Połącz się z nami

Newsy

Intel padł ofiarą poważnego wycieku danych

20 GB dokumentów zawierających kod źródłowy i informacje patentowe.

Wycieki i ataki ransomware są obecnie na porządku dziennym, ale nie wszystkie z nich mają tak dotkliwe skutki, jak ten z Intela. W opublikowanych w sieci plikach można bowiem znaleźć informacje o patentach producenta i kody źródłowe procesorów.

Pakiet zawierający 20 GB danych został umieszczony na stronach z plikami torrent i Twitterze. Szwajcarski deweloper Tillie Kottmann, który udostępnił je publicznie, twierdzi, że otrzymał je od anonimowego hakera. Włamanie do baz danych Intela miało nastąpić w maju, a opublikowany w sieci zbiór danych to dopiero pierwsza część potężnego wycieku.

Zawarte w pakiecie pliki mają charakter tajny i poufny. Wśród wykradzionych informacji znalazły się kody źródłowe procesorów z serii Kaby Lake oraz schematy i narzędzia stworzone z myślą o nadchodzącej linii Tiger Lake. Zbiór zawiera także zgłoszenia patentowe, programy debugujące i wewnętrzne dokumenty Intela. Tillie Kottmann podkreśla, że pliki nie były właściwie chronione – dostęp do części archiwów zablokowany był jedynie hasłem „Intel123”.

Intel potwierdza wyciek, ale twierdzi, że nie jest on efektem działalności hakerskiej. Zawartość baz danych ma pochodzić z platformy zasobów i projektowania Intela, na której znajdują się dokumenty dostępne dla klientów i partnerów firmy. „Niebiescy” utrzymują, że pliki zostały pobrane przez osobę mającą dostęp do poufnych informacji i umieszczone w sieci, ale nie zawierają żadnych informacji, które mogłyby zagrozić użytkownikom.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Android Auto nareszcie dostępny w Polsce

Newsy

Modułowy komputer Razer Tomahawk dostępny w przedsprzedaży

Newsy

Świąteczny przewodnik prezentowy 2020

Publikacje

HTC XR suite – produktywność przyszłości

Publikacje

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!