Połącz się z nami

Publikacje

Czego można się spodziewać po Google w 2013 roku?

Google bezlitośnie rozprawiło się z Apple w kwestii map, włożyło serce w Nexusa 7 i Nexusa 10, a pod koniec roku uwieńczyło swój sukces wypuszczając na rynek Nexusa 4. Dla firmy tej 2012 rok był wyjątkowo udany, zobaczmy więc, czego możemy się spodziewać z jej strony w nadchodzących 12 miesiącach?

1. Motorola do spółki z Google będzie tworzyć więcej sprzętu

Google już teraz optuje za tym, by Motorola wyprodukowała swojego własnego Nexusa. Bardzo możliwe jest, że takowe urządzenie pojawi się w połowie przyszłego roku. Z pewnością pod koniec roku ujrzymy także następcę Nexusa 4. Spora część rynkowych analityków przewiduje, że przeglądarkowy gigant może jeszcze nie raz zaskoczyć w kwestii nowych urządzeń.

2. Key Lime Pie wzmocni dominację Androida

Nie ulega wątpliwości, że już niebawem otrzymamy Androida w wersji 5.0. Najpewniej zostanie on przedstawiony w maju podczas eventu Google IO, w trakcie którego być może zaprezentowany zostanie jakiś nowy tablet/smartfon. Mobilny Windows jest zbyt młodym systemem a iOS dalej trzyma się mocno, lecz dzięki agresywnej polityce producentów takich jak Samsung, LG czy HTC, Android ma dużą szansę powiększyć i tak już ogromne grono swoich użytkowników.

3. Rozwój Google+

Brian Blau, dyrektor działu rozwoju w firmie świadczącej usługi doradcze z zakresu IT uważa, że po 18 miesiącach Google+ zacznie krystalizować swoją pozycję, zaznaczając swoją obecność zwłaszcza na rynku mobilnym. Sądzi on również, że ów serwis społecznościowy może otrzymać w niedalekiej przyszłości nowy interfejs użytkownika.

4. Google TV?

Coraz częściej słyszy się o chęci wchodzenia rynkowych gigantów w temat tworzenia swoich własnych produktów telewizyjnych. Jeśli chodzi o Google TV, to raczej na pewno nie ujrzymy jej w przyszłym roku. Możemy się założyć, że projekt ten brany jest pod uwagę i niebawem usłyszymy o nim nieco więcej ? obecnie jednak największym priorytetem firmy jest rozwój w dziedzinie produkcji urządzeń mobilnych.

5. Przejęcia podmiotów z dziedziny handlu elektronicznego

Część analityków przewiduje, że w 2013 roku Google będzie dokonywać sporych zakupów, ze szczególnym ukierunkowaniem na podmioty zajmujące się działalnością e-commerce.

6. Szersza oferta Chromebooków

Niewątpliwie w następnych 12 miesiącach ujrzymy nowe komputery działające w oparciu o system Chrome OS. Nie będzie ich pewnie dużo, natomiast z pewnością będą oferowały one o wiele lepszą specyfikację i rozbudowane wykorzystanie dobrodziejstw chmury.

7. Większa otwartość w stosunku do deweloperów

Google doskonale zdaje sobie sprawę, że większość twórców aplikacji najpierw zwraca swoją uwagę na iOS, dlatego musi nieco zmienić swoje podejście, oferując programistom stosowne zachęty i odpowiednie narzędzia. Niektórzy z analityków spekulują, że w 2013 roku przedstawione zostanie API dla Google+.

8. Oryginalna zawartość YouTube

Jako posiadacz serwisu YouTube, Google trzyma w rękach jedno z najpopularniejszych mediów ogólnoświatowej rozrywki. Nie dziwne więc, że coraz częściej pojawiają się głosy mówiące o tym, jakoby firma miała zaoferować autorskie treści, które miałyby nieść ze sobą określoną wartość (np. edukacyjną/rozrywkową/informacyjną).

9. Wielkie plany

Choć okulary Google Glass dla szarego śmiertelnika będą dostępne dopiero w 2014 roku, to już w przyszłym trafią one do deweloperów, którzy z pewnością wezmą je ostro w obroty, dzięki czemu możemy się spodziewać coraz to nowych zastosowań tego wymyślnego gadżetu.

Pojawiają się również plotki, jakoby firma miała w 2013 roku przedstawić jakąś rewolucyjną technologię, objawiającą się np. w postaci samoprowadzącego się samochodu :). Tego typu pomysły należy raczej jednak włożyć między bajki, choć nie da się ukryć, że Google chce uchodzić za lidera pod względem innowacyjności. Zatrudnienie Raymonda Kurzweila (znanego wynalazcy i wielkiego entuzjasty rozwoju sztucznych inteligencji) na pewno ma jakiś ukryty cel?

 

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Google Nearby Share – AirDrop dla Androida

Newsy

Google Pixel 4A oficjalnie

Newsy

Mroczna strona Steve’a Jobsa znowu na tapecie

Newsy

Głowy Facebooka, Google, Apple i Amazona na dywaniku

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!