Połącz się z nami

Newsy

SpaceX Crew Dragon dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Dokowanie zakończyło się sukcesem.

Opublikowane

dnia

Mimo wielu przeszkód i opóźnień projekt SpaceX Crew Dragon właśnie osiągnął kolejny kamień milowy. Pierwszy lot kapsuły na Międzynarodową Stację Kosmiczną zakończył się bezproblemowym dotarciem do celu.

Crew Dragon została wyniesiona na orbitę Ziemi za pomocą rakiety Falcon 9 w sobotę. Kapsuła musiała wykonać 18 okrążeń dookoła naszej planety, aby wreszcie połączyć się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną nad Nową Zelandią w niedzielę. Dokowanie odbyło się w pełni automatycznie – nie trzeba było nawet korzystać z pomocniczego, robotycznego ramienia, które było poprzednio używane podczas misji transportowych przeprowadzanych przez SpaceX. Na pokładzie kapsuły znajdował się tylko manekin, ale po szczęśliwym połączeniu do wnętrza Crew Dragon wkroczyli astronauci, którzy zbadali stan wnętrza, w tym jego szczelność, i przygotowali pojazd do „postoju” na stacji. Ten potrwa do piątku, kiedy to zostanie przetestowany kolejny bardzo ważny aspekt, czyli odłączanie Crew Dragon od stacji i jej powrót na Ziemię, a dokładnie bezpieczne lądowanie w falach Oceanu Atlantyckiego.

To dopiero pierwszy lot Crew Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną, ale NASA jest dobrej myśli i przewiduje, że już za kilka miesięcy kapsuły od SpaceX będą mogły wynosić astronautów na orbitę. To jedyny sposób na uniezależnienie się amerykańskiej agencji kosmicznej od rosyjskich kapsuł Sojuz, z których do tej pory musiała korzystać. W ramach projektu testowany jest także statek Starliner od Boeinga, którego pierwszy lot bezzałogowy został niestety opóźniony przez problemy ze zbiornikiem paliwa.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Fundacja Internet Archive udostępnia gry na MS-DOS do pobrania

Aż 2 500 tytułów z lat 80 i 90 do wyboru.

Opublikowane

dnia

Niektórzy czytelnicy na pewno pamiętają erę pierwszych gier na pecety. Stare platformówki, erpegi, puzzle i przygody tekstowe bywają jednak niemożliwe do uruchomienia na nowoczesnych komputerach, nawet za pomocą DOS-owych emulatorów. Na szczęście teraz możemy zagrać w nie za pośrednictwem Internet Archive.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Razer Blade 15 Advanced z optyczną klawiaturą

Wykorzystuje ona podczerwone czujniki.

Opublikowane

dnia

Klawiatury w laptopach dzielą się na dwie grupy: mechaniczne, które są głośne, ale żywotne, oraz te bardziej popularne, membranowe – pracujące cicho, chociaż dość szybko się zużywające. Razer właśnie dorzucił do tego zestawienia kolejny rodzaj przełączników, optyczne.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Ford i Audi prezentują system wirtualnej rzeczywistości do samochodu

Oparty na filmie Narzeczona Frankensteina.

Opublikowane

dnia

Wirtualna rzeczywistość w aucie to technologia, która zmieni dowolny przejazd w interaktywną przygodę – oczywiście o ile nie siedzimy na fotelu kierowcy. Ford, Audi Holoride i Universal Monsters zaprezentowali właśnie system rozrywki VR do samochodu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Facebook Libra traci poparcie Visy i MasterCard

Poważne kłopoty kryptowaluty Facebooka.

Opublikowane

dnia

Ledwie tydzień temu pisaliśmy o wycofaniu się systemu płatności PayPal z organizacji Libra, mającej na celu stworzenie uniwersalnej kryptowaluty. Teraz ambitny projekt zapoczątkowany przez Facebooka otrzymał kolejny cios, tym razem ze strony pięciu kolejnych partnerów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Kultura

„Batwoman” – nowy serial inspirowany komiksami DC

Premiera w HBO GO już 15 października.

Opublikowane

dnia

przez

Batwoman to nowy serial przygodowy inspirowany bohaterami z komiksów DC, w którym rolę Mrocznego Rycerza przyjmuje na siebie kobieta. Główna bohaterka, aby pomóc ojcu i uratować Gotham przed chaosem, zostaje tytułową Batwoman. Premiera serialu Batwoman odbędzie się już 15 października w HBO GO.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne