweloperów skupiła swe wysiłki na tworzeniu software’u dla zegarka Apple.

watch-det-1

Ostatecznie trzeba więc zadać sobie pytanie – czy kupujemy świetny produkt na tu i teraz czy inwestujemy w sprzęt, który swój pełny potencjał pokaże dopiero za jakiś czas?

Rundę wygrywa…

Pebble Time Steel

Pebble jest najprostszy w obsłudze, działa z iOS/Androidem i w codziennym użytkowaniu sprawdza się po prostu najlepiej.

Werdykt

#1 Pebble Time Steel 4/5

pebble-straight

LUBIMY Bezkonkurencyjną żywotność baterii. Łatwość obsługi i wygodę w codziennym użytkowaniu.

ALE System Pebble OS ma już swoje lata i brakuje mu stylowego wyglądu, jakim mogą pochwalić się konkurencyjne systemy operacyjne. Wyświetlacz jest co prawda energooszczędny, ale generuje maksymalnie 64-kolorowy obraz, co w obliczu silnej konkurencji wypada słabo.

ZDANIEM T3 Na dzień dzisiejszy Pebble zwycięża z Watchem i Moto 360, bo w przeciwieństwie do nich tu i teraz oferuje sprawdzone rozwiązania. Jak będzie za rok? Zobaczymy.

#2 Apple Watch 3/5

watch-straight

LUBIMY Wygląda fantastycznie i posiada dokładny pulsometr.

ALE Kosztuje sporo. Ma słabą baterię. Interfejs nie zachwyca swoją intuicyjnością.

ZDANIEM T3 Pierwszy Watch ma potencjał, który Apple z pewnością wykorzysta przy tworzeniu jego następcy.

#3 Motorola Moto 360 3/5

moto-straight

LUBIMY Elegancki wygląd, czytelny wyświetlacz, sporą liczbę dostępnych aplikacji.

ALE Żywotność baterii. Android Wear nie jest dopracowany.

ZDANIEM T3 Świetnie prezentujący się smartwatch z przeciętnym systemem operacyjnym.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Testy

TEST: Naim Mu-so (druga generacja)

Na rynku głośników multiroom pojawił się kolejny mocny gracz, wyposażony w onieśmielającą jakość dźwięku i wiele inteligentnych funkcji.

Opublikowane

dnia

Magazyn T3

Zmiany na dobre nie zawsze widoczne są na pierwszy rzut oka. Wizualnie nowa generacja Naim Mu-so niewiele różni się od luksusowego i stylowego poprzednika, ale pod względem jakości audio to potężny krok do przodu, na dodatek uzupełniony nowymi, użytecznymi opcjami łączności bezprzewodowej.

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

Mu-so 2 zdobył nasze serca nie tylko potężnym, głośnym brzmieniem, ale także niezawodną funkcjonalnością. To sprzęt wart każdej wydanej złotówki.

Wynik
90

Plusy

Fantastyczny dźwięk, atrakcyjny wygląd, łatwa w obsłudze aplikacja, wsparcie dla wszystkich najważniejszych serwisów streamingowych.

Minusy

Duże wymiary i waga mogą być niepraktyczne w mniejszych mieszkaniach.

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: Garmin Dash Cam Mini

Kamerka samochodowa, która oferuje tylko to, co niezbędne – czy warto zainstalować ją w swoim aucie?

Opublikowane

dnia

Wideorejestratory samochodowe regularnie goszczą na naszych łamach, więc nietrudno jest zaobserwować panujący wśród producentów trend na wyposażanie ich w jak najszersze portfolio dodatków i asystentów. Przy Dash Cam Mini Garmin zdecydował się na pójście w zupełnie inną stronę. Czy malutka, minimalistyczna kamerka przypadnie nam do gustu bardziej niż jej wypasiona konkurencja? 

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

Dash Cam Mini oferuje wszystkie niezbędne funkcje wideorejestratora… i nic poza tym. To poprawny sprzęt, ale nie może równać się z potężnie wyposażonymi propozycjami konkurencji.

Wynik
67

Plusy

Malutka, ale wyposażona w całkiem niezłą matrycę. Dobra jakość wideo.

Minusy

Słaba łączność ze smartfonem. Bardzo uboga w funkcje. Tryb parkingowy wymaga dopłaty.

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: JBL Partybox 100

Bo na grube imprezy potrzebne jest specjalne udźwiękowienie…

Opublikowane

dnia

przez

Wyobraź sobie, że jesteś organizatorem Imprezy przez duże I. Wśród najważniejszych rzeczy, o które musisz zadbać, na pewno znajdzie się odpowiednie udźwiękowienie. Kieszonkowe głośniki Bluetooth są niezastąpione na domówkach i w plenerze, ale żeby udźwignąć ciężar większego wydarzenia, potrzebne jest potężniejsze nagłośnienie, na przykład w formie Partybox 100 od JBL – najmłodszego członka imprezowej rodziny od JBL.  

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

Partybox 100 to świetnie zaprojektowany i doskonale wykonany głośnik, zaprojektowany z myślą o imprezach, które trwają od świtu do świtu.

Wynik
81

Plusy

Potężny, donośny i wyrazisty dźwięk. Duża dowolność w ustawianiu głośnika. Może służyć jako maszyna do karaoke i wzmacniacz gitarowy.

Minusy

Brak możliwości sterowania oświetleniem poprzez aplikację. 

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: Oculus Quest

Bezprzewodowe granie w VR? Sprawdźmy, czy Oculus Quest zapoczątkuje rewolucję bez kabli.

Opublikowane

dnia

przez

Magazyn T3

Headsety VR i przewody to nierozłączna para. Kable ciągną się wzdłuż pleców, po podłodze w salonie, od umieszczonych na półkach czujników przestrzennych aż po komputer lub konsolę, wypełniając całą przestrzeń i stwarzając zagrożenie podczas brodzenia w wirtualnej rzeczywistości. Niełatwo jest zapanować nad tą plątaniną, ale teraz można z niej zupełnie zrezygnować. Na rynku ukazał się bowiem Oculus Quest, który obciął wszystkie przewody i zamiast nich zaproponował wygodne, wciągające eksplorowanie VR – takie, o jakim marzyliśmy od wielu lat. 

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM…

Oculus Quest ma stać się ambasadorem VR wśród użytkowników, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z wirtualną rzeczywistością.

Wynik
83

Plusy

Lekka, bezprzewodowa konstrukcja. Bardzo dobre wrażenia audiowizualne.

Minusy

Mniej mocy niż komputerowe headsety. Gry dostępne jedynie przez Oculus Store.

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: Astell&Kern A&norma SR15

Czy odtwarzacz z nowej kolekcji A&K może konkurować z droższymi modelami?

Opublikowane

dnia

A&norma SR15 to kolejny po ciepło przyjętym AK70 MKII odtwarzacz od Astell&Kern z kategorii „budżetowej”. Trochę trudno przypinać tę łatkę sprzętowi za 3,5 tysiąca złotych, ale gdy weźmiemy pod uwagę najwyższą jakość wykonania i bezbłędne brzmienie, cena ta nie będzie wcale wydawała się wygórowana. 

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM…

Poważny gracz na rynku odtwarzaczy hi-fi, który kusi sporymi możliwościami i atrakcyjną ceną.

Wynik
90

Plusy

Ekstrawagancka stylistyka. Wysoka jakość brzmienia, również bezprzewodowo. Intuicyjny interfejs.

Minusy

Stosunkowo mało możliwości personalizacji dźwięku.

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne