Połącz się z nami

Newsy

NVIDIA i Mercedes stworzą autonomiczny system jazdy

Jego sercem będzie nowej generacji komputer pokładowy.

Komputer i samochód działające na podzespołach tego samego producenta? Już wkrótce będzie to możliwe – Nvidia i Mercedes-Benz oficjalnie ogłosili współpracę. Jej celem będzie opracowanie nowoczesnej platformy asystentów kierowcy, a ostatecznie również systemu autonomicznej jazdy.

Pierwsze auta od Mercedesa-Benza z technologią Drive AGX Orin mają pojawić się na rynku w 2024 roku. System NVIDII, dotychczas wykorzystywany także w elektrycznych pojazdach chińskiej marki Xpeng, składa się z procesora typu System-on-Chip, kompletu czujników i kamer oraz zarządzającego ich pracą oprogramowania. W autach niemieckiego producenta posłuży on do stworzenia systemu jazdy autonomicznej poziomu 2 (jazda półautonomiczna, na przykład po autostradzie) i 3 (przejęcie sterowania przez komputer w niektórych, bezpiecznych sytuacjach w mieście), jak również opracowania w pełni samodzielnego systemu parkowania.

Nie wszystkie spośród tych funkcji będą dostępne w momencie wyjazdu samochodu z fabryki – jednym z najważniejszych elementów systemu Mercedesa i NVIDII ma być możliwość aktualizacji oprogramowania poprzez internet. Niektóre z nich będą darmowe, ale taki model dystrybucji usług otwiera także drzwi do zdalnej sprzedaży dodatkowych pakietów wyposażenia i subskrypcji. Niewykluczone, że kierowcy będą mogli kupić wybrane systemy bezpieczeństwa i aplikacje bezpośrednio z poziomu systemu infotainment. Pozwoli to również wydłużyć okres życia samochodu, który będzie mógł być wyposażany w kompatybilne technologie jeszcze wiele lat po jego zakupie.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

TEST: DJI Mavic Air 2

Testy

Oficjalna premiera Sony Xperia 5 II

Newsy

iRobot prezentuje Roombę i3+

Newsy

Wrzesień 2020, 9/2020

Magazyn

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!