Połącz się z nami

Newsy

Rozłam w Bitcoinie

Najpopularniejsza kryptowaluta podzieli się na dwa odłamy.

Opublikowane

dnia

To Bitcoin zapoczątkował światowy trend na kryptowaluty. Zapis transakcji dokonywanych w tych walutach odbywa się w postaci łańcucha bloków (tzw. blockchaina) – zdecentralizowanego łańcucha operacji, który ze względu na swoją konstrukcję p2p jest właściwie niemożliwy do złamania. To właśnie blockchain stał się przyczyną rozłamu w Bitcoinie.

Technologia łańcucha bloków opiera się na „zawieszonych” w sieci kopiach bloków danych. Aby dokonać jakiejkolwiek operacji na bitcoinach, poszczególne wersje bloków danych muszą porozumieć się ze sobą i zostać między sobą uzgodnione – jeśli w jakimkolwiek wykryte zostanie odstępstwo, jest ono odrzucane przez resztę systemu. Rozwiązanie to uodparnia system transakcyjny na praktycznie jakiekolwiek próby zewnętrznej ingerencji, jednak ma ono jedną wadę: im bardziej rozbudowany system i więcej użytkowników, tym wolniejsza autoryzacja każdej transakcji.

Właśnie ten aspekt działalności Bitcoina – mała wydajność blockchaina – stoi za niedawnym rozłamem. Nowy odłam o nazwie Bitcoin Cash będzie kontynuował technologię łańcucha bloków (powiększając jednak znacząco objętość poszczególnych bloków). Stary Bitcoin wdroży natomiast technologię SegWit2x, która ma zwiększać pojemność bloku poprzez usuwanie zbędnych danych. Co najważniejsze, twórcy zapowiadają, że żadne działanie przez nich podjęte nie zagrozi kryptowalucie zgromadzonej w portfelach indywidualnych użytkowników.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Telewizor The Frame 2019: bo liczy się sztuka. I kropka (kwantowa)

W tym roku The Frame zaskoczy miliardem odcieni barw.

Opublikowane

dnia

Telewizor The Frame w nowej odsłonie od dziś jest dostępny w salonach Samsung Brand Store w całej Polsce. Ten unikatowy produkt w niezwykły sposób łączy nowoczesne technologie ze sztuką i jednocześnie sprawia, że staje się ona bardziej przystępna. Kolejny odcinek serialu właśnie się skończył? Teraz możesz nacieszyć oczy obrazem ulubionego malarza.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Kultura

Netflix przygotowuje nowy serial z He-Manem

Showrunnerem projektu zostanie Kevin Smith.

Opublikowane

dnia

Po ciepło przyjętym re-boocie popularnego serialu z lat 80 She-Ra, Netflix zabrał się za kolejną serię osadzoną w tym uniwersum. Masters of the Universe: Revelation będzie kontynuacją kultowej kreskówki He-Man i Władcy Wszechświata.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Spotify dla rodziny z nowymi funkcjami

Kontrola rodzicielska i możliwość tworzenia wspólnych playlist.

Opublikowane

dnia

Pakiet rodzinny Spotify do tej pory był często wykorzystywany przez grupy znajomych, którzy chcieli zaoszczędzić na dostępie do muzyki w trybie Premium – poza ceną i wymaganiem, że wszyscy jego posiadacze muszą mieszkać razem, nie różnił się on niczym specjalnym od klasycznej subskrypcji. Teraz otrzyma on dodatkowe funkcje czyniące go bardziej „rodzinnym” niż poprzednio.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Minecraft z… obsługą ray-tracingu

Pozwala ona dodać głębi prostej oprawie graficznej.

Opublikowane

dnia

Kiedy Battlefield V został ogłoszony pierwszym tytułem wykorzystującym ray-tracing, wiele osób miało wątpliwości co do trafności tego ruchu – w końcu to sieciowa strzelanka, w której nie ma czasu na podziwianie widoków. Teraz nowa technologia trafi do jeszcze bardziej niespodziewanej gry…

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Xiaomi, Oppo i Vivo pracują nad systemem przesyłania plików

Ma ona działać podobnie do Apple AirDrop.

Opublikowane

dnia

Trzy popularne chińskie marki łączą siły. Ich wspólny projekt dotyczy nie hardware’u, ale nowych funkcji oprogramowania – producenci ogłosili, że na ich telefony już wkrótce trafi system pozwalający na bezpośredni transfer plików pomiędzy urządzeniami mobilnymi.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne