Połącz się z nami

Newsy

Microsoft Build 2017, czyli dzień drugi

Microsoft chce zostać kumplem wszystkich.

Drugi dzień konferencji Microsoft Build był zdecydowanie bardziej nastawiony na zwykłych konsumentów, niż deweloperów, którzy mieli swoje 3 godziny dzień wcześniej. Wczoraj jednak pierwsze skrzypce grała kolejna duża aktualizacja systemu Windows 10, która wprowadzi szereg nowości do środowiska Microsoftu.

System Windows 10 otrzyma aktualizację, którą nazwano Fall Creators Update. Już z samej nazwy nawet mniej biegli znawcy języka Szekspira będą w stanie wywnioskować, że będzie ona miała miejsce tej jesieni i skupi się na twórcach wszelkiego rodzaju treści. Wśród nowości znajdziemy między innymi „schowek” oparty na chmurze, który pozwoli nam przenosić treści z jednego urządzenia na drugie, nowy Task View i możliwość rozpoczynania pracy nad np. prezentacją na jednym komputerze i kończenia jej na drugim. Właściciele komputerów Apple z pewnością rozpoznają tą funkcje (w systemie macOS znajdziemy ją pod pseudonimem Continuity). Kolejną duża nowością ma być lepsza integracja chmury OneDrive z naszymi lokalnymi plikami w komputerze. Microsoft nazywa to Files On-Demand i opiera się na możliwości szybkiego podglądu wszystkich plików (nawet tych niezsynchronizowanych na innych urządzeniach) i synchronizacji z chmurą tylko tych które potrzebujemy. Równie znaczącym dodatkiem ma być funkcja Timeline, która pozwoli nam prześledzić wszystkie nasze działania na komputerze kilka dni wstecz. Na deser wraz z aktualizacją użytkownicy dostaną aplikację Story Remix, która w wielkim uproszczeniu jest Movie Makerem na sterydach. Edytując filmy będziemy mogli dodawać wiele równych elementów, z których najciekawiej zapowiadają się animacje 3D.

Kolejnym dużym ogłoszeniem było wprowadzenie nowego języka projektowego, który nazwano Fluent Design System. Do tej pory projekt ten nosił nazwę Project Neon. Z tego co mogliśmy wczoraj zobaczyć w dużym stopniu jest on oparty na Material Design stworzonym przez Google, ale z kilkoma znaczącymi różnicami. Dzięki temu posunięciu Microsoft ma nadzieję zunifikować wygląd swoich aplikacji i nadać im pewnej lekkości, która lepiej będzie się prezentować na ekranie.

Po wczorajszym wieczorze możemy również być pewni, że Microsoft chce zostać kumplem wszystkich. Nie tylko znajdziemy pod koniec roku iTunesa w sklepie z aplikacjami Microsoftu, ale również Spotify. Wspomniana funkcja „Schowek” w chmurze będzie z kolei dostępna poprzez aplikację Swiftkey między innymi na smartfonach z Androidem. Ponadto samo projektowanie i testowanie aplikacji na iOS będzie teraz możliwie na systemie Windows poprzez program Xamarin Live Player i Visual Studio.

Autor:

Dobry duch i woda na młyn naszej redakcji. Pilnuje terminów, buduje treści i tworzy layout magazynu. Czasami też znajduje czas na filiżankę kawy, bez której nie wyobraża sobie życia.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

TEST: Microsoft Surface Headphones 2

Testy

Microsoft zdradza tytuły startowe Xboxa Series X/S

Newsy

Nowa aplikacja Xbox z możliwością streamingu gier na smartfony z Androidem

Newsy

Microsoft ostatecznie nie kupi TikToka

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!