Połącz się z nami

Newsy

Rosetta – sztuczna inteligencja do odczytywania obrazów

Sposób Facebooka na walkę z treściami promującymi przemoc i nienawiść.

Opublikowane

dnia

Nieskończenie łatwiej jest wykryć i ocenić treść wrzuconą do sieci w formie tekstu niż tę umieszczoną na obrazku, dlatego memy stały się tak popularną formą wygłaszania skrajnych opinii. Facebook znalazł na to sposób – sztuczna inteligencja Rosetta potrafi odczytywać napisy umieszczone na zdjęciach i w filmach.

Sztuczna inteligencja została zaprojektowana w celu automatyzacji procesu usuwania zawartości, które są sprzeczne z regulaminem portalu. Potrafi ona nie tylko wykrywać, czy na danym zdjęciu znajduje się napis, ale także rozpoznawać poszczególne słowa i umieszczać je w kontekście wypowiedzi. Proces ten składa się z dwóch etapów: w pierwszym Rosetta identyfikuje, w których częściach obrazu mogą potencjalnie znajdować się litery. Po wykryciu słów AI odczyta je znak po znaku, porówna z bazą językową a następnie przekonwertuje do postaci rozpoznawalnej przez algorytm usuwania szkodliwych treści. Sztuczna inteligencja potrafi rozpoznać litery należące nie tylko to alfabetów łacińskich.

Rosetta działa już od pewnego czasu na Facebooku i Instagramie. W ciągu jednego dnia system rozpoznaje i konwertuje średnio miliard obrazków i ujęć z filmów. Według Facebooka sztuczna inteligencja może być wykorzystywana nie tylko do eliminacji treści propagujących nienawiść, ale także do transkrypcji treści z obrazków dla osób niewidomych i słabo widzących. Z punktu widzenia europejskich odbiorców ciekawe jest natomiast, jak będzie wyglądała działalność Rosetty po przyjęciu dyrektywy o prawach autorskich i czy Facebook wykorzysta swoje narzędzie również w celu walki z treściami stanowiącymi jej naruszenie. Na razie portal nie wypowiedział się na ten temat.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Sztuczna inteligencja od Adobe rozpoznaje edytowane zdjęcia

Narzędzie do walki z technologią deepfake?

Opublikowane

dnia

W erze Photoshopa coraz trudniej jest rozpoznać, które zdjęcia są w pełni naturalne, a które zostały poddane retuszowi. Pomóc w tym może sztuczna inteligencja rozwijana przez Adobe i Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley rozpoznająca, czy dana grafika była poddawana korekcie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Nowy wygląd aplikacji mobilnej Spotify

Zmiany przede wszystkim dla użytkowników Premium.

Opublikowane

dnia

Spotify od jakiegoś czasu mocno stawia na podcasty. Widać to także w nowym układzie aplikacji mobilnej dla subskrybentów serwisu – biblioteka zawartości została ułożona w taki sposób, aby dawać im łatwiejszy dostęp do słuchowisk.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Reedycja konsoli PC Engine Core Grafx od Konami

W wersjach na rynek amerykański, europejski i japoński.

Opublikowane

dnia

Niektóre konsole nie osiągnęły takiej popularności jak NES czy Sega Genesis, a przynajmniej nie w Europie. PC Engine, znane także jako TurboGrafx-16, było w późnych latach 80 prawdziwym hitem w Japonii, ale na zachodzie zdobyło stosunkowo niewielu fanów. Mimo tego Konami postanowiło wypuścić w świat jej odświeżoną wersję.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Mapy Google ze zgłaszaniem utrudnień drogowych

Kolejne funkcje dla społeczności w popularnej aplikacji.

Opublikowane

dnia

Wielu kierowców preferuje Yanosika i Waze od Map Google – te pierwsze aplikacje pozwalają uzyskiwać szybkie informacje na temat nagłych sytuacji drogowych. Funkcja zgłaszania utrudnień nareszcie trafiła także do polskiej wersji nawigacji od Google.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Nowości od Creative w strefie audio!

Coś dla sportowców i fanów dobrego dźwięku.

Opublikowane

dnia

przez

Creative wprowadza kolejne nowości na lato, nowy model słuchawek bezprzewodowych edycja specjalna Outlier Air Sports, niskobudżetowe słuchawki Outlier Active dla wszystkich aktywnych, odporny na warunki atmosferyczne głośnik Muvo Play, nowatorski zestaw głośnikowy 2.1 do komputera Pebble Plus.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne