Połącz się z nami

Newsy

NASA zakończyła testy „marsjańskiego helikoptera”

Poradzi sobie nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.

Misja Mars 2020 zbliża się wielkimi krokami. Jej ważną częścią mają być pionierskie loty w atmosferze Czerwonej Planety. Prototyp „marsjańskiego drona” pomyślnie przeszedł wszystkie testy i jest gotów do podjęcia wyzwania.

Symulacja marsjańskich warunków przeprowadzona została w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA, w którym testowano także inne sondy i łaziki wysyłane na Księżyc, Marsa i w przestrzeń kosmiczną. Naukowcy zadbali o wytworzenie sztucznej atmosfery o odpowiedniej gęstości i zaprojektowali mechaniczny system naśladujący działanie marsjańskiej grawitacji. Helikopter przeszedł pomyślnie dwa testy, podczas których uniósł się na niezbyt imponującą wysokość 5 cm i utrzymał w powietrzu przez minutę. Czas ten wystarczył do zebrania danych potwierdzających jego zdolność do pracy w marsjańskich warunkach atmosferycznych.

Helikopter trafi na Marsa wraz z nienazwanym jeszcze łazikiem w lutym 2021 – wtedy przewidywane jest wylądowanie misji Mars 2020 na powierzchni planety. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, stanie się on pierwszym latającym pojazdem bezzałogowym w marsjańskiej przestrzeni powietrznej. Sam łazik zbada natomiast geologię planety, zbierze próbki z jej powierzchni i sprawdzi, czy na Marsie mogło kiedyś istnieć życie.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Unia Europejska przyspiesza programy kosmiczne

Newsy

NASA stworzyła naszyjnik, który ostrzega przed dotykaniem twarzy

Newsy

NASA ogłasza konkurs na projekt… księżycowej wygódki

Newsy

SpaceX wynosi kolejne 60 satelitów Starlink na orbitę

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!