Połącz się z nami

Newsy

Intel prezentuje nowy sposób produkcji podzespołów komputerowych

Rdzenie Sunny Cove 10 nm i układanie czipów w stosy.

Opublikowane

dnia

Ostatnimi czasy mogło się wydawać, że konkurencja wyprzedziła Intela w wyścigu technologicznym, ale firma nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Już wkrótce do sprzedaży trafią procesory wykorzystujące rdzenie 10 nm i układy scalone wykonane w nowatorskim procesie układania poszczególnych elementów obliczeniowych na sobie.

Architektura Sunny Cove bazuje na zapowiadanym już od dawna procesie 10 nm. Najprościej rzecz ujmując, ma on zapewnić większą wydajność przy mniejszym poborze mocy: procesory będą potrafiły jednocześnie wykonywać więcej operacji, a specjalne algorytmy zredukują opóźnienie w wykonywaniu czynności. Rdzenie mają także sprawniej wykonywać operacje szyfrowania danych. Sunny Cove trafi do procesorów najprawdopodobniej już w przyszłym roku, a Intel zapowiada, że architektura będzie na bieżąco rozwijana, a w najbliższych latach wydane zostaną jej kolejne generacje.

Obok rdzeni 10 nm Intel zaprezentował także technologię Foveros, która polega na tworzeniu układów scalonych z ułożonych na sobie podzespołów. Podobne rozwiązane wykorzystywane jest w czipach mobilnych, jednak rozwiązanie Intela ma być bardziej zaawansowane pod względem wydajności. Wszystkie komponenty będą bowiem połączone silikonową warstwą, która zwiększy liczbę połączeń między nimi, a co za tym idzie, szybkość działania. Proces Foveros umożliwia połączenie wszystkich typów podzespołów – procesorów, modemów, układów graficznych i innych elementów. Wykonane w nim układy scalone trafią do pierwszych urządzeń w 2019 roku.

Zapowiedzi Intela mają szansę porządnie namieszać na rynku procesorów konsumenckich. AMD w przyszłym miesiącu planuje oficjalną premierę układów gamingowych wykonanych w litografii 7 nm, a Qualcomm niedawno pokazał pierwszy procesor komputerowy 7 nm typu ARM. Podzespoły wykorzystujące Sunny Cove zachęcą wielu klientów do zakupu produktów Intel, a układy Foveros mają potencjał, by stać się hitem urządzeń przenośnych.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Pierwszy w pełni kobiecy spacer kosmiczny

Dwie astronautki wymieniły zepsuty zasilacz.

Opublikowane

dnia

Spacer kosmiczny odbyty jedynie w kobiecym składzie był przez wiele lat jedynie marzeniem. Dopiero w piątek dwie amerykańskie astronautki, Christina Koch i Jessica Meir, po raz pierwszy z powodzeniem spędziły ponad siedem godzin na zewnątrz stacji kosmicznej.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Motorola Razr ze składanym ekranem już w listopadzie

Oficjalny powrót jednego z najbardziej rozpoznawalnych telefonów.

Opublikowane

dnia

Motorola ogłosiła, że w październiku swoją premierę będzie miał telefon z klapką Razr. Wbrew pozorom nie cofnęliśmy się do 2004 roku – nowy Razr to następca kultowego modelu V3, ale wyposażony w pojedynczy, składany ekran.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Under Armour prezentuje kolekcję ubrań dla kosmicznych turystów

Przeznaczona dla osób korzystających z usług Virgin Galactic.

Opublikowane

dnia

Pozaziemskie wyprawy wakacyjne to póki co marzenie, ale już wkrótce ma ono być bliższe realizacji. Prace nad projektami SpaceX, Blue Origin i Virgin Galactic postępują na tyle szybko, że niektórzy producenci postanowili już wejść na rynek kosmicznych gadżetów, na przykład odzieżowa marka Under Armour.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung Galaxy S10 z błędem czytnika linii papilarnych

Aktualizacja eliminująca błąd jest już w przygotowaniu.

Opublikowane

dnia

Zabezpieczenia biometryczne to jedne z najbardziej niezawodnych sposobów na ograniczenie osobom trzecim dostępu do naszych urządzeń. Czasami jednak i w nich pojawiają się różne błędy obniżające skuteczność ochrony. Jeden z nich wykryto właśnie we flagowym smartfonie Galaxy S10.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Analogue prezentuje nową, kieszonkową konsolę retro Pocket

Odpalimy na niej gry z GameBoya, GBC, GBA i nie tylko.

Opublikowane

dnia

Konsole retro przeżywają prawdziwy renesans. Oprócz ich oficjalnych reedycji zaprojektowanych przez ich oficjalnych producentów, na rynek trafiają także konstrukcje zewnętrznych deweloperów. Jednym z ich jest Analogue, które tym razem zdecydowało się na przywrócenie do życia Game Boya.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne