Połącz się z nami

Newsy

Koenigsegg buduje hybrydowe superauto

Samochód ma być neutralny pod względem emisji CO2.

Opublikowane

dnia

Czy superauta mogą być przyjazne dla środowiska? Coraz więcej producentów stwierdza, że tak. Do tego grona dołączył także szwedzki Koenigsegg, który ogłosił, że pracuje nad stworzeniem w pełni neutralnego pod względem emisyjnym hybrydowego samochodu sportowego.

W przeciwieństwie do wielu konkurentów Koenigsegg zdecydował się na zaprojektowanie auta hybrydowego, a nie pełnego „elektryka”. Samochód otrzyma dość niewielką baterię i jednostkę spalinową wyposażoną w specjalnie zaprojektowany układ rozrządu FreeValve. Zamiast standardowego wału będzie on wyposażony w szereg hydrauliczno-pneumatycznych siłowników precyzyjnie sterujących każdym zaworem cylindra podczas pracy silnika.

W praktyce oznacza to, że do startu auto nie będzie wymagało benzyny czy oleju napędowego, ale innego, mniej emisyjnego paliwa – jako przykład podany został czysty etanol. Założyciel marki podkreśla, że celem Koenigsegg jest udowodnienie, że można wyprodukować bezemisyjny silnik spalinowy. Poza aspektem środowiskowym auto ma usatysfakcjonować miłośników szybkiej jazdy i sportowego designu. Samochód trafi do sprzedaży najwcześniej w przyszłym roku i będzie kosztował okrągły milion euro.

Koenigsegg to firma zajmująca się seryjną produkcją aut sportowych, chociaż jej roczną produkcję należy liczyć w dziesiątkach, a nie dziesiątkach tysięcy egzemplarzy. W jej ofercie znajdują się takie modele, jak najszybszy fabryczny samochód świata One:1, zasilany etanolem CCXR Edition czy hybryda Koenigsegg Regera. Ten ostatni jest jednak znacznie droższy od obecnie opracowywanego modelu i nie tak przyjazny dla środowiska pod względem emisji dwutlenku węgla.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Dane klientów Morele.net dostępne w sieci

Brak haseł i informacji o płatnościach, ale wyciekły telefony.

Opublikowane

dnia

Baza danych o klientach sklepu internetowego Morele.net została wykradziona w zeszłym roku, ale do tej pory była ona dostępna jedynie w niektórych kręgach. Dopiero teraz odpowiedzialny na wyciek haker opublikował ją w internecie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Problemy z ekranami recenzenckich telefonów Galaxy Fold

Kontrowersje związane z warstwą ochronną i wytrzymałością na zgięcia.

Opublikowane

dnia

Technologia składanych ekranów dopiero wchodzi do świata smartfonów, dlatego można było przewidzieć, że napotka ona na swojej drodze pewne przeszkody. Część użytkowników recenzenckich egzemplarzy Samsunga Galaxy Fold zgłosiła problemy z wyświetlaczami smartfonów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Sony ujawnia pierwsze informacje na temat PlayStation 5

Wsparcie dla 8K i ray-tracingu.

Opublikowane

dnia

Wieści o następcy PS4 od czasu do czasu pojawiają się w internecie, ale do tej pory żadne z nich nie zostały oficjalnie potwierdzone lub zaprzeczone. Dopiero teraz Sony zdecydowało się na ujawnienie pierwszych detali next-genowej konsoli.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Koniec dysputy pomiędzy Apple i Qualcomm

Firmy podpisały porozumienie licencyjne na 6 lat.

Opublikowane

dnia

Jeden z najgłośniejszych sporów w technologicznym świecie, jaki mogliśmy zaobserwować w ciągu ostatnich lat, właśnie dobiegł końca. Apple i Qualcomm porozumiały się w sprawie sporu o rzekomo skradzione rozwiązania patentowe i podpisały umowę licencyjną.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Serce wydrukowane na drukarce 3D

Do jego stworzenia wykorzystano komórki pacjenta.

Opublikowane

dnia

Druk 3D jest stosowany w naukach medycznych nie od dzisiaj, ale do tej pory nie był on stosowany do drukowania w pełni działających organów. Aż do teraz – naukowcy zaprezentowali pierwsze unaczynione serce wydrukowane z ludzkich komórek.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne