Połącz się z nami

Newsy

IBM rezygnuje z prac nad technologiami rozpoznawania twarzy

Firma sprzeciwia się wykorzystywaniu narzędzia do profilowania osób.

Przez Stany Zjednoczone przelewa się fala protestów przeciwko brutalności policji na tle rasowym. Wywołała ona dyskusję na temat metod stosowanych przez amerykańskie służby porządkowe, także tych technologicznych. W odpowiedzi na nie IBM zdecydowało się zaprzestać prac nad technologią rozpoznawania twarzy.

Decyzja producenta została podyktowana troską o transparentne i uczciwe postępowanie z informacjami o obywatelach. W liście otwartym skierowanym do Kongresu Stanów Zjednoczonych, przedstawiciele IBM podkreślają, że technologie rozpoznawania twarzy nigdy nie powinny być wykorzystywane do masowej inwigilacji, profilowania rasowego oraz innych działań naruszających podstawowe prawa i wolności człowieka. Jednocześnie firma zaprosiła inne przedsiębiorstwa do dyskusji na temat miejsca tych algorytmów w utrzymywaniu porządku publicznego.

Technologia rozpoznawania twarzy była wielokrotnie sprawdzana pod kątem dokładności w zależności od koloru skóry i płci obserwowanych osób. Przeprowadzone przez Joy Buolamwini i Timnit Gebru badanie Gender Shades z 2018 roku wskazało, że większość najpopularniejszych systemów rozpoznawania twarzy (w tym ten od IBM) ma problemy z poprawną identyfikacją ciemnoskórych osób, w szczególności kobiet. Podobne wyniki zostały uzyskane w zeszłorocznym projekcie amerykańskiego Narodowego Instytutu Standaryzacji i Technologii. IBM ma nadzieję, że technologie rozpoznawania twarzy nie wejdą do powszechnego wykorzystywania przez amerykańską policję do czasu udoskonalenia technologii i wyeliminowania niedokładnej identyfikacji osób.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Sieć 5G a bezpieczeństwo, czyli jak zmniejszyć pozostawiany cyfrowy ślad w Internecie

Publikacje

Acer Swift 5 w najnowszej odsłonie

Newsy

Apple nie zapłaci 13 mld EUR zaległego podatku

Testy

Apple zapłaciło Samsungowi 950 mln USD kary

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!