Połącz się z nami

Newsy

Koenigsegg buduje hybrydowe superauto

Samochód ma być neutralny pod względem emisji CO2.

Opublikowane

dnia

Czy superauta mogą być przyjazne dla środowiska? Coraz więcej producentów stwierdza, że tak. Do tego grona dołączył także szwedzki Koenigsegg, który ogłosił, że pracuje nad stworzeniem w pełni neutralnego pod względem emisyjnym hybrydowego samochodu sportowego.

W przeciwieństwie do wielu konkurentów Koenigsegg zdecydował się na zaprojektowanie auta hybrydowego, a nie pełnego „elektryka”. Samochód otrzyma dość niewielką baterię i jednostkę spalinową wyposażoną w specjalnie zaprojektowany układ rozrządu FreeValve. Zamiast standardowego wału będzie on wyposażony w szereg hydrauliczno-pneumatycznych siłowników precyzyjnie sterujących każdym zaworem cylindra podczas pracy silnika.

W praktyce oznacza to, że do startu auto nie będzie wymagało benzyny czy oleju napędowego, ale innego, mniej emisyjnego paliwa – jako przykład podany został czysty etanol. Założyciel marki podkreśla, że celem Koenigsegg jest udowodnienie, że można wyprodukować bezemisyjny silnik spalinowy. Poza aspektem środowiskowym auto ma usatysfakcjonować miłośników szybkiej jazdy i sportowego designu. Samochód trafi do sprzedaży najwcześniej w przyszłym roku i będzie kosztował okrągły milion euro.

Koenigsegg to firma zajmująca się seryjną produkcją aut sportowych, chociaż jej roczną produkcję należy liczyć w dziesiątkach, a nie dziesiątkach tysięcy egzemplarzy. W jej ofercie znajdują się takie modele, jak najszybszy fabryczny samochód świata One:1, zasilany etanolem CCXR Edition czy hybryda Koenigsegg Regera. Ten ostatni jest jednak znacznie droższy od obecnie opracowywanego modelu i nie tak przyjazny dla środowiska pod względem emisji dwutlenku węgla.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Odtwarzacz multimedialny VLC z poważną luką bezpieczeństwa

Opublikowane

dnia

Odtwarzacz VLC Media Player to jeden z najpopularniejszych programów tego typu od wielu lat. Okazuje się jednak, że miliony jego użytkowników są obecnie narażone na atak z zewnątrz przez lukę, która znajduje się w ostatniej wersji oprogramowania.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Archer MR600 – pierwszy stacjonarny router 4G+ od TP-Link

Opublikowane

dnia

Wychodząc naprzeciw rosnącym wymaganiom użytkowników internetu mobilnego, TP-Link rozszerzył swoje portfolio urządzeń LTE i wprowadził na rynek stacjonarny router 4G+, Archer MR600. (więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Galaxy Tab S6 – przecieki na temat nowego tabletu Samsunga

Opublikowane

dnia

7 sierpnia Samsung pokaże swój nowy smartfon, czy raczej phablet, Galaxy Note 10, oraz zegarek Galaxy Watch Active 2. Wspominaliśmy, że w okolicach tego terminu powinniśmy także spodziewać się, że Galaxy Fold w końcu ujrzy światło dzienne. Teraz wiemy, że koreańska firma planuje coś jeszcze – istnieje duża szansa, że na sierpniowym evencie zobaczymy nowy tablet Samsunga – Galaxy Tab S6.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Kultura

Wiedźmin Netfliksa z teaserem!

Opublikowane

dnia

Podczas festiwalu San Diego Comic Con 2019 gwiazda serialu Henry Cavill pokazał fanom zgromadzonym w Hali H pierwszy zwiastun serialu Wiedźmin.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung Galaxy Fold – drugie podejście po falstarcie

Opublikowane

dnia

To jeszcze nie oficjalna informacja, ale źródło jest całkiem poważne: Narodowy Uniwersytet Seulski i KAIST, jak również „ktoś bliski sprawie”, informują, że Samsung Galaxy Fold po licznych perturbacjach trafi na rynek w okolicach prezentacji modelu Galaxy Note 10, która będzie miała miejsce już 7 sierpnia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne