Połącz się z nami

Newsy

Start pierwszej planowej misji Crew Dragon zakończony sukcesem

Czterej astronauci są już w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

To jeden z najistotniejszych momentów w historii NASA od niemal dekady. Zaprojektowana przez SpaceX kapsuła Crew Dragon właśnie wyruszyła w swoją pierwszą oficjalną misję. Na jej pokładzie znalazło się czterech astronautów.

Rakieta Falcon 9 z kapsułą wystartowała w niedzielę z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral o godzinie 19:27 czasu lokalnego (1:27 w nocy według czasu polskiego). Start przebiegł bez zarzutów, a pierwszy człon rakiety udało się odzyskać za pomocą statku-drona SpaceX. Pojazd Crew Dragon, który otrzymał przezwisko „Resilience” (z angielskiego „odporność, wytrzymałość”), kieruje się właśnie w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – łącznie lot będzie trwał 27 godzin.

Na pokładzie pierwszej oficjalnej misji Crew Dragon znalazło się trzech astronautów NASA, Shannon Walker, Victor Glover i Mike Hopkins, jak również Soichi Noguchi, reprezentujący japońską agencję kosmiczną JAXA. Spędzą oni na stacji pół roku.

To pierwszy od prawie dekady start misji załogowej z terenu Stanów Zjednoczonych – po zakończeniu programu wahadłowców kosmicznych NASA była zmuszona korzystać z rosyjskich pojazdów Sojuz. Dopiero współpraca ze SpaceX i Boeingiem umożliwiła jej przeprowadzanie własnych misji. Dzięki Crew Dragon, amerykańska agencja kosmiczna będzie mogła wysyłać w przestrzeń okołoziemską więcej misji badawczych, a w przyszłości może nawet komercyjnych. Na pokładzie kapsuły od SpaceX znajduje się miejsce dla aż siedmiu osób, co wskazuje na to, że obok personelu MSK wsiądą do nich także turyści.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

TEST: Google Nest Audio

Testy

TEST: Creative Outlier Active V2

Testy

Project Latte – aplikacje z Androida na Windowsie

Newsy

TEST: Opel Grandland X Hybrid4

Moto

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!