Połącz się z nami

Newsy

NASA otwiera Międzynarodową Stację Kosmiczną dla przedsiębiorców

Firmy będą mogły testować na niej produkty i kręcić spoty reklamowe.

Czy chciałbyś polecieć na pozaziemską wyprawę biznesową? Osoby, które odpowiedziały twierdząco na to pytanie, już wkrótce będą mogły zrealizować swoje marzenie. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna została właśnie otwarta do celów komercyjnych.

Decyzja NASA została spowodowana chęcią przekształcenia ISS w swoisty hub biznesowy, umożliwiający prywatnym firmom i inwestorom wypromowanie swoich produktów w warunkach nieważkości. Wśród usług, które będzie oferowała Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, znajdziemy testowanie produktów przez astronautów za pomocą sprzętu wykorzystywanego do badań naukowych, tworzenie kampanii marketingowych w kosmosie, badania nad możliwością stosowania danych procesów technologicznych w warunkach pozaziemskich i wiele innych, w tym komercyjne wycieczki.

Oczywiście skorzystanie z ISS będzie wiązało się z pewnymi obostrzeniami. Na stację kosmiczną będzie można wysłać łącznie 175 kg komercyjnego cargo, a załoga NASA przeznaczy na jego obsługę jedynie 90 godzin. Również kosmiczni turyści będą musieli podporządkować się pewnym zasadom: w ciągu roku dozwolone będą jedynie dwa loty komercyjne obsłużone wyłącznie za pomocą amerykańskiego środka transportu (na przykład testowanej właśnie kapsuły SpaceX Crew Dragon), a maksymalna długość pobytu na stacji to 30 dni. Również koszty wycieczki w kosmos są dość wygórowane – za jedną noc na ISS zapłacimy 35 000 USD (ok. 132 600 PLN), ale w cenę tę nie jest wliczony transport.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Szósta misja tajemniczego wahadłowca X-37

Newsy

SpaceX udostępnia symulator dokowania Crew Dragon

Newsy

NASA i Tom Cruise nakręcą film w kosmosie

Newsy

NASA i SpaceX ujawniają datę pierwszego załogowego lotu Crew Dragon

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!