Połącz się z nami

Newsy

Atak WannaCry najbardziej odczuli posiadacze pirackiego Windowsa

Obecna sytuacja raczej nie przekona nikogo do przesiadki na legalny system operacyjny.

Opublikowane

dnia

Atak ransomware WannaCry, który miał miejsce w ten weekend dotknął miliony komputerów na całym świecie. Jak się jednak okazuje największy problem mają lub będą mieli posiadacze nielegalnej wersji systemu Windows.

Komputer, który został zainfekowany przez WannaCry staje się ofiarą cyberterroryzmu. Użytkownik zostaje odcięty od danych i musi zapłacić 300 USD w Bitcoinach, aby odzyskać swoją własność. Jak twierdzi F-Secure, czyli fińska firma zajmująca się bezpieczeństwem w sieci, najwięcej ofiar ataku znajduje się w Rosji i Chinach. Jest tak głównie dlatego, że w tych właśnie krajach funkcjonuje najwięcej nielegalnych kopii systemu Windows. Jeszcze w marcu Microsoft raczył załatać w swoim systemie dziurę, którą wykorzystał WannaCry. Poprawkę otrzymał nawet Windows XP. Niestety patch ten z oczywistych powodów jest niedostępny dla posiadaczy pirackiej wersji systemu, a co za tym idzie komputer użytkownika pozostaje bezbronny w tej walce.

Według ankiety przeprowadzonej przez The Software Alliance w ostatnim roku ponad 70 procent komputerów w Chinach korzystało z nielegalnego oprogramowania. Rosja uplasowała się na drugim miejscu z wynikiem 64 procent. Na trzecim znalazły się Indie z 58 procentami. W Chinach problem ten jest na tyle duży, że z pirackiego Windowsa korzystają całe firmy i instytucje. Nielegalne systemy operacyjne działają nawet na posterunkach policji. Jeden z pracowników China Telecom opowiadał The New York Times, że kiedy jego firma nie była w stanie załatać systemu z uwagi na nielegalne pochodzenie Windows, nakazała mu wykorzystać patch wydany przez Qihoo 360, czyli serwis, który wspiera stare i pirackie wersje systemu Microsfotu.

Obecna sytuacja z całą pewnością nie przekona nikogo do przesiadki na legalny system operacyjny, a powinna, bo jeśli wierzyć doniesieniom to nie jest to koniec ataków WannaCry. Organy ścigania nadal nie znalazły winnych ataku, a śledztwo jest w toku. Najnowsze informacje wskazują, iż część kodu wykorzystanego do napisania WannaCry pochodzi z Korei Północnej, ale na tą chwilę nie wiadomo czy dochodzenie będzie miało szczęśliwe zakończenie.

Dobry duch i woda na młyn naszej redakcji. Pilnuje terminów, buduje treści i tworzy layout magazynu. Czasami też znajduje czas na filiżankę kawy, bez której nie wyobraża sobie życia.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Under Armour prezentuje kolekcję ubrań dla kosmicznych turystów

Przeznaczona dla osób korzystających z usług Virgin Galactic.

Opublikowane

dnia

Pozaziemskie wyprawy wakacyjne to póki co marzenie, ale już wkrótce ma ono być bliższe realizacji. Prace nad projektami SpaceX, Blue Origin i Virgin Galactic postępują na tyle szybko, że niektórzy producenci postanowili już wejść na rynek kosmicznych gadżetów, na przykład odzieżowa marka Under Armour.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung Galaxy S10 z błędem czytnika linii papilarnych

Aktualizacja eliminująca błąd jest już w przygotowaniu.

Opublikowane

dnia

Zabezpieczenia biometryczne to jedne z najbardziej niezawodnych sposobów na ograniczenie osobom trzecim dostępu do naszych urządzeń. Czasami jednak i w nich pojawiają się różne błędy obniżające skuteczność ochrony. Jeden z nich wykryto właśnie we flagowym smartfonie Galaxy S10.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Analogue prezentuje nową, kieszonkową konsolę retro Pocket

Odpalimy na niej gry z GameBoya, GBC, GBA i nie tylko.

Opublikowane

dnia

Konsole retro przeżywają prawdziwy renesans. Oprócz ich oficjalnych reedycji zaprojektowanych przez ich oficjalnych producentów, na rynek trafiają także konstrukcje zewnętrznych deweloperów. Jednym z ich jest Analogue, które tym razem zdecydowało się na przywrócenie do życia Game Boya.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

XC40 Recharge – pierwszy „elektryk” od Volvo

Pierwszy etap na drodze do całkowitej neutralności klimatycznej producenta.

Opublikowane

dnia

Elektryczne samochody znajdują się w ofercie większości popularnych marek. Do niedawna wyjątkiem wśród nich było Volvo, które dopiero dziś zaprezentowało swojego pierwszego elektrycznego crossovera XC40 Recharge. W najbliższych latach producent planuje wprowadzenie kolejnych modeli.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Made by Google 2019 – pozostałe nowości

Coś w podróż i coś dla domu.

Opublikowane

dnia

Gwiazdą konferencji były oczywiście tegoroczne flagowce, ale nie należy zapominać także o innych nowościach. Tym razem poznaliśmy leciutkiego laptopa Pixelbook Go, prawdziwie bezprzewodowe Pixel Buds i kilka urządzeń domowych z serii Nest. Poznaliśmy także datę premiery Google Stadia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne