SOCJAL
Do góry


Sztuczna inteligencja na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej

Pomoże usprawnić proces przekraczania granicy i wykrywać nieprawidłowości.

Kontrola paszportowa czasami jest tylko formalnością, a czasami wieloetapową procedurą. Unia Europejska chce uprościć ten proces za pomocą sztucznej inteligencji iBorderCtrl, która wykryje, czy przekraczająca granicę osoba kłamie lub chce coś ukryć.

Procedura przekraczania granicy z wykorzystaniem iBorderCtrl ma ograniczać interwencje celników do minimum. W pierwszym kroku osoba podróżująca wypełni aplikację online i zeskanuje swoje dokumenty identyfikacyjne, w tym paszport z niezbędnymi wizami. Następnie odbędzie ona rozmowę z wirtualnym celnikiem – sztuczną inteligencją, która zada jej szereg pytań i dokładnie przeanalizuje mimikę i reakcje użytkownika w trakcie udzielania odpowiedzi. Podczas wywiadu padną pytania typu „co znajduje się w twojej walizce?” czy „czy gdybym zajrzał do twojej walizki okazałoby się, że mówisz prawdę?”. Jeśli wirtualny celnik wykryje zbyt dużo nieprawidłowości, przeprowadzi on pełną analizę biometryczną podróżnika i przekaże go w ręce ludzkich specjalistów.

iBorderCtrl wciąż jest w fazie testów – podczas pierwszych badań sztuczna inteligencja prawidłowo zareagowała w 76% przypadków. Już wkrótce rozpocznie się sześciomiesięczny pilotażowy program, w trakcie którego system zostanie zaimplementowany na czterech przejściach granicznych w Grecji, na Łotwie i na Węgrzech. Jego celem będzie podwyższenie skuteczności iBorderCtrl do przynajmniej 85%. Ze względu na dość niską niezawodność sztucznej inteligencji, podczas testów nie będzie mogła ona nikogo zawrócić na granicy.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Newsy