SOCJAL
Do góry


Google usuwa opcję „pokaż obraz”

Ma to utrudnić kradzież cudzej własności intelektualnej.

Wyszukiwarka obrazów w Google to nieprzebrane źródło pięknych fotografii, ciekawych infografik i śmiesznych obrazków. Teraz trudniej będzie dzielić się nimi ze znajomymi – z wyszukiwarki znika opcja bezpośredniego podglądu obrazu.

Celem tego zabiegu ma być uniemożliwienie podglądu zdjęcia w pełnej rozdzielczości z pominięciem wizyty na stronie źródłowej. Obrazek nie będzie mógł być pobrany bezpośrednio – w tym celu będzie trzeba odwiedzić stronę internetową, na której jest zamieszczony, i samodzielnie otworzyć fotkę w dużej rozdzielczości. W oknie wyszukiwania pojawiać się będą również informacje na temat praw autorskich, którym podlega dane zdjęcie. Usunięty został także szybki dostęp do wyszukiwania za pomocą obrazu. Funkcja ta jest teraz dostępna tylko z poziomu głównej strony wyszukiwarki.

Usunięcie przycisku jest częścią ugody, jaką Google zawarło z bankiem zdjęć stockowych Getty Images. Konieczność odwiedzenia strony ma utrudnić kopiowanie grafik, a w rezultacie lepiej chronić prawa autorskie autorów fotografii. Należy jednak zauważyć, że dla zwykłego użytkownika zmiana ta może być po prostu irytująca. 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Newsy