Połącz się z nami

Newsy

iPhone skończył 10 lat i co dalej…?

Posiadanie iPhone’a stało się wyznacznikiem społecznym.

Opublikowane

dnia

Jeśli jeszcze nie zauważyliście 2017 rok jest bardzo ważny dla Apple. Jest ku temu pewien powód, który miał swoją premierę 10 lat temu. 29 czerwca 2007 roku Steve Jobs zaprezentował światu pierwszego iPhone’a, który nie tylko zmienił to w jaki sposób myślimy dzisiaj o smartfonie, ale stał się najlepiej sprzedającym produktem tej właśnie firmy.

Kiedy pierwszy iPhone pojawił się na rynku wiele osób nie wiedziało co tak naprawdę myśleć o tym urządzeniu. Do tej pory rynek telefonów komórkowych nie korzystał z ekranów dotykowych, miał relatywnie skomplikowane systemy operacyjne i kilka podstawowych funkcji. Z biegiem czasu iPhone stał się przykładem, za którym podążyli inni producenci. Nie obyło się oczywiście bez wpadek. Jak się szybko okazało w przypadku pierwszego modelu najgorzej dopracowaną funkcją iPhone’a była możliwość wykonywania połączeń telefonicznych. Sygnał był słaby i często rwały się połączenia. Jednak jakość wykonania, materiały i futurystyczny, jak na tamte czasy, ekran zaskarbiły sobie uznanie fanów na całym świecie. Podobnie jak w przypadku wielu innych produktów Apple posiadanie iPhone’a stało się wyznacznikiem społecznym, mówiło „jesteś spoko” i co warto wspomnieć również „masz dużo pieniędzy”.

Z tym ostatnim za wiele się nie zmieniło. iPhone to nadal towar luksusowy, który kosztuje więcej niż inne smartfony. Z tym pierwszym jednak jest dzisiaj różnie. Mniej więcej do modelu iPhone 5 (choć tu zdania mogą być podzielone) produkt ten stanowił klasę sam dla siebie. Konkurencja w postaci smartfonów z systemem Android goniła produkt Apple, ale była nadal o kilka kroków z tyłu. Niedługo potem nastąpił jednak zwrot. Nagle system Android wykonał krok milowy i stanął do równej walki. Za jego przykładem poszli producenci smartfonów tacy jak Samsung, HTC, LG czy Sony, którzy nie tylko zaczęli zwracać większą uwagę na jakość wykonania, ale również na design swoich urządzeń. Dzisiaj to właśnie ci gracze wprowadzają innowacyjne rozwiązania, które kilka lat potem, w ten czy inny sposób, kopiuje Apple. Fakt, nie wszystkie androidowe nowinki się przyjmują, ale czas kiedy to Apple rewolucjonizowało rynek smartfonów dawno przeminął.

Co zatem zostało po tych 10 latach? Jak się okazuje całkiem sporo. Apple zarobiło (i nadal zarabia) gigantyczne pieniądze na sprzedaży iPhone’a, który stawowi około 80% ich obrotu. Telefon ten jest ciągle dobrem pożądanym przez miliony ludzi na całym świecie. Pomimo braku większego rozwoju samego urządzenia i garści małych nowości przy każdej kolejnej iteracji Apple może liczyć na wierną rzeszę fanów, którzy nie chcą zmieniać ekosystemu, w którym żyją.

Z uwagi na jubileuszowy rok już tej jesieni zobaczymy iPhone’a 8, który ma być prawdziwą „rewolucją” w tym świecie. Mogę się jednak z wami założyć, że zdecydowanie nie będzie i chętnie podbiję stawkę zakładając się, że pobije on rekordy sprzedaży Apple. Z dotychczasowych doniesień wynika, iż możemy się spodziewać w nim bezprzewodowego ładowania, usunięcia przycisku Home i ekranu, który będzie pokrywał cały front urządzenia. Nie jest to ani rewolucyjne, ani nowe. Nie zmienia jednak faktu, że iPhone sprzeda się jak ciepła bułeczki.

Często zastanawiam się czy Steve Jobs, gdyby nadał żył, pochwaliłby swoich kolegów za to w jaką stronę poszli z tym urządzeniem. Lubię sobie wtedy wyobrażać, że nie. W mojej świadomości Apple Jobsa robiło rzeczy pod prąd i ryzykowało, kiedy cała reszta grała w defensywie. Dzisiaj największą rewolucją Apple od lat jest usunięcie gniazda słuchawkowego w modelu z cyferką 7.

Prawda jest jednak taka, że nie ma znaczenia to co mi się wydaje. Rola Jobsa w historii iPhone dobiegła końca w chwili jego śmierci. Wprowadził on i ugruntował pozycję tego urządzenia. Sprawił, że iPhone’a stał się fajny. Z czasem zmieniły się jednak nasze oczekiwania i potrzeby. Ekrany stały się większe, urządzenia lżejsze i szybsze. Ludzie chcą Facebooka, możliwości wysyłania ikon emoji i robienia sobie selfie w łazienkach. To w jaką stronę Tim Cook i Jony Ive poprowadzą to urządzenie jest dzisiaj dyktowane przez potrzeby rynku i o ile za 10 lat nie zmyje nas wielka fala powodziowa, będziemy mogli wspominać kolejną dekadę ewolucji, która z rewolucją pewnie nie będzie już nigdy miała wiele wspólnego.

Dobry duch i woda na młyn naszej redakcji. Pilnuje terminów, buduje treści i tworzy layout magazynu. Czasami też znajduje czas na filiżankę kawy, bez której nie wyobraża sobie życia.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Under Armour prezentuje kolekcję ubrań dla kosmicznych turystów

Przeznaczona dla osób korzystających z usług Virgin Galactic.

Opublikowane

dnia

Pozaziemskie wyprawy wakacyjne to póki co marzenie, ale już wkrótce ma ono być bliższe realizacji. Prace nad projektami SpaceX, Blue Origin i Virgin Galactic postępują na tyle szybko, że niektórzy producenci postanowili już wejść na rynek kosmicznych gadżetów, na przykład odzieżowa marka Under Armour.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung Galaxy S10 z błędem czytnika linii papilarnych

Aktualizacja eliminująca błąd jest już w przygotowaniu.

Opublikowane

dnia

Zabezpieczenia biometryczne to jedne z najbardziej niezawodnych sposobów na ograniczenie osobom trzecim dostępu do naszych urządzeń. Czasami jednak i w nich pojawiają się różne błędy obniżające skuteczność ochrony. Jeden z nich wykryto właśnie we flagowym smartfonie Galaxy S10.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Analogue prezentuje nową, kieszonkową konsolę retro Pocket

Odpalimy na niej gry z GameBoya, GBC, GBA i nie tylko.

Opublikowane

dnia

Konsole retro przeżywają prawdziwy renesans. Oprócz ich oficjalnych reedycji zaprojektowanych przez ich oficjalnych producentów, na rynek trafiają także konstrukcje zewnętrznych deweloperów. Jednym z ich jest Analogue, które tym razem zdecydowało się na przywrócenie do życia Game Boya.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

XC40 Recharge – pierwszy „elektryk” od Volvo

Pierwszy etap na drodze do całkowitej neutralności klimatycznej producenta.

Opublikowane

dnia

Elektryczne samochody znajdują się w ofercie większości popularnych marek. Do niedawna wyjątkiem wśród nich było Volvo, które dopiero dziś zaprezentowało swojego pierwszego elektrycznego crossovera XC40 Recharge. W najbliższych latach producent planuje wprowadzenie kolejnych modeli.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Made by Google 2019 – pozostałe nowości

Coś w podróż i coś dla domu.

Opublikowane

dnia

Gwiazdą konferencji były oczywiście tegoroczne flagowce, ale nie należy zapominać także o innych nowościach. Tym razem poznaliśmy leciutkiego laptopa Pixelbook Go, prawdziwie bezprzewodowe Pixel Buds i kilka urządzeń domowych z serii Nest. Poznaliśmy także datę premiery Google Stadia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne