Połącz się z nami

Newsy

Google wstrzymuje słuchanie rozmów na terenie Unii Europejskiej

Program transkrypcji audio zawieszony na trzy miesiące.

Nasłuchiwanie rozmów przez wirtualnych asystentów to nic nowego – Google, Apple i Amazon wykorzystują urywki konwersacji i wydawanych poleceń, aby ulepszyć rozpoznawanie różnych języków. Po ostatnich wyciekach medialnych Unia Europejska postanowiła przyjrzeć się praktykom najbardziej rozpowszechnionego asystenta w Europie.

Inspektorat Ochrony Danych Osobowych w Hamburgu oficjalnie rozpoczął śledztwo w sprawie słuchania i transkrybowania rozmów zarejestrowanych przez Asystenta Google w celu poprawy systemów rozpoznawania mowy. Działanie zostało podjęte w wyniku niedawnego ujawnienia 1 000 prywatnych konwersacji zarejestrowanych przez Google na terenie Belgii i Holandii, które następnie trafiły do pracowników zajmujących się ich transkrypcją. Wśród nagrań znalazły się 153 przypadki, w których Asystent Google nie został uprzednio przywołany, w tym takie, gdzie użytkownicy znajdowali się w prywatnych momentach lub nawet w niebezpieczeństwie.

W odpowiedzi na śledztwo Google zgodziło się na tymczasowe zawieszenie programu na okres trzech miesięcy i podjęcie współpracy z niemieckim inspektoratem. Zostanie on zatrzymany na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Jednocześnie Google podkreśliło, że proces transkrypcji nagrań obejmuje jedynie 0,2% wszystkich zarejestrowanych klipów, a wszystkie nagrania są przekazywane pracownikom losowo, bez połączenia ich z niczyim kontem Google. Niewykluczone, że organy UE przyjrzą się także pozostałym dwóm asystentom. Dyskusja z Apple może być zadziwiająco prosta: po ujawnieniu informacji dotyczących odsłuchiwania rozmów nagranych przez Siri, firma bez oficjalnych nacisków z zewnątrz postanowiła tymczasowo zatrzymać program ulepszania rozpoznawania mowy.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Aplikacje G-Suite zmieniają się w Google Workspace

Newsy

Google kończy wsparcie dla Daydream VR

Newsy

Google Pixel 5 i Pixel 4a 5G oficjalnie

Newsy

HarmonyOS od Huawei będzie dostępne na smartfonach

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!