Połącz się z nami

Newsy

Google Stadia – usługa strumieniowania gier

Umożliwi odtwarzanie tytułów w 4K i 60 kl./s.

Google już od dłuższego czasu planowało wejście na arenę gamingową, jednak dopiero podczas tegorocznej konferencji GDC odkryło, nad jak dużym przedsięwzięciem pracowało. Oto Google Stadia – usługa zdalnego strumieniowania gier działająca w przeglądarce Chrome.

Według Google usługa Stadia ma łączyć graczy, deweloperów i streamerów. Umożliwi ona strumieniowanie gry z dedykowanego serwera do właściwie każdego urządzenia – na początek będą to komputery z zainstalowaną przeglądarką Chrome, telewizory z Chromecastem i smartfony Pixel. Każdy tytuł będzie odtwarzany w jakości 4K i 60 kl./s, a w przyszłości dostępne będzie także granie w 8K. W trakcie gry użytkownik będzie mógł przełączać się pomiędzy urządzeniami, a także w dowolnym momencie rozpocząć strumieniowanie na kanale YouTube powiązanym z kontem użytym do zalogowania się do Stadia. Platforma będzie wspierała także opcje gry ze znajomymi, również tymi grającymi na innych konsolach, oraz zabawę w trybie lokalnego multiplayera za pomocą funkcji Stream Connect.

Do obsługi Stadia będzie można wykorzystać każdy kontroler USB lub Bluetooth, ale należy liczyć się z tym, że w grze przeszkadzać nam będą niewielkie opóźnienia. Aby je wyeliminować Google wprowadziło dedykowany kontroler łączący się bezpośrednio z odtwarzaną grą, a nie urządzeniem, na którym gramy. Z poziomu pada można rozpocząć transmisję na YouTube i… przywołać Asystenta Google. Wirtualny pomocnik jest tam głównie po to, by służyć radą, jeśli gracz zablokuje się w jakimś punkcie.

W co zagramy na Stadia? Wśród potwierdzonych tytułów znalazły się Shadow of the Tomb Raider oraz Assassin’s Creed Odyssey, a także nadchodzący Doom Eternal od id Software. Co ciekawe, na platformie na pewno pojawi się wiele tytułów ekskluzywnych stworzonych przez dedykowane studio Stadia Games and Entertainment. Usługa powinna trafić na nasze urządzenia jeszcze w tym roku – Google przewiduje, że gracze ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i „większości krajów europejskich” zagrają w pierwsze tytuły przed końcem 2019 roku. Więcej informacji, w tym cennik usługi, zostanie podane już wkrótce.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Cyberpunk 2077 znów opóźniony

Newsy

TEST: Audeze Penrose

Gaming

Darmowy streaming gier od Facebooka

Newsy

RECENZJA: Captain Tsubasa: Rise of New Champions

Gaming

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!