Połącz się z nami

Newsy

Apple zbiera dane kontaktowe z iMessage

Apple może zostać poproszone o przekazanie danych kontaktowych władzom, które tego zażądają.

W dobie walki o prywatność w sieci, Apple od dłuższego czasu zapewnia swoich użytkowników, iż nie zbiera żadnych informacji, których nie chcą oni dobrowolnie przekazywać. Jak się jednak okazało, pojawiła się mała skaza na tym moralnym diamencie.

Jak ustalił serwis The Intercept, Apple zbiera informacje dotyczące kontaktów i rozmów rozpoczętych w programie iMessage. Co prawda firma nie kolekcjonuje treści naszych rozmów, ale zapisuje na swoich serwerach datę, czas, adres IP i numer rozmówcy, z którym nawiązaliśmy połączenie, co w rezultacie może pozwolić na ustalenie miejsca w jakim przebywa nasz kontakt. Dane te przechowywane są przez 30 dni, po czym zostają usunięte, ale od czasu do czasu inne aplikacje wbudowane w system korzystają z tych danych, przedłużając ich żywotność na serwerach. Z tego co udało się ustalić, wpisy te nie są pozyskiwane za każdym razem kiedy nawiązujemy połączenie, ale odbywa się to w regularnych odstępach czasu. Wszystko to dzieje się dlatego, iż aplikacja wysyła zapytanie do serwera Apple czy nasz kontakt jest użytkownikiem iMessage. W ten sposób nawiązujemy rozmowę za pośrednictwem komunikatora Apple, a nie przez zwykłe SMS-y.

Sprawę pogarsza fakt, iż Apple może zostać poproszone o przekazanie danych kontaktowych władzom, które tego zażądają. W wyjaśnieniu przekazanym The Intercept, Apple podkreśla, że owe informacje przekazywane są tylko w ekstremalnych przypadkach, kiedy zostanie wystawiony nakaz sądowy.

Autor:

Dobry duch i woda na młyn naszej redakcji. Pilnuje terminów, buduje treści i tworzy layout magazynu. Czasami też znajduje czas na filiżankę kawy, bez której nie wyobraża sobie życia.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

iOS 13.5.1 z aktualizacjami bezpieczeństwa

Newsy

TEST: Zegarki sportowe

Testy

iOS 13.5 z ułatwieniami dla osób noszących maseczki

Newsy

Okulary AR od Apple mogą ukazać się w przyszłym roku

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!